yandex metrica
Örgü Yelek Modelleri

Örgü Bebek Yelek Modelleri Resimli Anlatımlı

0 ila 6 aylık örgü bebek yelek modelleri resimli anlatımlı seçeneklerini ve ahududu, prenses, sepet, tığ işli örgü bebek yeleği modellerinin nasıl yapıldığına dair detaylı anlatımları alt başlıklardan öğrenebilirsiniz. Sizde bu güzel modelleri kısa sürede uygulayıp, sevdikleriniz hediye edebilir veya kendi bebeğiniz için şık yelekler kullanabilirsiniz.

0-3 Aylık Bebek İçin Örgü Yelek Modeli

Şiş ile bebek yelek örnekleri ve yapılışları hakkında bilgi aktarırken, sıfır, üç aya uygun örgü bebek yelek modellerinin 136 ilmek ile başlanıp, 6 sıra haroşa örgü tekniğiyle yapıldığına değiniriz. Toplam 30 sıralık haroşa örgü boyun kısmına kadar devem ettirilir. 6, 18 ve 20 numaralı örgü sıralarında ise ön bölümden ilmekler açılır. Boyunun arka kısmı 50 ilmeklik ölçüde, yaka kısmı ise her iki taraftan 14 ilmeklik uzunlukta örülür. Ön kısma ise alt ve üst bölümden 20 ilmek olacak şekilde bir cep parçası eklenir.

Bebek yelek örnekleri anlatımlı seçeneklerinden haroşa model, orta numarada şiş ve orta kalınlıkta yün iplik kullanılır. Yelek rengi tercih edilen şekilde seçilirken, düğmeleri çocuklara uygun figürlere veya düz yuvarlak formda kullanabilirsiniz.

Orgu-Bebek-Yelek-Modelleri-Anlatimli-2

0-4 Aylık Bebek İçin Örgü Yelek Modeli

Kolay bebek yelekleri örgü modelleri anlatımlı seçenekleri arasındaki Sıfır, dört aylık bebekler için oldukça şirin bir modele sahip ve iki parça halinde örülen bebek yeleğini kısa sürede hazırlayabilirsiniz. Bu yeleğin yapımı için ilk parça olan yaka kısmını örmek ile işe başlanır. Yaka kısmı için 80 ilmek ile başlanıp 3 haroşa sıra örülür. 6 kenar boyunca 5 düz, 1 dola, 1 düz, 1 dola sırasında örgü tekniği uygulanıp, parça kenarından düğme ilmeği açılır. Bu işimle 5 defa artırılarak oval formda dönüşlü bir yaka tasarımı örülür.

İkinci işlemde ise yelek gövdesini örme aşamasına geçiş yapılır. Bu kapsamda 145 ilmek ile hırka gövdesine başlanır. 40 sıralık haroşa örgü yapılıp, 9,19 ve 24 sıralarında düğme ilmekleri açılır. Boynun arka kısmında oval olarak içe doğru kesilen ilmekler 55, her iki yaka için örülen ilmekler ise 16 adet tutulur. Tüm gövde tamamlandığında yaka ile gövde dikilerek birleştirilir.

Bu şık bebek yeleğini pastel tonlarda hazırlayarak daha şirin ve modelin ön plana çıktığı bir el emeği kıyafet oluşturabilirsiniz. Yelek modeli için ince numaralı şiş ve orta kalınlıkta bebek mavisi, pastel pembe, su yeşili, krem gibi yün ipleri tercih edebilirsiniz.

Orgu-Bebek-Yelek-Modelleri-Anlatimli-3

3-6 Aylık Bebek İçin Örgü Yelek Modeli

Kolay anlatımlı bebek yelekleri arasındaki üç, altı ay aralığında olan bebeklerin giyebileceği örgü yelek modeli kare hatları ile dikkat çeken ve sevimli görüntüsü ile bebeğinize giydirmeyi tercih edeceğiniz bir model. Bu yeleği örmek için sırt parçasını 36, koltuk altlarını 14, omuz arkasını yani enseyi 64, omuz üstlerindeki birleşim çizgisini 21, Tüm alt gövde lastik örgüsünü 150 ilmek olarak örmeniz gerekir. Örgü tekniğini ise haroşa ve ön gövde geçişinde tek sıra sepet örgü modelinde uygulayabilirsiniz.

Bu model için merserize veya yün iplik çeşitlerinden dilediğiniz seçebilir, özellikle uçuk krem ve gri renklerde kendini ön plana çıkaran örneği, her renk ip ile hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz tığ işi oya ile çiçekler hazırlayıp, yaka bölümüne dikerek, kız bebekler için harika modeller oluşturabilirsiniz.

Orgu-Bebek-Yelek-Modelleri-Anlatimli-23

 

Ahududu Örgü Bebek Yelek Modeli

Örgü Bebek Yelek Modelleri Resimli Anlatımlı kapsamında ahududu örneğe sizler için değiniyoruz. Ahududu örgü bebek yelek modeli yapmak için ilk olarak robadan bir oval yaka örülmelidir. Bu yakayı yapmak için önden 35 ilmek, bitime kadar 227 ilmek, kol kısımlarına denk gelen alanlarına ise 5 haroşa sırasında 49 ilmek genişlik örüp yaka kesilerek kapatılır.

Yeleğin gövdesi için robadan bir model oluşturmak için 83 ilmeklik lastiksiz başlangıç yapılıp, 7 kenar haroşa örülür. 1 düz, dola, düz ve ardından 5 düz örgü tekniği ile ahududu modelleri motifte ortaya çıkar. Bu örgü sırası ile tüm gövdeyi tamamlayıp, 4. Haroşa sırasında tek bir düğme deliği açılır. Bu şık bebek yeleği yaka kısmında aşağıya doğru açılan modeli ile kız bebeklerde oldukça şirin durmaktadır.

Orgu-Bebek-Yelek-Modelleri-Anlatimli-6

Prenses Bebek Yelek Modeli

3-4 yaş bebek yelekleri anlatımlı modellerden, prenses bebek yeleği hazırlamak için bir yaka ve bir gövde parçası örülüp, parçalar birleştirilir. Örgü işlemi için, dikey uzunluğu 12 ilmek ile başlanan yakaya, 63 haroşa örgü ile giriş yapılır. Yaka bölümü burgu örnek ile örülür.

Gövde kısmı için alt kısmına 74 ilmeklik başlangıç yapılarak haroşa teknikte örülür. Yeleğin ön kanatlarını her biri ise 41 ilmek olacak şekilde örülür. Tüm parça oluşturulduğunda yaka gövdeye dikilir. Bu model için renkli veya düz şirin düğmeler kullanılır. Prenses modelin yaka kısmında oluşan şık detaylar ve burgu örgü ile gayet şirin bir model ortaya çıkarabilirsiniz.

Hem hediye olarak hem de çocuklarınıza yepyeni bir yelek modeli olarak hazırlayabileceğiniz bu seçeneği en iyi şekilde gösteren ve örneği ön plana taşıyan ip rengi ise krem ve pembedir.

Orgu-Bebek-Yelek-Modelleri-Anlatimli-28

Sepet Örgü Bebek Yelek Modeli

Örgü Bebek Yelek Modelleri Resimli Anlatımlı modellerinden sepet örgü bebek yelek modelini hazırlamak için sırt ve önde yer alan iki parça ayrı ayı örülerek bir araya getirilir. İlk adımda sırt parçasını hazırlanır. Alttan 77 ilmik atarak, 15 ilmik haroşa ardından, 7 ilmik düze ve 6 tane haroşa örülerek devam edilir. Ortaya çıkan sepet örgü modeli, 43 sıra boyunca devam ettirilir.

Yeleğin ön parçaları ise 45 ilmik atılarak örülür. Yanlardan 15 ilmik yukarı doğru haroşa geri kalan 30 ilmiklik alan ise sepet örgü tekniğiyle oluşturulur. 43 sıra uzunlukta kol altına kadar gelinip, içe doru kesin ile kol ovali verilir, 10 sıra daha haroşa ardından yaka kapatılır.

Bu model özellikle bebek mavisi iplik ile kendini ön plana taşıyan ve örneğin tüm detaylarını yansıtan bir bebek yeleğidir. Prenses model kızlara ne kadar çok yakışıyor ise sepet örgü model de erkek bebekler için tercih edilebilecek şık bir seçenektir. Yeleği kalın veya ince ip çeşitleri ile mevsimine göre örmek mümkündür.

Orgu-Bebek-Yelek-Modelleri-Anlatimli-19

Tığ Oyalı Örgü Bebek Yeleği

Tığ oyalı örgü bebek yelekleri anlatımlı açıklama üzerinden kolaylıkla hazırlanırlar. Bu yeleği yapmak için tığ oyarlı ve yelek farklı alanlarda örülerek bir ayara getirilir. Yeleği örmek için 136 adet ilmik ile örgüye başlanır. 6 sıra haroşa örgüler yelek gövdesinin her ika yanından yapılır. 30 sıralık haroşa örgüi yeleğin boyun kısmına kadar uzunluk boyu göz önüne alınarak örülür. Örgü sıralarından 7, 19 ve 24 numaralı yerlerden ise düğme delikleri açılır. Yelek gövdesinin sırt parçasındaki, ense dönüşü kısmı 50 ilmeklik ölçüde haroşa örgü yapılır. Ön gövde yaka kısmı ise her iki taraftan 14 ilmeklik uzunlukta örülerek, parça örgüsü kapatılır. Yeleğin ön yüzüne 2 adet kare, cep eklemesi yapılır.

Orgu-Bebek-Yelek-Modelleri-Anlatimli-15

Örgü Bebek Yelek Modelleri Resimli Anlatımlı seçeneklerinden Oya işlemeli yelekte, çiçek, kiraz gibi çocuklara uygun şirin oya örnekleri tercih edilir. Tığ işi olarak hazırlanan çiçekler ceplerin çevrelerine sıra şeklinde veya ortalarına sadece bir tane olacak şekilde dikilir. Tığ işi çiçekler için tercih edilen iplik renkleri kullanılır.

Bu model için orta numarada şiş ve orta kalınlıkta yün iplik kullanılır. Yelek rengi tercih edilen şekilde seçilirken, düğmeleri çocuklara uygun figürlere veya düz yuvarlak formda kullanabilirsiniz.

Orgu-Bebek-Yelek-Modelleri-Anlatimli-4

Orgu-Bebek-Yelek-Modelleri-Anlatimli-5

Orgu-Bebek-Yelek-Modelleri-Anlatimli-7

Orgu-Bebek-Yelek-Modelleri-Anlatimli-8

Orgu-Bebek-Yelek-Modelleri-Anlatimli-9

Orgu-Bebek-Yelek-Modelleri-Anlatimli-10

Orgu-Bebek-Yelek-Modelleri-Anlatimli-11

Orgu-Bebek-Yelek-Modelleri-Anlatimli-12

Orgu-Bebek-Yelek-Modelleri-Anlatimli-13

Orgu-Bebek-Yelek-Modelleri-Anlatimli-14

Orgu-Bebek-Yelek-Modelleri-Anlatimli-17

Orgu-Bebek-Yelek-Modelleri-Anlatimli-16

Orgu-Bebek-Yelek-Modelleri-Anlatimli-20

Orgu-Bebek-Yelek-Modelleri-Anlatimli-21

Bebe Örgü Sepetim Fulya Karslıoğlu Youtube kanalında yer alan Ayıcık Modeli Yelek Yapımı videosunu izleyebilirsiniz.

Örgü Bebek Yelek Modelleri Resimli Anlatımlı konusu hakkında yorumlarınızı bırakabilirsiniz.

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu