Tığ İşi Örgü Modelleri
Trend

En Popüler 10 Tığ İşi Oya Modelleri

En popüler olan ve tülbent, fular, peçete, havlu kenarlarınızda zarif ve şık şekilde kullanabileceğiniz lale, çiçek, kurdele, kelebek figürlü tığ işi oya modellerini ve kendine has isimlere sahip olan çıtı pıtı, sıralı tığ oyaları alt başlıklar altından kapsamlı şekilde inceleyebilirsiniz.

Lale Figürlü Tığ İşi Oya

Lale figürleri her zaman zarif ve şık örnekleri oluşturur. Lale oya modelleri Beyaz ve renkli tülbent ve fulara uygulandığında hoş bir görünüm katarak ve düz tülbentleri hareketlendirirler. Lale tığ işi oyayı farklı renkteki iplikleri tercih ederek yapabilirsiniz. Bu yöntem ile tülbent’in rengi ile ahenk içinde olan kenar oyaları oluşturulur.

Tığ işi Oya Modelleri

Beyaz bir tülbent kullanılıyorsa, tülbent kenarına tek sıra yeşil oya üzerine üç adet yaprak figürlü oya ve üzerine çıkılan iki adet lale oyası oldukça şık bir görünüm oluşturur. Lale oya yaparken beyaz tülbentlerde mor ve pembe ip renklerinin kullanımı şık detayları yaratacak ve zevkle kullanacağınız oya modelini oluşturacaktır.

En Yeni Şahane Çiçekli Çimen Tığ İşi Oya Modeli

Renkli tülbentler üzerine lale tığ işi oya yaparken iki lale oyasından birini tülbentin renginde diğerini tülbent’e zıt bir renkteki iplik ile hazırlayabilir, bu kapsamda uyumlu detayları yakalayabilirsiniz.

Çiçek Ve Yapraklı Tığ İşi Oya Modeli

Çiçek ve yapraklı tığ işi oya örnekleri yapımında, geniş formlu ve yaprakları açık motifte çiçek oyası, altında iki yana açılan yaprak figürleri kullanılır. Özellikle beyaz tülbentlerde şık ve gösterişli duran bu model, sıra ile dizilen renkli çiçek oyalarından oluşur. Tülbentinizi daha göz alıcı bir hale getirmek istiyorsanız büyük ve açık yapraklı çiçeklerin motiflendiği oya modelleri sizin için ideal bir olacak.

En Yeni Tığ Modelleri

Tek sısa tülbent kenarı oyasını üzerine bir yüksek zincir atıldıktan sonra önce yaprağın ardından 14 zincirli büyük figürde bir çiçeğin oyalandığı bu model ile yaprak ve çiçek motifi ön plana taşınır. Model beyaz tülbent üzerinde harika duruyor.

Üç Boyutlu Ve Boncuklu Çiçek Oya

Üç boyutlu oya örnekleri oldukça gösterişli ve her yerde kullanılmayan oya seçenekleridir. Üç boyutlu oyalarda çiçek figürünün gövdesi, ponpon hazırlama işlemimde yapıldığı gibi bir iplik demetinin alt ve üst kısımlarından bağlanıp, ortası yerine düğüm başlarından sonraki fazla iplerinin kesilmesi ile oluşturulur. Bu işlem ile oval formlu toplar elde edilir.

Top şeklinde hazırlanan çiçek gövdesinin baş kısmına kolay bir çiçek oyası, alt kısmına ise pratik oyalı iki adet yaprak eklendiğinde yaratıcı ve dikkat çekici bir oya modeli ortaya çıkar. Çiçek gövdesi oval olan bu oya 3 boyutlu şekilde gözükür. Renkli veya beyaz fark etmeksizin tüm tülbent kenarlarında ve havlu kenarlarında şık duran bu oya modelini severek kullanacaksınız.

Renkli Sıralı Tığ İşi Oya

Renkli ipler ile hazırlanan sıralı tığ işi oya modeli her zaman klasikler arasında yer alan ve zarafeti ön plana taşıyan bir oya motifidir. Bu modelde tülbent kenarını tek sıra oya ile kapama ardından üçgen şeklinde birbiri ile kavuşan zincir sıraları, aralara eklenen küçük çiçek figürleri ile bağlanırlar.

Lale Figürlü Oya modelleri

Hem yapması zevkli olan hem de kısa süre içerisinde tamamlayacağınız bu tığ oyaları, beyaz tülbentlerinizin zarif görünmesini ve namaz örtülerinizin sade ve temiz görünmesini sağlayacak.

Kırmızı Beyaz Tığ İşi Oya

Kırmızı, beyaz tığ işi oya tülbent kenarlarında oldukça asil duran ve daha ağır modeller oluşturmaya yardımcı olan seçenektir. Beyaz tülbent kenarlarınız kapatmak için tek sıra tığ oyasının üzerine üçgen şekilde birbiri ardına devam eden zincirler attıktan sonra, üçgen modelin birleşim noktalarına yuvarlak figürlü ve kırmızı iplikten bir oya oluşturabilirsiniz. Kırmızı motifin üzerine ise yine beyaz renkten çiçek yaprakları oyasını tercih ederek bu ağır ve şık oya modelini rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Çıtı Pıtı Tığ İşi Oya Modeli

Gayet spor ve günlük tülbent kullanımına uygunluğu, yapımının oldukça zahmetsi, görüntüsünün ise bir o kadar gençlere uygun olması nedeniyle çıtı pıtı oya olarak adlandırılan bu model, tüm renk tülbentlerde zarifliği öne çıkarıyor.

Rüzgar Gülü Oya Modelleri

Tülbent kenarına beyaz veya bej iplik ile bir birbirine bağlanan yay, yarım ay oya motifini uyguladıktan sonra, küçük formlu top oyaları en üste yerleştirerek bu modeli kolaylıkla yapabilirsiniz. Renkli küçük top oyalar spor ve günlük kullanımda gömleklerle kullanabileceğiniz tülbentler oluşturabilmenizi sağlarlar.

Mor Yazma Oyası

Mor yazma oyaları, sarı ve koyu mor iplik kombinasyonu ile oluşturulan modellerdir. Mor yazmalarınıza çarpıcı oyalar yapmak için sarı ipliği tercih ederek, aklınızda yer alan modeli kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Bu oya modelinde yazma zaten hareketli bir renge sahip olduğu için düz ve bağlantılı zincirlerin kullanımı tercih edilir. Üçgen formunda bağlanan sıra oyanın iç kısmını sarı, ikinci sırasını ise mor iplik ile yaparak, oldukça şık ve çarpıcı bir yazma kenarı elde edebilirsiniz. Mor yazma tığ oyası modelleri, her dönem modası geçmeyen efsane tığ işleridir.

Kurdeleli Tığ İşi Oya

Dikkat çeken ve farklı detaylara sahip olan kurdeleli tığ işi oya modeli hem beyaz hem de renkli tülbentler, fularlar ile şıklığı yakalamanıza yardımcı olur. Bu modelde, 6 adet geniş zincir üzerine, 2 adet kurdele figürlü oya uygulanır. Kurdele oyayı renkli veya en çok tercih edilen beyaz ve mavi ip kombinasyonu ile hazırlayabilirsiniz.

Kirazlı Tığ İşi Oya

Tülbent, fular, masa örtüsü, havlu, kumaş peçete kenarlarının tümüne uygulayabileceğiniz en şirin ve aynı zamanda şık oya seçeneği Kirazlı oya modelidir. Bu model için 2 yeşil yaprak oyası üzerine parlak bir kırmızı ip seçimi yaparak 2 adet top figürlü oya uygulanır. Kiraz oya farklı ve her zaman severek kullanabileceğiniz bir seçenektir. Yeşil, beyaz, siyah, kırmızı tülbentler ile oldukça uyumludur.

İncili Tığ İşi Oya

Yeni oya örnekleri arasındaki İncili tığ işi oya beyaz tülbentler ile zarafeti yakalamakta tercih edebileceğiniz bir seçenektir. Tülbent kenarına 2 sıra üst üste düz, üçgen şeklinde bileşen zincir oya uygulayıp, kesişim noktalarında ipi inci taş içinden geçirerek oyaya devam ettiğinizde bu modeli kolaylıkla yapabilirsiniz. Beyaz tülbent kumaşı ve beyaz incinin uyumunu yakalayan bu model ile şık tülbentlere sahip olacak ve kullanmaktan zevk alacaksınız.

Üzüm Tığ İşi Oya

Üzüm tığ içi oyayı yapmak için biz sıra zincir oya üzerine iki yaprak figürü ve üzerine 4 sıra top oya ve devam eden sıralarda 3,2,1 şeklinde azalan top oyaları ekleme aşamaları izlenir. Bu kapsamda ortaya çıkaracağınız oya modelleri üzüm figürlü tığ işini oluşturur.

Tığ Oyası Modelleri

Üzüm tığ işi oya tülbent, havlu, asa örtüsü ve peçete kenarlarında oldukça şık dururken, ucuna bir küpe klips aparatının takılması ile aksesuar olarak da rahatlıkla kullanılır. Bu şık üzüm figürlü örnek oyaları beğenerek taşıyacaksınız.

Kelebek Tığ İşi Oya

Tığ oyası örnekleri arasında Kelebek tığ işi oya, her renk tülbent ve fular kenarında oldukça şık duran, zarif kelebek figürleri ile oluşturulan bir modeldir. Bu modeli hazırlamak için çiçek oya modelini sadece 4 yapraklı olarak hazırlayıp, çiçek üzerine iki yana kısa zincir oya ekleyebilirsiz. Bu motifler ile kelebek görünümünde şık bir oya elde edebilirsiniz.

Oya modelini mor yazmalar ile sarı, pembe tülbentler ile beyaz, mor ve pembe renkleri kullanarak hazırladığınızda ise oldukça şık detaylara ulaşabilirsiniz.

Daha fazla Tığ işi Oya Modeline buradan ulaşabilirsiniz.

İpek

İpek < Örgübu.com Sitesinin yöneticisidir. Türkiye'nin Örgü Sitesi yöneticisidir. 2015 yılından bu yana Örgü modelleri ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
İnstagram Hesabımızı Takip Edin!