yandex metrica
Örgü Modelleri

Örgü Bebek Tulumu Yapılışı

Örgü Bebek Tulumu Yapılışı

Merhaba hanımlar; Bu yazımızda sizler için örgü bebek tulumu yapılışı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bebeklerimiz için kış aylarında örgü modelleri örmek için ilk aklımıza gelenlerden biridir tulum yapılışı, bu yazımızı tamamen okuyup uyguladığınızda sizler de bebeğiniz için örgü bebek tulumu yapılışı hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Yazı yerine video ile anlatım istiyorsanız, yazımızın en sonunda bulunan video yardımcılığı ile bebek tulumu yapılışını videolu olarak izleyebilirsiniz.

Örgü Bebek Tulumu Malzemeleri


Renk no:
 101 Beyaz (yaklaşık 200 gr.)
108 Mavi (yaklaşık 50 gr.)
Yaklaşık 50 gr. yardımcı iplik
3,5 numara örgü şişi
1 adet yardımcı şiş
7 adet düğme

Örgü Bebek Tulumu Anlatımı:

 Tulum: Paçadan başlanarak bütün örülecek,  Sağ paça: Paça bantı için, örgü sisine yardımcı iplikle 60 ilmek atın. 1 sıra ters örün. Devamında beyaz örgü ipliği ile 2 sıra düz örgü örün. 3. sırada paça ucu tırtığı için, sıra boyunca 2 ilmeği 1 ilmek düz örerek, sise bir iplik dolayın (ajur). 4. sırada bütün ilmekleri ters örün. Örgü basındaki yardımcı iplikle örülen bölümü iplik çekerek ayırın.

Örgü Bebek Tulumu yapılışı devam ederken, açık ilmekleri yardımcı sise geçirin. Düz örgü, örgü yüzüne gelecek şekilde, örgüyü ikiye katlayın. 5. sırada 2 sisteki 1. ilmekleri ikisini birlikte I ilmek düz örün. 2. ilmekleri ve sonraki ilmekleri aynı şekilde örerek, sırayı tamamlayın. 6. sırada mavi örgü ipliği ile bütün ilmekleri ters örün.

7. sıradan itibaren mavi örgü ipliği ile verilen motif sema ve açıklamasını takip ederek, aynı zamanda iki kenardan her 12. sırada 4 kere I ilmek ve sonraki her 5. sırada 3 kere 1 ilmek olmak üzere, toplam 7 kere I ilmek arttırarak, 20 cm. 64 sıra örün (Motif aynı şekilde örgü sonuna kadar devam edecek) 65. sırada ağ için iki kenardan, her 2. sırada 3 ve 2 kere ilmek keserek 8 sıra örün. ilmekleri beklemeye alın.

Bebek-Örgü-Tulum-Modelleri

Sol paça:
 Sağ paçada uygulanan işlemleri, aynen tekrarlayarak örün. “Beden için,” beklemede olan sağ paça ilmeklerini, sol paça ilmeklerinin olduğu şişe geçirin. Şişte toplam 128 ilmek olacaktır. 1. sırada örgü şişine sıra başı ve sonunda ön orta bantları için sekizer adet yeni ilmek atın. Ön orta bantları haraşo örgü ve ortadaki ilmekler {sağ ön, arka ve sol ön) motif devam edecek şekilde örgüye devam edin.

Aynı zamanda sağ ön orta bant üzerine, baştan itibaren 9. sıra ve sonraki her 15. sırada olmak üzere toplam 7 adet düğme iliği açın. Örgü boyu ağ çalışmasından itibaren, 24 cm. 76 sıra olduğu zaman, ön ve arka örgüleri ayrılacak. 77. sıra başındaki ilk 38 ilmeği örgü şişinde bırakın.

Sonraki ilmekleri beklemeye alın. “Sağ ön” için 38 ilmek üzerinden aynı örgü düzeninde 7 cm. 22 sıra örün. 23. sırada ön yaka çin, ön ortasından her 2. sırada sırasıyla 8-4-3-2 ve 1 ilmek keserek 16 sıra örün. Kalan 20 ilmeği omuz için bir kerede kesin.

Arka: Bekleme ilmeklerinden, sağ ön devamındaki 70 ilmeği örgü şişine geçirin. 1. sırada iki kenardan koltuk için 1 kere ikişer ilmek keserek, aynı örgü düzeninde 10 cm. 32 sıra örün. 33. sırada arka yaka için örgü ortasından 16 ilmeği bir kerede kesin. Sağ tarafı beklemeye alın.

Sol arka yaka için sonraki her 2. sırada 3 ve 2 ilmek keserek örün. Kalan 20 ilmeği omuz için bir kerede kesin. Aynı işlemleri ters uygulayarak beklemede olan sağ tarafı örün.

Bebek-Örgü-Tulum-Modelleri-2

Dikişsiz Bebek Tulumu Yapılışı

Sol ön: Sol ön için beklemede olan ilmekleri örgü şişine geçirin. Sağ önde uygulanan işlemleri ters uygulayarak örün.
Kol: ikisi de aynı şekilde örülecek.
ardıma iplikle örgü şişine 40 ilmek atın. Paça bandın da uygulanan işlemleri aynen tekrarlayın. 7. sıradan itibaren, mavi örgü ipliği ile verilen motif şema ve açıklamasını takip ederek, aynı zamanda iki kenardan, her 6. sırada 10 kere 1 ilmek arttırarak, 19 cm. 60 sıra örün. 61. sırada kol yuvarlağı için iki kenardan her 2. sıra 4 kere beşer ilmek keserek örün. kalan 20 ilmeği bir kerede kesin.

Bitirme: Paça ve ağ dikişlerini birleştirin omuz dikişlerini birleştirin. Kol alt dikişlerini birleştirerek kolları yerlerine takın. Yaka bandı için beyaz örgü ipliği ile örgü şişine 96 ilmek atarak 2 sıra haraşo örgü örün. 3. sırada iki kenardan on sekizer adet ilmeği beklemeye alın. Aşağıya eklemiş olduğumuz örgü bebek tulumu yapılışı videosunu izleyerekte bilgi edinebilirsiniz.

Bebek-Örgü-Tulum-Modelleri-3

Bebek-Örgü-Tulum-Modelleri-4

Bebek-Örgü-Tulum-Modelleri-5

Bebek-Örgü-Tulum-Modelleri-6

Bebek-Örgü-Tulum-Modelleri-7

Bebek-Örgü-Tulum-Modelleri-8

Bebek-Örgü-Tulum-Modelleri-9

Bebek-Örgü-Tulum-Modelleri-10

Bebek-Örgü-Tulum-Modelleri-11

En-Güzel-Bebek-Örgü-Tulum-Modelleri

En-Güzel-Örgü-Bebek-Tulumu-Modelleri

En-Güzel-Örgü-Bebek-Tulumu-Modelleri

Kolay-Bebek-Örgü-Tulum -Modeli-Yapılışı

Kolay-Bebek-Örgü-Tulumu-Modeli

Kolay-Örgü-Bebek-Tulumu-Yapılışı

Örgü-Bebek-Tulumu-Yapılışı

Trend-Bebek-Örgü-Tulum-Modelleri

YouTube video
Daha çok örgü modellerini bulmak istiyorsanız, ana sayfamızı ziyaret ederek ya da Pinterest @orgubu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Sitemizde iyi eğlenceler diliyoruz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu