Örgü Modelleri

Banyomuzu ve Fayansımızı Nasıl Temizlemeliyiz?

Banyo Nasıl Temizlenir?

Temizlik yaparken en çok zorlanılan alanlardan biri de banyodur. Banyomuzu ve Fayansımızı Nasıl Temizlemeliyiz? sorusuna cevap arıyorsanız, küvet ve lavabo temizliği yaptıktan sonra bitmemektedir. Fayans aralarına dökülen derzlerin kararmasıyla banyonuzu ne kadar temizlerseniz temizleyin hoş bir görüntü elde edemezsiniz. Derz dolguların genellikle beyaz olması çok çabuk kirlenmesine ve kararmasına sebep olur.

banyo nasıl temizlenir
banyo nasıl temizlenir

Banyo Temizliği için gerekli Malzemeler ;

  • 7 Bardak Su
  • Yarım Su Bardağı Karbonat
  • Bir Fincan Limon Suyu
  • Yarım Fincan Sirke

Derz dolguların temizlenmesi için genellikle çamaşır suyu ya da porçöz gibi temizlik malzemeleri kullanılmaktadır. Ancak bu malzemeler bu dokulara çok zarar vermektedir. Ayrıca bu temizlik malzemeleri sararmada yapabilir. Bu gibi durumlarda evde kendi yapacağınız temizlik malzemelerinizle fayanslarınızı ve banyonuzu temizleyebilirsiniz. Bu konuda size şöyle bir temizlik malzemesi yapmanıza yardımcı olabiliriz.

Verdiğimiz malzemeleri bir kaba koyup karıştırın ve karbonatı eritin. Daha sonra püskürtmeli bir kaba koyarak temizlemek istediğiniz yere püskürtün. Yaklaşık 10 dakika bekletin ve elinize bir fırça ya da kullanmadığınız bir diş fırçasını alarak sararmış ya da kararmış alanları fırçalayın. Bu temizlik ile beyazlayacağınızı görebilirsiniz. Daha sonra bol suyla dokuları temizleyin ve fırçalamaya devam edin. Düzenli olarak yapacağınız bu temizlik banyo temizliğinizi kusursuz kılacaktır.

Fayans Araları Nasıl Temizlenir?

Ayrıca fayanslarınızı buharla da temizleyebilirsiniz. Buharı fayansınıza uyguladığınızda kirlerin akıp gittiğini göreceksiniz. Buhar ile temizlik hem sağlıklı hem de kolay bir temizlik sağlamaktadır. Bunun için kendinize bir buhar makinesi almanız gerekmektedir.

Evdeki Malzemelerle Fayans Aralarını Temizlemenin Pratik Yolları

Evinizde muhakkak elma sirkesi ve tuz bulunuyordur. Kararmış ve sararmış olan fayans aralarını temizlemenin en doğal yoludur tuz ve elma sirkesini kullanmak.

2 bardak elma sirkesi içerisine 1 fincan kadar tuzu eritin. Büyük bir kap içerisinde bunu yapmanız daha iyi olacaktır. Kullanmadığınız diş fırçası ve hazırlamış olduğunuz suyu alın, Diş fırçası ile derzlere suyu dökün. Tüm fayans aralarına hazırladığınız karışımı sürdükten sonra 5 dakika kadar bekleyin ve diş fırçası ile uygulamaya başlayın. Dairesel hareketler çizmek derzlere ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Sirke ve tuzun etkisi ile tüm pisliklerin dökülmeye başladığını göreceksiniz. Bu yöntemi diğer fayanslar içinde uygulayabilirsiniz.

Sizlerde yorumlarda Banyomuzu ve Fayansımızı Nasıl Temizlemeliyiz? sorusuna kendi cevaplarınızı yorum bölümünde bırakarak ziyaretçilerimize yardımcı olabilirsiniz.

Nefisyemektarifleri internet sitesinde daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sitemizdeki tüm örgü modellerine kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Ebru Yücel’in Youtube kanalında yer alan Genel Temizlik ile ilgili videoyu aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı

Başa dön tuşu