yandex metrica
Örgü Yelek Modelleri

Modern Bayan Örgü Yelekleri

Modern bayan yelek   yapımı, dikiş ve örgü konusunda fazla deneyimi olmayanları bile zorlamayacak, pratik el işleri arasında belki de ilk sırada. Örgüye ve dikişe yeni başlayanlara denemeleri şiddetle tavsiye edilir.

Pembe-Yelek

Dikişsiz Yelek Nasıl Yapılır?

Dikişsiz yelek nasıl yapılır? sorusunun cevabı çok basit. Öncelikle 1.40 cm.eninde esnek yapılı bir kumaşa ihtiyacınız var. Kumaş seçimi yaparken; triko, jarse, penye gibi kumaşları tercih etmeniz işinizi daha kolaylaştıracaktır. Ayrıca kumaş kesildiğinde ipliği atmayan bir kumaş tercih ederseniz bu size büyük ölçüde kolaylık sağlayacaktır.

Kumaşı düz bir zemine yerleştirip tam ortadan enlemesine ikiye katla malısınız. Sırt ölçüsünün yarısı kadar örn.40 cm/2=20 cm olacak şekilde işaret sabunuyla kol oyuntusu için yaklaşık 25 cm düz bir çizgi işaretlemelisiniz. Kumaşın üst tarafımdan bu çizginin üzerinde belirli bir boşluk bırakmanız gerekmekte. Bu kol için yapacağınız kesiğin üzerindeki kısım yaka yüksekliğini minimum 15- 20 cm ‘de tutmanız tavsiye edilir boyutunu belirleyecektir.

Kesim işleminiz bittikten sonra dikişsiz yeleğinizin yapımı neredeyse tamamlanmış sayılır. Kumaşımızın yapısı ve sizin zevkinize göre yeleğinizin sadece kenar çevirme işlemi kalmıştır. Yeleğinizin yaka ve etek uçlarının sivri değilde yuvarlak formda olmasını isterseniz; makasla yuvarlatarak kesebilirsiniz.

Basit-Bayan-Örgü-Yelek-Modelleri

Bayan-Örgü-Yelek-Modeli

Bayan-Örgü-Yelek-Modeli-Yapılışı

Bayan-Örgü-Yelek-Modeli-Yapılışı-Anlatımlı

Bayan-Yelek-Modeli-Yapılışı

Bayan-Yelek-Modeli-Yapılışı-Anlatımlı

Beyaz-Bayan-Örgü-Yelek-Modeli

Çzigili-Bayan-Yelek-Örgü-Modeli

En-Güzel-Bayan-Yelek-Modelleri

En-Kolay-Bayan-Örgü-Yelek-Modelleri

En-Kolay-Bayan-Yelek-Modelleri

En-Kolay-Bayan-Yelek-Örgü-Modelleri

İki-Düğme-Bayan-Yelek-Modeli

Örgü-Bayan-Yelek-Modelleri

Saç-Örgü-Bayan-Yelek-Modeli

Saç-Örgü-Bayan-Yelek-Modeli-Yapılışı

Şık-Bayan-Örgü-Yelek-Modeli

Trend-Bayan-Yelek-Örgü-Modelleri

Yeleğinizin dış kenarlarını ve kol oyuntusunu düz dikiş, overlok dikiş gibi seçeneklerle çevirmeyi tercih edebileceğiniz gibi kesim yaptığınız gibi de bırakabilirsiniz böylece yeleğinizin salaş ve spor bir şıklığı olabilir. Ya da kenar ve kol kenarlarına çeşitli işlemeler yapabilirsiniz. Çeşitli boncuk,inci,kristal taş süslemeleri yaparak yeleğinize abiye bir hava da katabilirsiniz.Ayrıca kumaş renginize uygun kürk şeritlerde monte edebilirsiniz. Yün iplerle tığ işi yaparak kenarına ;sutaşı, dantel sık iğne gibi uygulamalar da yapmak mümkün.

Örgü Tekniğiyle Dikişsiz Yelek Yapımı:

Yukarıda verilen şablon kullanılarak da  örgü ipi ve tekniğini kullanarak dikişsiz yelek elde edebilirsiniz. Bu tamamen sizin zevkinize ve el becerinize kalmış. Diğer Örgü yelek modellerini farklı olarak tek yapmanız gereken kol altına kadar yan ve arka parçaları tek şiş üzerinde kol üstünü ise ayrı ayrı örüp omuzda birleştirmek kol oyuntusu elde etmek için yeterli olacaktır.

Dikişsiz yelek yapımı aşamaları bunlardan oluşmaktadır. Artık yeleğinizi güzel günlerde kullanmak kaldı. Spor, abiye her türlü kıyafete ayrı bir hava katacağı bir gerçek. Dilerseniz yukarıda görselde ki gibi bir kemerle de yeleğinizi kullanmanız mümkün. Kalın ya da ince kendi kumaşından bir kemer de ekleyebilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Merhaba modeller çok güzel ama özellikle baştan 2. yeşil model yelek çok hoş.. Videolu ayrıntılı yapımı olsa çok güzel olur. Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu