yandex metrica
Derya Baykal Örgü Modelleri

Firkete Örgü Yapım Aşamaları

Firkete Örgü Yapım Aşamaları

Bu makalemizde Firkete Örgü Yapım Aşamaları nelerdir onlardan bahsedeceğiz. Kadınların en çok kullandıkları örgü ürünlerden biri olan şallar, hem şık görünümleri ile hem de üzerinde ki emek ile en beğenilen örgü modellerinden biridir. Genç kızların çeyizinde de en az bir modeli bulunan örgü şal modelleri, oldukça fazla seçenek barındırmaktadır. Şal örnekleri bu kadar fazla olunca, şal desenleri de birbirinden oldukça farklıdır. Yapımı zor ve zahmetli olan şal modellerinin yanı sıra oldukça pratik bir yapıma sahip olan şal örnekleri de yok değildir. Şalları seven ve kullanmaktan her zaman zevk alan hanımlar için yapımı kolay şal modelini sizinle paylaşıyoruz. İster hediye edin ister omuzlarınızda marifetlerinizi sergileyin isterseniz de çeyiziniz için saklayın. Kolay şal yapımı şimdi sizin için geliyor.

Firkete Örgü Yapım Aşamaları
Gri Örgü Şal Modeli

Firkete Şal Yapımı İçin Gerekli Olan Malzemeler;

⦁ 1 adet şiş
⦁ İstediğiniz renkte ince yün ip
⦁ Makas (püskülleri kesmek için)

Firkete Şal Örneğinin Yapılışı;

Şal desenleri içinde en pratik ve yapımı en kolay örneği sizin için anlatıyoruz. En basit şal örneklerinden biri olan modeli yapmak için öncelikle şişinize 8 adet ilmek atın. Uç kısmından örmeye başlayacağınız şalı her iki ucuna ek ilmekler atarak istediğiniz kadar genişletmeniz mümkün olacaktır. 8 ilmekle başladığınız şala üçgen şeklini verirken 80 ilmek ya da 100 ilmeğe tamamlamanız da mümkün.

Yapımı kolay olan firkete şalı örerken, her iki uçtan birer ilmek arttırarak örmeyi unutmayın. Şalın başlangıç aşamasına geri dönecek olursak, 8 ilmekle başladığınız şala haroşa örgü ile ilk adımı atın. 2 sıra haroşa örgü ördükten sonra üçüncü sıraya geldiğinizde bir ilmek haroşa örüp bir ilmeği şişe dolayın. Üçüncü sırayı bu teknikle tamamladıktan sonra diğer sıraya ulaştığınızda şişe doladığınız ilmekleri boş bırakıp, diğer ilmekleri tekrar haroşa şeklinde örmeniz gerekmektedir.

Fuşya Örgü Şal Modeli
Fuşya Örgü Şal Modeli

Firkete Örgü Nasıl Yapılır?

Bu şekilde ördüğünüz de şalınızda boşluklu bir örnek oluşacaktır. Bu da şala oldukça güzel bir görünüm kazandıracaktır. Üçüncü sıranın ardından tekrar iki sıra haroşa şeklinde örün. Üçüncü sıraya geldiğinde yeniden şişe sarma tekniğini kullanın. Bir sonraki sırada sardığınız ipleri yine serbest bırakın. Bu şekilde şalınızı istediğiniz kadar örmeniz ve istediğiniz genişliğe ulaştırmanız mümkün olacaktır. Yeterli seviyeye ulaştığınız şalı örme işlemini bitirin ve şal bitimini güzel bir şekilde kapatarak kesin. Elde etmiş olduğunuz üçgen şalı biraz daha hareketlendirmek için istediğiniz aralıklarda püsküller ekleyin ve bu püsküllerin uzunluklarını makas yardımı ile birbirine orantılayın. Firkete Örgü Yapım Aşamaları, Yapımı kolay şal modelleri arasından seçmiş olduğumuz şalınız artık hazır.


YouTube video
Daha çok içeriğe ulaşabilmek için Örgü modelleri bağlantısına tıklayarak örgü modelleri ile ilgili tüm içeriklere ulaşabilirsiniz.

Örgübu’nun Pinterest sayfasını takip etmeyi unutmayın :  @Orgubu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu