Kolay Örgü ModelleriLif Modelleri

Basit Lif Yapımı Anlatımlı

Merhaba hanımlar;

Bu yazımızda sizlerle videolu olarak basit lif yapımını anlatmaya çalışacağız. Lif yapımına geçmeden önce bu yazımızın altında sizler için hazırlamış olduğumuz Basit Lif Anlatımı ile ilgili resim galerisini gezmenizi tavsiye ediyoruz. Resim galerisinde dolaştığınızda lif modelleri hakkında daha çok fikir edinebilir. Basit anlatım ile yapılmış lif modelleri dışında diğer lif modelleri hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Basit Lif Modeli için gereken malzemelerimiz;

  • Öncelikle ne renk yapmak istiyorsanız o renk ipler,
  • 25’lik tığ

Basit Lif Modeli Anlatımı;

İplerimiz ve belirttiğimiz numarada tığımız hazırsa anlatıma geçebiliriz demektir. Öyleyse başlıyoruz.

Tığımız ile iki düğüm atarak örmeye başlıyoruz. Daha sonra ipi biraz çekerek bir tane üstüne alarak aynı noktaya batırıyoruz. İpi tekrar çekerek üstüne alıp aynı noktaya doğru uzatıyoruz. Kapatırken yine tığı çekmiş olduğumuz ipin içerisinden geçirerek kapatıyoruz ve bu şekilde en az 10 adet yaparak uzatıyoruz. Bu ilk sıra olacağı için istediğiniz uzunlukta yapmakta özgürsünüz.

Devam edecek olursak üst kata geçerken bir tane daha fazla yapıyoruz. Bunu yapmamızın sebebi ise bu lifimizin köşesi olacak. 3 tane ip çekerek köşeyi yapmak için kapatıyoruz. Daha sonra aynı şekilde 3’lü ipleri çekerek kapatıyoruz. Bu şekilde devam ederek sıramızı tamamlıyoruz.

Bu aşamada ise model yapmamız gerekiyor. Bunun için ise diğer renk ipimizi elimize alıyoruz ve farlı renkte olan ipi diğer ipin içinden geçirerek sıkıyoruz. Üzerine parmağımızı koyuyoruz üstüne alarak deliklerin olduğu yerlere tığımızı batırıyoruz. İpimizi parmağımızın üzerine alarak deliklere sürekli batırıyoruz. Lif modelimiz çiçek desenli olacağı için ilk rengi tekrar elimize alarak tığı içerisinden geçirip deliklere batırıyoruz. Bu şekilde de çiçek deseni yapacak ipleri sürekli değiştirerek devam ediyoruz.

Eğer anlatımdan anlamadıysanız sizleri video ile baş başa bırakıyoruz.

 

Unutmayın. Resim galerisini gezerek diğer modeller hakkında fikir edinebilirsiniz.

 

Sitemizde daha önce yayınlanmış olan diğer lif modellerini görmek için Lif modelleri kategorimize göz atabilirsiniz.

 

İpek

İpek < Örgübu.com Sitesinin yöneticisidir. Türkiye'nin Örgü Sitesi yöneticisidir. 2015 yılından bu yana Örgü modelleri ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu