yandex metrica
İğne Oyası Modelleri

Boncuklu İğne Oyası Nasıl Yapılır?

Boncuklu İğne Oyası Nasıl Yapılır?

Malzemeler

Öncelikle 9 motiften oluşan en küçük parça boncuklu iğne oyası için yaklaşık 25 gr. kum boncuk ve 25 gr. boru boncuk almalısınız. Bu şekilde yapacağınız parçanın büyüklüğüne göre boncuk alabilirsiniz. İsteğinize bağlı olarak boru boncukları ve kum boncukları aynı renk ya da farklı renkte alabilirsiniz. Kullanacağınız boncukların kaliteli olması önemlidir. Boncuklu İğne Oyası Nasıl Yapılır?

Yeni çıkan boncuklu iğne oyaları

Kaliteli ve güvenli marka boncuk tercih etmezseniz; paslanma ve ipliğinizin kesilme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Keza kullanacağınız ip de kaliteli bir polyester marka olmalıdır. Zaten bu malzemeleri aldığınız yer de size bu konuda önerilerde bulunacaktır. Ayrıca boncuk iğnesine ihtiyacınız var. Diğer dikiş iğneleri kalın gelecek ve boncukların içinden geçmeyecektir.

Cicekli-Oya

Boncuklu İğne Oyası Nasıl Yapılır?

Yapılışı

⦁ Başlangıç olarak 2 m. kadar ipinizi iğneye geçirin ve açılmayacak bir düğüm atın.
⦁ Orta yuvarlak için 11 kum boncuk alıp ilk ipe geçirdiğiniz boncuktan ipinizi tekrar geçirip bir daire oluşturun.
⦁ Daha sonra bir boru,üç kum ve bir boru boncuğu ipliğinize alıp düğümün yanındaki ilk kum boncuktan geçirin.Dipteki her kum boncuk için bu işlemi tekrarlayın.12 boru boncukla motifin ilk sırasını oluşturmuş olacaksınız.bu sırayı kapattığınız son üç kum boncuktan ikincisinden iğnenizi geçirerek bir üst sıraya çıkacaksınız.
⦁ Bu ikinci sırada, her bir gözde sadece beşer tane kum boncuk kullanacaksınız.Bir alttaki üç boncuğun ortalarından geçirerek beşer kum boncuğu yerleştirin. Dairenin sonunda iğnenizi 3. Kum boncuktan geçirerek tamamlayın.
⦁ Artık bir üst sıraya başlayabilirsiniz.Bu sırayı da bir alttaki gibi ancak 7 ‘şer kum boncukla tamamlayacaksınız.Dairenin sonunda iğnenizi 4. Kum boncuktan çıkarmanız gerekecek.

Boncuk-Igne-Oya
⦁ Artık son sıradasınız. Bu sırada bir boru boncuk bir kum boncuk ve bir boru boncuk olacak şekilde iğnenizi alın ve dibindeki 7 kum boncuğun ortasındaki 4. boncuktan iğnenizi geçirin. Bu işlemi daire tamamlanıncaya kadar tekrarlamalısınız. Motifi kapatıp açılmayacak bir düğüm atın ipliğinizi kesmeden birkaç boncuktan geçirim. Kestikten sonra ipin ucunu çakmakla yakarak sağlamlaştırın.
⦁ İlk motiflerinizi elde etmiş bulunmaktasınız.

Daha sonraki yapacağınız motifleri bu motifin son sırasındaki kum boncuklar yardımıyla birleştirebilirsiniz yapmak istediğiniz parçanın boyutları adedince motif elde etmelisiniz her yaptığınız motiften sonra ipi kesmeden motifleri birleştirmeyi unutmayın.
Boncuklu iğne oyası motifleri istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Havlu kenarı, sehpa takımı, runner veya takı olarak değerlendirebilirsiniz. Cam boncuklar ipi kesebileceğinden dikkatli ve özenli kullanılması tavsiye edilir. Temizliği çok kolaydır. sadece deterjanlı soğuk suda bekleterek yıkayın ve sererek kurutun. Ütü yapılmasına gerek yoktur. Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle.

Ören Hanım youtube kanalında örnek videoyu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu