yandex metrica
İğne Oyası Modelleri

Pratik İğne Oyası Modelleri

İğne oyası, kadınların favori  el işleri arasında yüzyıllardır yerini almaktadır. Oya, tığ, iğne yada mekik gibi küçük araçlarla ipin (pamuk veya sentetik olabilir) sanatsal bir esere dönüştürülmüş halidir. Genellikle kumaşların kenarları için uygulanmaktadır. En çok yazma ve havlu kenarlarında karşımıza iğne oyası çıkmaktadır.

Pratik İğne Oyası Modelleri
Pratik İğne Oyası Modelleri

İğne oyası modelleri çiçek motifleri ile bütünleşmiş dantel parçalarıdır diyebiliriz. Ebatına uygun boncuk ve aksesuarlarla süslenen motifler iğne oyasını daha da gösterişli hale getirmektedir.  Her renk ve kombinde iğne oyası modelleri bulabilmek ya da tarifini alarak örmek mümkündür.

Igne-Oyasi-Yazma-Kenari-Modelleri

Igne-Oyasi-Yazma-Kenari-Modelleri

İğne Oyası Sanatı

İğne oyası ülkemizle o kadar bütünleşmiştir ki dünya genelinde Türk danteli olarak adlandırılmaktadır. Yüzyıllardan beri büyüklerimizin ilmek ilmek ördüğü pratik iğne oyası modelleri zamanla zenginleşmiş ve başlı başına bir zanaat halini almıştır.

Igne-Oyasi-Yazma-Kenari-Modelleri

Kimi kendi çeyizi için veya kızları için örerken kimi ise bu işteki yeteneğini geçim kaynağına çevirmeyi başarmıştır. Her ne olursa olsun iğne oyası geleneğimizde köklü yeri olan özel bir sanattır. Havlu, yazma, tülbent veya basit bir mendil bile kenarlarına işlenen pratik iğne oyası yöntemi sayesinde yepyeni bir kimlik kazanabilmektedir.

Igne-Oyasi-Yazma-Kenari-Modelleri

İğne oyası aynı zamanda bulunduğu yörenin ve işlendiği zamanın kültürel özellikleri hakkında ipuçları taşıyan anlamlı dantel parçalarıdır. Kimi zaman genç kızlar duygularını ifade eden yeni motifler geliştirmiş, kimi zaman ise iklimsel yansımalar iğne oyası üzerinde bulunan çiçekler üzerine nakşedilmiştir.

Igne-Oyasi-Yazma-Kenari-Modelleri-7

Günümüzde devlet tarafından vergi muafiyeti sağlanan bu el işi ev hanımları için ideal bir zanaattır diyebiliriz. Bununla beraber başka teşviklerde evde para kazanmak isteyen kadınlar için birer fırsattır.

Igne-Oyasi-Yazma-Kenari-Modelleri-13

Pratik İğne Oyası Modelleri Nerelerde Kullanılır?

İğne oyası özellikle pratik olan modellerin çokluğu sebebiyle birçok kumaş kenarına işlenmektedir. Bunların başında;

  • Tülbent
  • Yazma
  • Havlu kenarı
  • Masa örtüsü
  • Yatak örtüleri
  • Pike takımları

Igne-Oyasi-Yazma-Kenari-Modelleri-10

Gelmektedir. Hatta son zamanlarda iğne oyalarından yapılan takı ve aksesuarlar oldukça rağbet görmektedir. İğne oyası küpe ve kolye gibi küçük takılar son derece zarif görünümleri ile bayanları cezbetmektedir.

Igne-Oyasi-Yazma-Kenari-Modelleri-3

2022 Pratik İğne Oyası Modelleri

Hemen her yıl kendini geliştiren iğne oyası modelleri internetin ve sosyal medyanın yaygın kullanımı ile hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Halk eğitim merkezlerinde ve belediyelere ait meslek edindirme kurslarında eğitimi verilen iğne oyası sanatı hızla gelişmeye de devam etmektedir. 2022 iğne oyası modelleri arasında dikkat çeken detayların başında renklerin çeşitliliği ve aksesuar çeşitleri gelmektedir. Ana renklerden mor ve kırmızının daha sıklıkla yer verildiği iğne oyası çeşitlerinde zirvede tabi ki beyaz yer almaktadır.

Igne-Oyasi-Yazma-Kenari-Modelleri

Galerimizi incelediğinizde en güzel pratik iğne oyaları hakkında daha fazla detay öğrenebilirsiniz.

İğne Oyası Fiyatları

İğne oyası zahmetli ve sabır gerektiren bir işçiliğin sonunda ortaya çıktığı için fiyatları biraz fazla olabilmektedir. Milimetrik iplerin küçücük iğne yardımıyla günlerce işlenmesi sonucu karşımıza birbirinden güzel motifler çıkmaktadır. Hal böyle olunca hazır işlenmiş iğne oyası modelleri almak isteyenler için maliyetleri biraz yüksek gelebilir.

Igne-Oyasi-Yazma-Kenari-Modelleri-12

Fiyatlama yapılırken genellikle örülecek yüzeyin ölçüleri veya kullanılacak ipin hacmi baz alınmaktadır. Örneğin standart ölçülerde yazma veya tülbent iğne oyası yaptırmak isterseniz malzeme sizden olmak şartıyla 200 TL’den başlayan fiyatlarla sipariş verebilmek mümkündür.

Igne-Oyasi-Yazma-Kenari-Modelleri-27

Önemli Not : Sitemizde herhangi bir ürünün satışı ve siparişi yapılmamaktadır. Yorum bölümüne yazarak diğer ziyaretçilerimiz arasından satış yapan ziyaretçilerimize ulaşabilirsiniz.

Ayşenin İğne Oyaları YouTube kanalında yer alan videoyu aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Daha fazla Pratik İğne Oyası Modellerine ulaşmak için kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

YouTube video

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu