yandex metrica
İğne Oyası Modelleri

İğne Oyası Havlu Kenarı Modelleri

İğne oyası havlu kenarı modellerinden çiçekli, kiraz, püsküllü, halkalı, kurdele, yaprak gibi çok tercih edilen ve beğenilen modelleri ve yapımları hakkında bilgileri alt başlıklardan öğrenebilirsiniz. BU modelleri ister el havlusu ister banyo ve mutfak havlusu kenarlarınızda uygulayarak, dikkat çekici havlu tasarımlarına sahip olabilirsiniz.

İğne oyası havlu modelleri geleneksel çizgileri ve modern detayları farklı örnekleri ile yansıtırlar. Modern ve tek renk havlularda stili korumak için kubbe oya modellerini, renkli havlularda uyumu yakalamak için ise doğa figürlerinin uygulandığı iğne oyaları tercih edilir.

Çiçekli İğne Oyası Modelleri

Çiçekli iğne oyası havlu modellerini her zaman klasik detaylarla ön plana çıkaran bir örnektir. Çiçek iğne oyası modelleri sıklıkla çiçekler arasına eklenen küçük dağ figürleri ile kullanılırlar Bu figürler ise üçgen şeklinde uygulanan oyalar ile hazırlanır.

Cicekli-Igne-Oyasi-Modeli̇

Çiçekli iğne oyası yapmak için tülbent kenarına tek sıra zincir oya geçilip, üzerine iki adet sağ ve solda olmak üzere küçük yaprak oyalar yapılır. Yapraklar üzerine ise tercih edilen bir iplik rengi seçilerek çiçek oyası uygulanır. Her bir çiçek oya arasında ise tek bir zinciri üçgen modelle çiçekler arasına bağlayarak, dağlar ve çiçeklerin bir arada olduğu hoş bir motif elde edebilirsiniz.

Boncuk sarma Kiraz Oyası videolu anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

YouTube video
 

Cicekli-Igne-Oyasi-Modelleri-2

İğne oyaları havlulu kenarları için kullanılan çiçek iğne oyalarını beyaz tülbent, masa örtüsü, kumaş peçete kenarların da uygulayabilirsiniz. Bu parçaları bohçalarına şık bir detay olarak ekleyebilir, evlerinizde zarif şekilde kullanabilirsiniz.

Kiraz İğne Oyası Havlu Kenarı Modeli

İğne oyası havlu kenarı örnekleri yeni modellerinden kiraz iğne oyası, özellikle mutfak havlularınızda kullanabileceğiniz ve onları daha şık bir hale getirebileceğiniz seçenektir. Bu oyaları kırmızı, siyah, beyaz, pembe, gri havlu kenarlarınıza uygulayarak, modern bir görünümü yakalayabilirsiniz.

Kiraz-Oyasi-Nasil-Yapilir

Kiraz iğne oyası için havlu kenarına tek sıra zincir oya ardından, iki uzun zincir çekip, iki adet yaprak figürü oluşturulur. Yapraklar üzerine ise iki adet kırmızı ip ile tığ işi toplar eklenip, kiraz model oya hazırlanır. Kısa sürede hazırlayacağınız bu model, duvara astığınız ve utfak tezgahında bulundurduğunuz havlularınız oldukça zarif gösterirken, uygun bir hediye olarak da sunulabilir.

YouTube video

Püsküllü İğne Oyası Havlu Kenarı

Püsküllü iğne havlu kenarları modelleri, havlu kenarında kubbeli örnek ve püsküllerin bir arada kullanımı ile oluşturulan zarif ve dikkat çekici bir modeldir. Püsküllü oyayı yapmak için ilk adımda ayrı bir alanda püskülleri oluşturmanız gerekir.

Bunun için 5 cm uzunlukta dilediğiniz renk iplik destelerini baş kısımlarından bağlayıp, makas ile kısaltarak dilediğiniz uzunlukta bir püskül hazırlayabilirsiniz. Püskül renklerinden daha farklı bir tonda tercih ettiğiniz ip ile havlu kenarına tek sıza zincir kapama üstüne, kubbeli model oyayı uygulayabilirsiniz. Her bir kubbe oya arasına ise hazırladınız püskülleri dikerek, şık bir oya örneği el edersiniz. Bu dikkat çekici ve trend örneği aynı amanda masa örtüsü ve perde uçlarında kullanabilirsiniz.

YouTube video

Renkli Pullu İğne Oyası Havlu Kenarı

İğne oyası havlu dantelleri arasından renkli pullar ile hazırlanan iğne oyası özellikle renkli havlular için uygulanan bir örnektir. Sarı, mor pembe ve mavi düz renk yumuşacık havlularınızın uçlarına bu pullu oyalar ile etnik ve bohem bir stil katabilirsiniz.

İşlem için havlu kenarınıza tek sıra zincir şeklinde bir oya geçip üzerine üçgen hatlarında birbiri ardına sıralanan sade bir oya veya kubbe model oya uygulayabilirsiniz. Kubbe ve üçgen oyaların tepe noktalarına işe inişten önce mor, sarı, beyaz ve ya pembe delikli pullar ekleyerek hoş bir örnek ortaya çıkarabilirsiniz.

YouTube video
Bu örnekte kullanacağınız pulları parlak yansımalı çeşitler arasından tercih ederek daha göz kamaştıran havlu kenarları hazırlayabilirsiniz.

Halkalı İğne Oyası Havlu Kenarı

İğne oyasından havlu kenarı yapımında kullanılan halkalı model, havlu kenarı tığ işi bilen herkesin kolaylıkla yapabileceği ve bir o kadar dikkat çekici bir örnektir. Bu model hem yapımının kolay olması hem de birden fazla rengin bir arada kullanılabilmesi açısından tercih edilir. Tüm havlu kenarları için uygundur ve geleneksel modellere zıt şekilde modern ve sade izleri taşır.

YouTube video
Halkalı iğne oyasını yapmak için parçadan bütüne gitme yolu izlenir. İlk adımda tığ işi ortası boş çemberler hazırlanır. Bu çemberlerden geometrik bir çiçek oluşturulur. Bu işlem için 6 adet tığ işi çember hazırlanır ve bunlardan bir adedi değerlerinde farklı renk ip ile tasarlanır. Bu farklı renk parça tüm çember parçalarının ortasına dikilir. Tüm çemberler oval formda birbirlerine eklenir. Bu kapsamda dalsız ve yapraksız sade çiçekler oluşturulur.

Sade ve şık iğne oyası havlu kenarları modellerini dilerseniz günlük kullanımlı tülbentlerinizin kenarlarınıza da uygulayabilirsiniz.

Kurdele Kuşaklı Havlu Kenarı

İğne oyası havlu örnekleri arasında dikkat çeken, kurdele kuşaklı havlu kenarı oldukça modern ve sade aynı zamanda zarif bir oya modelidir. Sade beyaz bir tığ oyası üzerinde renkli ve parlak kurdele kullanımı ile hazırlayacağınız bu modeli her tip ve renk havlunuz ile kombine edebilirsiniz.

Bu modeli uygulamak için havlunuzun rengine uygun olan renkte kalın bir kurdele ip tercih edebilirsiniz. Havlunuzun kenarından tek sıra zincir oya ile ilerleyerek, file tığ işi modelinde 3 sıra kenar hazırlayabilirsiniz. Bu işlem ardından file modelin aralıklarından kurdeleleri alt ve üstten geçirerek, bitiş yüzünde bir fiyonk atabilirsiniz.

Bu pratik model aynı zamanda yaratıcı detayları havlularınızda yansıtmanıza yardımcı olur. Sevdiklerinize hediye olarak verebileceğiniz bu şık iğne oyasını, kendiniz içinde zevkle kullanacaksınız.

Nazar Boncuğu Oyalı Havlu Kenarı

Bu modelde havlu kenarına zincir oya ile başlanıp, mavi, beyaz ve en iç çemberde sarı iplik kullanımı ile yuvarlak oya örnekleri yapılır. Sıralı nazar boncuğu oyaları banyolarda el silmek ve mutfaklarda dekoratif amaçla kullanmak için hazırlayabileceğiniz şık seçeneklerdir. Diğer yandan özel günlerde küçük el havlularına işlenerek, hediye olarak sunulurlar.

YouTube video
Yaprak Oyalı Havlu Kenarı

Yaprak oyalı havlu kenarı sadece yeşil renk ip seçimi ile sade, renkli iplik seçimleri ilse daha hareketli havlu kenarları tasarlayabileceğiniz seçeneklerdir. Yaprak oya ile klasik havlularınızın havasını bozmadan sade bir kenar geçişi yapabilir, çocuklarınızın havlu kenarlarına ise rengarenk yapraklar ekleyerek eğlenceli bir model yaratabilirsiniz.

Yaprak oya yapmak için havlu kenarından sade ve ince bir kapatma oyası ile başlayıp, tek bir zincir üzerinden sallanan orta boyutlu tığ işi yapraklar hazırlanır. Bu tığ işi yapraklar beyaz ve klasik havlular için beyaz veya krem, renkli havlular için canlı tonlarda, çocuk havluları için ebruli iplik kullanımıyla örneklendirilir.

Yelpaze İğne Oyalı Havlu Kenarı

Yelpaze iğne oyalı havlu kenarı trend seçenekler arasında yer alır. Bu model için üç farklı renkte ip kullanımı tercih edilir. Havlu kanarına iki sıra düz oya yapılıp üzerine arda arda atılan içi boş bağlantılı zincirler ile çiçek şeklinde açılan yelpaze motif uygulanır. Bu çarpıcı oya modeli, tüm havlu kenarlarına uyumlu şekilde kullanılırken, tercih edilen renklerde hazırlanır.

Yelpaze iğne oyası havlu kenarı örnekleri, beyaz havlularınız için sadece beyaz renk iplikle hazırlandığında, daha sade bir görünümü ön plana taşırlar. Renkli ve üzerinde çiçek işlemleri olan havlularınız için ise pembe, mavi ve beyaz iplik kombini kullanarak büyük formlu yelpaze oyalar hazırlayarak daha gösterişli tığ işleri kullanabilirsiniz.

Daha fazla içeriğe ulaşmak için sitemizdeki kategorileri ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu