yandex metrica
Örgü Modelleri

En Popüler Örgü Modellerini sizin için topladık

Sizler için bu yazıda en popüler örgü modellerini bir araya topladık. Tarihsel süreç içerisinde insanlar temel ihtiyaçlarını karşılamak için önemli uğraşlar edinmişlerdir. Temel ihtiyaçlarımız arasında yer alan giyinme toplumun her kesimden üyesi için önemli olmuştur. Bu ihtiyacımızı karşılamak amacıyla oluşturulan örgüler birçok giyim ürünlerinin oluşturulmasında kullanılmıştır. Özellikle kış aylarının dondurucu soğuğuna karşı korunmak için yapılan kazak, çorap ve pantolon örgü modellerinin oluşturulmasında en etken giyim ürünleridir.

Örgü Modelleri

Günümüzde ise bu durum giyim ürünlerinin dışına çıkarak aksesuar yapımında, hediyelik eşya yapımında, oyuncak yapımında, ev eşya süslemelerinde ve birçok alanda nüfuz etmeye başlamıştır.

Örgülerin kullanım alanının genişlemesi örgü modellerinin artmasına, gelişen teknolojiyle birlikte gelişmesine ve yaygınlaşmasına yol açmıştır. Böylelikle örgü Türklerin önemli el sanatlarından birisi haline gelmiştir. Oluşturulan örgü modelleri tığ ve şişler yardımıyla iplerin ilmek olarak yan yana gelmesiyle birbirinden farklı motif veya desen oluşturulmasıyla yapılmaktadır.

 

Zengin ip çeşidinin var olması örgü modellerinin çeşitlenmesini sağlamıştır. Tek ip kullanarak örgü modelleri yapılabileceği gibi birden fazla ip kullanılarak da birbirinden şık örgü modelleri yapılabilmektedir. Oluşturulan örgü modelleri esinlenilen kaynağa göre isimlendirilmişlerdir.

En Çok Aranan Örgü Modelleri

 

Halk tarafından en çok bilinen örgü modelleri ise; Türkan Şoray kirpiği modeli, katip çimdiği modeli, serçe ayağı modeli, mandalina dilimi modeli, işkembe örgü modeli, kalbur modeli, patika yol modeli, rende modeli, yelken modeli, çatlak burgu modeli, çift ajurlu file modeli, büzgülü model, Tunus modeli, sıralı tepeler örgü modeli,  fıstık topları örgü modeli, popcorn örgü modeli, yaprak dökümü örgü modeli,

Bunların yanı sıra, yonca yaprak modeli, zincir modeli, zigzag örgü modeli, sarmaşık örgü modeli, kesişen yollar örgü modeli, sıralı fıstık modeli, yelpaze örgü modeli, limon çiçeği modeli, salkım üzümleri örgü modeli, kelebek örgü modeli, fare dişi modeli, çiğ tanesi örgü modeli, bal peteği örgü modeli,

saç örgü modeli, yağmur damlası modeli, üç boyutlu deniz dalgası modeli, tavus kuşu modeli, zümrüt taşı modeli, sepet modeli, kedi patisi modeli, yaban gülü modeli, dikenli teller, kılçık modeli, selanik örgü modeli vb modeller kullanılarak yediden yetmişe her bireye uygun olacak farklı tasarımlar elde edilmektedir.

Böylelikle örgüye olan ilginin fazlaca olması örgü modellerinin artmasını sağlayacaktır.

Tığ İşi Örgü Modelleri

Sitede bulunan kategorilerden yukarıda yazılı modellerin çoğuna ulaşabilirsiniz. İstediğiniz içerikleri yorum bölümünde belirtirseniz en kısa zamanda içerik olarak ekleyebiliriz.

Bizi Pinterest‘te takip edebilirsiniz.

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu