yandex metrica
Örgü Modelleri

Selanik Örgüsü Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlere, Selanik Örgüsü Nasıl yapılır? Bu konuda makale hazırladık. Oldukça eski bir geleneğe dayanan örgü modeli olan Selanik örgüsü çok sevilen popüler örgüler arasında yer alır. Haroşa örgü teknikleriyle Selanik örgüsü herkesin yapabileceği kadar basittir. Geçmişten günümüze aynı ilmekler yıllardır yapılmaktadır. Soğuk havalarda kolay hasta olan kimseler için el örgüsü kazaklar ve hırkalar vazgeçilmezdir. Oldukça kullanışlı olan Selanik örgü tekniği şiş ile oldukça kolay bir biçimde yapılabilmektedir. Çok sevilen Selanik örgüsü kazaklar kullanıldığı gibi bebek battaniyesinde, bebek yeleğinde, bebek kazağında, yeleklerde ve pek çok örgü kıyafette kullanılabilmektedir.

Sarkmayan Selanik Örneği Nasıl Yapılır?

Selanik örgüsüne başlarken en önemli ilk nokta ilmekleri sayılı şekilde atmaktır. Bu işlem kazağı ya hırkayı giyecek kişinin ölçülerine göre yapma noktasında en büyük yardımcınız olacaktır. Meşhur Selanik örgü yapılışı için gerekli malzemeler şiş ve yün iptir.

İlk sıra da ilmek atılarak başlanır. 1 düz ve 1 ters ve tekrar düz olarak devam etmelisiniz. En sonda ise kenar daha ilmek atmalısınız. İkinci sırada ise 1 kenar ilmek, 1 ters ve 1 düz örmeden hemen önce şişe dolama yöntemini uygulamanız gerekir. Düzden sonra 1 ters şekilde devam etmelisiniz. En sonda tekrar 1 ilmek atmalısınız.  Üçüncü sıradaysa 1 kenar ilmek, 1 düz örme ardından şişe dolama yapmalısınız.

Önce atılan ilmeklere dolama yaparak ters olarak örmelisiniz. Sonrasında 1 düz örme ve tekrar şişe dolama yaparak örmeye devam etmelisiniz. En son kısımda 1 kenar ilmek atmalısınız. İstediğiniz ebatlara gelinceye dek bu aşamalara devam etmelisiniz. Bu örnekte önemli olan örme tekniğinde ilk sıradan diğer sıraya geçildiğinde ilk sıranın tam tersi örüldüğünde iki sıra normal sırayla eşitlenecektir.

Selanik Örgüsü Yapılışı

YouTube video

Selanik Örgü Çeşitleri

Selanik örgüsü ile yapılabilecek şeylerin bir sürü örgü kıyafetler bulunur. Örgü atkı, örgü şapka, örgü battaniye, yastık kılıfı, kazak, hırka, yelek gibi uzun bir liste bulunmaktadır. Selanik örgü modelini yaparken arzu ettiğiniz renkte yapabilirsiniz. Oldukça sade olan bu modelde ip rengi büyük önem taşır. Kendinden desenli iplerle ile çok uğraşmadan gösterişli modeller çıkabilmektedir. Simli ipler, pastel renkler oldukça fazla tercih edilmektedir.

Selanik Örgüsü nasıl yapılır bu konuda bilginiz varsa, yorum olarak bırakabilirsiniz.

Daha fazla Selanik örgüsü modelleri için : @orgubu pinterest sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla örgü modellerine ulaşabilmek için ise örgü modelleri kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Selanik Örgüsü Kazak Modelleri

Aşağıda yer alan modelleri yukarıda videoda yer alan teknikleri uygulayarak kendinize yeni selanik örgüsü kazak modelleri çıkartabilirsiniz.

Pembeli örgüler Örgü Lif Patik Youtube kanalında yayınlanmış olan, Gerçek Selanik Örgü Modeli videosunu izleyebilirsiniz.

YouTube video
Selanik-Orgusu-Nasil-Yapilir
Selanik Örgüsü Nasıl Yapılır

Farkli-Yalanci-Selanik-Orgsu-YapilisiGercek-Selanik-Orgu-Modelleri

Selanik-Orgu-Modeli-Nasil-Yapilir

Selanik-Orgu-Modeli-Yapilisi

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu