yandex metrica
Diğer Modeller

Türkan Şoray Kirpiği Örgü Modeli Yapımı

Bugün ki yazımızda sizler için Türkan Şoray Kirpiği Örgü Modeli Yapımı  hakkında bilgi vermek istiyoruz. Yeşilcam’ın sultanı, ünlü sinema yıldızı Türkan Şoray’ın uzun kirpiklerinden ilham alınarak adlandırılan model, çok sevilen örgü modellerine örnektir. Bu motif ile şal, hırka, panço, pike örülebilir.

Türkan Şoray Kirpiği Şal Modeli

Türkan Şoray kirpiği hem şiş hem de tığ ile örülebilen örgü modellerinden biridir. Bu motifi kullanarak, şal, hırka, kazak örebilirsiniz. Örgüde bu modeli düz örgü arasında kullanarak farklılık yaratabilirsiniz. Tek renk örgü olarak değerlendirebileceğiniz gibi farklı renklerde ipler kullanarak çarpıcı ürünler elde edebilirsiniz.

Dantel örgü modelleri arasında çok sevilen ve tercih edilen bir motif olan Türkan Şoray kirpiği modeli yapımını adım adım inceleyelim.

Turkan-Soray-Kirpik

Motif 6 ilmekten oluşur yani bir adet motif elde etmek için 6 adet ilmek yapmanız gerekir. Tüm örgünüzü bu motiften oluşturabileceğiniz gibi bu motifi düz örgünün veya farklı motiflerin arasında da kullanabilirsiniz.

Motifleri birbirinden ayırmak için, iki motif arasına iki ilmek ters örgü yapılır.

Türkan Şoray Kirpiği Örgü Modeli Yapımına devam edecek olursak Örülmüş olan ilmeklerin arasındaki ilmek esnetilip uzatılır. Motifi oluşturan 6 ilmek için de bu esnetme işlemi uygulanır.

Esnetilen altı ilmek de örgünün ilerlediği taraftaki şişte toplanır.

Bu altı ilmek şişten çıkarılmadan 1 ters, 1 düz örgü yapılır. Bu şekilde 6 adet yeni ilmek elde edilir.

Örgü ters çevirilir.

Örgünün tersinden, motifi oluşturan altı ilmek düz örgü örülür. Motiflerin arasındaki ikişer ters ilmek de örülür.

İki sıra ara verilerek, motifler tekrar edilir.

Beyaz-Turkan-Soray-Kirpigi

Modelin bitmiş halinde motifler çapraz sıralanmış şekilde karşımıza çıkar. Motifi tüm örgüde kullanmak istemiyorsanız, 6 ilmeklik parçalarda düz örgünün içine yerleştirebilirsiniz. Bu motifi kenarlık olarak kullanmanız da çok şık duracaktır. Örneğin; Türkan Şoray Kirpiği motifi kullanarak ördüğünüz şalın kenarlarını düz bırakmak yerine aynı motifi dışa bakan şekilde yerleştirebilirsiniz.

Tiftik ip bu model ile çok şık durmaktadır. Kışın sıcak tutma özelliği olan bu ipi kullanarak, Türkan Şoray kirpiği örgü modeli şal örebilirsiniz.

Türkan Şoray Kirpiği Örgü Modeli Videolu Anlatım

Ayrıca Daha önce yayınlamış olduğumuz Türkan Şoray Kirpiği şal modelinin nasıl yapıldığı ile ilgili hem makale hem de videomuzu okuyabilirsiniz.

Daha ince bir ip kullanmak isterseniz, ince ip ve kalın şiş kullanarak motifleri farklılaştırabilirsiniz.

Videoyu izleyerek Türkan Şoray Kirpiği Modelini uygulamalı olarak yapabilirsiniz.


YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu