yandex metrica
İğne Oyası Modelleri

Ters Yapraklı iğne Oyası Modelleri

Ters yapraklı iğne oyası tülbent kenarlarında oldukça çarpıcı ve gösterişli duran bir örnektir. Bu oya modelinde 3 yapraklı bir çiçek oyası altına uygulanan yeşil iplikle oyalanan yapraklar ter yöne doğru, tülbent kumaşının üzerine atılan zincir ile eklenir.

Ters-Gullu-Igne-Oyasi-Yapilisi

Bu işlem ile yaprak oyaları tülbent kumaşı üzerinde şık bir görünüm oluşturur. Kolaylıkla yapabileceğiniz ters yapraklı oyayı, tülbent kumaş renginiz üzerinde fark edilir zıt renkli bir iplik ile hazırlayabilirsiniz. Beyaz yazma üzerinde yeşil, mor tülbent üzerinde sarı, mavi yazma üzerinde lacivert iplikleri tercih ederek, zarif iğne oyası modelleri uygulayabilirsiniz.

Tavşan Modelli İğne Oyası Modelleri

Tavşan modelli iğne oyası yapması son derece eğlenceli ve beyaz tülbent üzerinde spor ve şık duran bir örnektir. Bu oyayı yaparken, tülbent kenarına bir sıra zincir oya üzerine lale oyada kullanılan oval, top figürlü oya uygulanıp, bitiş noktasında sağ ve sola gidecek şekilde iki zincir atılır.

Ters-Gullu-Igne-Oyasi-Yapimi

İğne oyası örnekleri arasından tavşan figürlü oya, kısa sürede yapılabilen ve bittiğinde şık bir görünüm sunan, günlük kullanıma uygun tülbentlerinizde tercih edebileceğiniz bir modeldir. Bu oyayı her daim severek kullanacaksınız.

Çıtı Pıtı İğne Oyası Modelleri

Rengarenk yazmaların vazgeçilmezi olan geleneksel çıtı pıtı iğne oyası, zarif ve şık bir örnektir. Tülbent kenarına tek sıra zincir kapama ardından iki yaprak ve 6 adet oval zincir kapama ile hazırlanan örnek, sıralı çiçeklerden oluşur.

Tülbent kenarında sıralı şekilde dizilen ve çıtı pıtı örnek adını alan bu çiçek oyasını severek kullanacaksınız. Günlük kullandığınız tülbentleriniz, namaz örtüleriniz ve renkli yazmalarınız için tercih edeceğiniz çıtı pıtı iğne oyasını dilerseniz ebruli bir iplik ile yapabilirsiniz.

Çift Çiçek İğne Oyası Modelleri

Çift çiçek iğne oyaları adını alan model, iki ayrı çiçek oyasının iç içe dikilmesi ile oluşturulur. İşçilik detayları ile dikkat çeken ve tülbent kenarında ağır, gösterişli duran bu oyayı, havlu ve masa örtüsü kenarlarında da kullanabilirsiniz.

Ters-Yaprakli-Igne-Oyalari

Oyayı uygulamak için ilk aşamada tığ ile 4 yapraklı bir çiçek yapılır. İçine yerleştirmek amacıyla bu çiçek motifinden daha farklı bir renkte ve aynısının daha küçük boyutlarında bir adet çiçek figürü hazırlanır. İki çiçek birbirine dikilerek, tülbent kenarına tek sırada geçilen zincir üzerine eklenir. Bu zarif modeli, beyaz tülbentlerinizde kullanmak için pembe ve beyaz ip kombinasyonu ile hazırlayabilirsiniz.

Fiyonklu İğne Oyası Modelleri

İğne oyası modelleri arasında dikkat çeken Fiyonklu oya son zamanlar en çok tercih edilen ve her tülbent’e hareket katan bir seçenektir. Özellikle havlu, tülbent, peçete ve fular kenarlarında kullanıma uygundur. Bu modeli uygulamak için tülbent veya havlu kenarını tek sıra oya üzerine bir yaprak ve bir çiçek oyası yapıp, alt kısmına fiyong oya eklenir.

5 cm’lik bir ip demetini tığ ardımı ile orta bölümünden zincir atma işlemi sonunda kolaylık fiyong haline getirerek, dilediğiniz oya modelinin üzerine ekleyebilirsiniz. Bu şık örneği her zaman severek kullanacaksınız.

Renkli Boncuklu İğne Oyası Modelleri

Renkli boncuklu iğne oyası günlük kullandığınız yazma ve tülbentlerinize kolaylıkla uygulayabileceğiniz şık seçeneklerdir. Özellikle gençlerin çeyizlerine eklenen parçaların hazırlanmasında da tercih edilirler.

Ters-Yaprakli-Igne-Oyasi-Modelleri

Renkli boncuklu iğne oyası modelleri örnekleri yapmak için tülbent kenarına tek sıra zincir kapama üzerine yaprak oyasını kullanarak, 5 sıra üst üste yaparak figürü oluşturulur. Son tığ işi yaprağın uç kısmı kapatılırken tercih edilen renkte küçük ve yuvarlak bir boncuk ipe geçirilip, kapama yapılır. Bu örnek için tercih ettiğiniz boncukların tümünü farklı renklerde kullanarak, şık bir yazamaya sahip olabilirsiniz.

Kubbeli İğne Oyası Modelleri

Oya modellerinde Kubbeli iğne örnekleri bohçalara sıkça eklenen ve oldukça zarif bir görünüme sahip olan seçeneklerdir. Kubbeli iğne oyasını özellikle namaz tülbentlerinizde beyaz iplik seçimi ile renkli yazmalarınızda ise ebruli iplik tercihi ile yapabilirsiniz.

Kubbeli iğne oyasını yapmak için tülbent kenarına bir sıra zincir oya hazırlayıp, üzerine iki büyük ve onlara bağlı olarak devam eden 3 orta ve iki ufak formda, yay şekilli zincirler ile örnek hazırlanır. Yarım yay oyaların birleşiminden oluşan örnek bir kubbe figürüne benzer. Bu zarif ve şık modeli hiçbir zaman modası geçmeyecek şekilde, zevkle kullanabilirsiniz.

Çiçekli Havlu İçin Tığ İşi Oya Modelleri

Çiçekli havlularınız için çiçekli tığ işi oya modelinde klasik örnekte yer alan yaprak figürünü kullanmadan, zarif modeller uygulayabilirsiniz. Çiçekli havlunuzun üzerinde yer alan çiçek baskıları hangi renkte ise bu modelde aynı renk iplik seçimi gerçekleştirilir.

Havlu kenarına bir sıra zincir oya ve üzerine eklenen büyük renkli çiçek oya ile gösterişli ve bohçalara eklemeye uygun havlular hazırlanır. Özellikle mor çiçekli havlularınızın kenarlarına büyük mor çiçekli oyalar yaparak sahip olacağınız şık havluları zevkle kullanacaksınız.

Siyah İğne Oyaları Modelleri

Siyah iğne oyaları oldukça asil ve ince kumaşlı siyah tülbentler ile tam uyumu yakalayan örneklerdir. Kubbeli model ile hazırlandığında oldukça klasik bir görünüm sunana siyah oyaların, tülbent le birleştikleri noktalara ise küçük kırmızı tığ işi bir çiçek motifi ve kırmız bir boncuk eklenir. Bu işlem ile tüm tülbent modeli karamsar bir görünümden kurtarılarak, günlük kullanıma uygun hale ulaştırılır. Klasik ve zarif detaylardan hoşlanıyorsanız siyah ve kırmızı iplikten kubbeli tülbent oyası sizin için ideal tercihler arasında.

Üç Boyutlu Papatya Tığ İşi Oyası Modelleri

Yeni iğne modelleri arasından Üç boyutlu papatya oya sarı ve beyaz tülbentler, beyaz havlular, masa örtüleri üzerinde muhteşem bir uyumu sunan bir seçenektir. Üç boyutlu papatya oya yapmak için birden fazla parçayı ayrı ayrı tığ işi ile hazırlayarak, dikme tekniği kullanılır.

İlk adımda minimum 10 adet zincir tığ içi tekniği ile yaprak figürü hazırlanır. Bu yaprak figürleri uç noktalarından dikilerek üç boyutlu bir çiçek motifi elde edilir. Beyaz çiçeğinin tam orta bölümü ise hızlıca hazırlanan basit sarı renkli tığ işi tok iliştirilir. Ortaya çıkan üç boyutlu papatya oya modelini her daim severek kullanacaksınız.

Tesbih Tığ İşi Oyası Modelleri

Tesbih tığ işi oya çiçek oyası tekniğinde yapılan ve tesbihlerin baş kısmına takılarak, şık bir görünüm sunan oya modelidir. Tülbent kenarlarınızda kullandığınız çiçek oya modelinin aynısını, dilediğiniz uzunlukta hazırlayacağınız bir zincir oyası üzerine dikerek, tesbih oyasını oluşturabilirsiniz.

Bu çiçek figürlü oyayı, zincir oyalı ip bölümlerinden tesbih başının içine sıkıştırarak, şık görünümlü bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Sallanan Mavi Tığ İşi Oyası Modelleri

Sallanan oya modeli yapımı oldukça pratik ve beyaz renkli boncuklar ile hazırlandığında zarif detayları yansıtan bir örnektir. Sallanan oya modelini yapmak için tülbent kenarına zincir kapama ardından 5 sıra üst üste içi boş yaprak oya ve ardından 3 adet uzun zincir atılır. Bu zincirlerin ucuna ise beyaz renkli küçük taş veya boncukları dizebilirsiniz.

Bu şık iğne oyaları modelleri örnekleri, özellikle mavi renkli tülbent ve yazmalarınız ile oldukça uyumludur. Oya modelinde tülbent ile aynı renkteki mavi ipliği tercih ederken boncukları beyaz kullanarak, oldukça zarif bir örnek oluşturabilirsiniz. İnce kumaşlı veya şifon tülbent seçeneklerinde uygulandığında en iyi şekilde kendini ön plana çıkaran oyayı severek kullanacaksınız.

YouTube video

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu