Tığ İşi Örgü Modelleri

Tığ İle Battaniye Yapımı

Bebeklerin kış aylarında sıcak kalmaları için üzerine örtülecek tığ ile battaniye yapımı sayesinde hem şık hemde yumuşacık modellerle şeçenek olarak çoktur.Anneler bebekleri için kendi el emekleri battaniyeleri kullanmak isterken acaba yapılışı zor olur mu diye düşünürler.

Tığ ile Battaniye Yapımı Anlatımlı

Aslında hiç zor bir iş değildir.Basit anlatımı ile daha önce eline hiç tığ almamış bir anne rahatlıkla bebeği için battaniye örebilir.Yeni doğan bir bebeğe kendi el ürününüz battaniye götürmeniz sizi unutulmaz yapabilir.Tığ ile  battaniye yapımı diğerlerine göre daha şık ve özgün olmaktadır. Battaniyenin tığ ile örülmesi diğer modellere göre  daha zarif görünmesini sağlamaktadır İstediğiniz renk ve modelle battaniyenizi örebilir bebeğiniz için saklayacağınız eşyaları arasına alabilirsiniz.

Bu modelle ihtiyacımız olan yün ,2.5m tığ ve makas..

Alt taraftan başlayarak istediğiniz genişlikte zincir çekelim.40 zincir çektikten sonra başa dönüp tığ başını almadan her zincirin üzerinden sık iğne ile geliyoruz.Bittiğinde bir zincir çekerek kopartacağız.

Tığ ile örülmüş battaniye modelimizin desenine ikinci sırada başlayacağız.Farklı renk iple ipi kopardığımız yerden içine batırıp bağlayacağız.3 zincir çekip geriye dönerek 2 ciyi yine tığ başını almadan 2 kerede çıkarıyoruz.Bu sefer 1 zincir çekip tığ başını alarak aynı yere batırıyoruz.

Yine aynı şekilde 3.cü deliğe batırararak 2 seferde çıkarıyoruz Sonuna kadar böyle devam ettiğimiz bu modelle en son  aralarında hep bir zincir kalacak ve makas yardımıyla keseceğiz.İpi kopardığımız yerden 3 zincir çekip geriye dönerken daha önce yaptığımız desenin ortasına bir kez batıp çıkarıyoruz.

Tığ İle Battaniye Yapımı Videolu Anlatım

4 halka olunca hepsini birden çıkartacağız.Ardından 3 zincir çekip geri dönüyoruz ve tığ başını almadan 3 sıra sık iğne yapıyoruz.Battaniyemizin boyu sizin  tercihinize göre değişir.Bu işlemler tekrar edilerek  tığ ile örülmüş battaniye modeli boyunu istediğiniz ölçüde uzatabilirsiniz.

Farklı renk seçenekleri tercihinize göre ip değiştirebileceğiniz özgün bir modeldir.Bebeğinizi sıcacık sarması dileğiyle..

İpek

İpek < Örgübu.com Sitesinin yöneticisidir. Türkiye'nin Örgü Sitesi yöneticisidir. 2015 yılından bu yana Örgü modelleri ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
İnstagram Hesabımızı Takip Edin!