Kadınca

Aşırı Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

Bu yazımızda sizler için aşırı kuru ciltler için bakım önerilerinden bahsetmek istiyoruz. Cilt kuruluğunda kullanılan nemlendirici ve kozmetik ürünlerin denenmesine rağmen ciltte kuruluğun devam etmesi aşırı kuru cilt adı altında ele alınması ve sorunun giderilmesi gerekmektedir. Derinin üst tabakasının yaklaşık olarak %10 kadar civarını su oluşturmaktadır. Bu tabakada yer alan su oranının azalması, deride çatlama ile kaşıntı eşliğinde kuruluğa neden olmaktadır. Kuru cilde neden olan çevresel etkiler arasında sıcak su, deterjanlar ve giysilerden dolayı oluşan sürtünmeler yer almaktadır. Aşırı kuru ciltler için bakım önerileri arasında ilk olarak beslenme ve yaşam şeklinin farklılık kazanması gerekmektedir.

Kuru ciltler için yapılması gerekenler

Kış mevsimlerinde daha yoğun bir şekilde görülen aşırı kuru ciltler için bakım önerileri kimyasal maddelerden uzak durma dışında yağ içerisinde su emülsiyonu denilen deriyi daha yoğun bir oranda nemlendiren ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Banyo sonrasında vücut yağları, derinin nem kaybını önlemesi nedeniyle düzenli olarak uygulanması ve vücudun ihtiyaç duyduğu nemin doyurulması gerekmektedir. En güvenilir sonucu sunan yöntemler arasında göz çevresi kimyasal peeling uygulamaları olup, içerisinde yer alan meyve asitleri leke ve morukları açma dışında derinin nemlenmesini ve aydınlanmasını sağlamaktadır. Çok sık duş alma ve sıcak su kullanımını azaltarak ılık duşların yer alması kuruluğu gidermede oldukça etkili olmaktadır.

aşırı kuru ciltler i̇çin bakım önerileri

Kullanılan sabunların deriyi kurutmayarak pH 5,5 olan sabunsuz temizleyicilerin kullanılması ya da yağ ile gliserin oranı yüksek olan sabunların kullanılması gerekmektedir. Bulunan ortamların özellikle çalışma alanlarının nem oranını düşüren klima kullanımında nem seviyesinin dikkate alınması gerekmektedir. Su tüketimini arttırarak su dışında bitki çayları ve meyve suyu tüketimiyle cildin su desteği sağlanılması gerekmektedir. Kullanılan makyaj malzemelerinde cildin nem ihtiyacını karşılayacak ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Cildin nemi kaybolmadan cildin tekrardan nemlendirilmesi bu sorunun aşılmasına oldukça yardım etmektedir. Cildin açıkta kalan yerlerinin güneş ışınlarından korunması zararlı ışınların etkisinin azaltılması cilt kuruluğunun önüne geçmektedir. Kullanılan güneş kremlerinin içerikleri dikkate alınarak geniş spektrumlu olmasına dikkat edilmesi önemli bir etkiyi sunmaktadır.

Aşırı kuru ciltler için bakım önerileri yaşam şekliyle bağlantılı olup, etkili bir yaşam şeklinin benimsenmesi gerekmektedir. Bunun için odalarda nemlendirici cihazlarının yer alması, giyilen kıyafetlerin koton ve doğal elyaf özelliğine sahip olması, omega3 içeren besinlerin tüketilmesi benimsenmelidir.

Aşırı Kuru ciltler için

Bunun dışında cilde belirli periyotlarda soğuk su kompres uygulaması ile otc hidroktizon içeren kremlerin uygulanması ve bitkisel maskelerin yapılması gerekmektedir. Bu makalemizde sizlere aşırı kuru ciltler için bakım önerileri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Ayrıca Cildinizi güzelleştirmenin yöntemleri isimli makalemizi okuyarak cildinize iyi bakabilirsiniz. 🙂

Seckinkadin.com sitesinde bulunan https://seckinkadin.com/cilt-temizligi-nasil-yapilir/ makalesiniz okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu