yandex metrica
Yenileme

Eski Penyelerinizi Kilime Dönüştürün

Herkesin evinde artık kullanmadığı, elden çıkarmak isteyeceği penye giyim eşyası vardır. Peki Eski Penyelerinizi Kilime Dönüştürün furyasına hazır mısınız? Fanilalar, tişörtler, hatta elbiseler eskiyip aşırı bollaştıkları veya soldukları zaman giyilmek istemezler. Bunları değişik bir biçimde değerlendirebilirsiniz. Örneğin banyo paspası yapmayı deneyin. Penyenin su çekme özelliği yere sereceğiniz böyle bir kilimde çok işe yarayacaktır. Üstelik masrafa da girmemiş olacaksınız.

Eski-Penyeden-Kilim-Yapma

Eski Peynelerinizi Kilime Dönüştürmeye Hazır mısınız?

İlk yapmanız gereken eski penye malzemeyi oturup bir güzel şeritler halinde kesmek olacak. Sonra bunları yumaklar halinde sarın. İkinci adım ise saç örgüsü misali bunları birbiriyle örmek. Zıt renkleri bir araya getirebilirsiniz, bu penyeden örülmüş kilime canlılık sağlar.

Örgünüzün başlangıç kısmını bir mandal ile sabitleştirebilir ya da dikebilirsiniz. Düz renkleri kırçıllı renkler ile karıştırmayı deneyin, açıklı koyulu tonlar seçin, zevkinize göre örgüler yaratın. El işi alacalı kilim yapıyorsunuz, renkleri dilediğiniz gibi kullanın.

Sonra bu örgüleri de bir yumak haline getirin. Bu kalın örgüleri istediğiniz boyda (banyo paspasları en az 75 cm olsun) uzatarak ve merkezden dışarı gelecek şekilde, ister elinizde isterseniz dikiş makinesinde dikerek birleştirin. Şeklini kare, yuvarlak veya oval verebilirsiniz.

Eski Penyeden Kilim Yapılışı

Büyüklüğünü de yayılacak yere göre ayarlayın. Bu paspaslar bahçe sandalyelerinin üzerine minder olarak da hazırlanabilir. Eğer biraz geniş örgülü ve yumuşak hazırlarsanız bahçe masalarının üzerine servis olarak koyabilirsiniz.

Sezonluk kullanım uygun olur. İsterseniz kenarlarına aradan kurdele geçirerek daha estetik bir hale de getirebilirsiniz.

Eski-Penye-Ile-Kilim-Yapma

 

Şeritler halinde kesilmiş penyelerden kilim örmekten başka çeşitli süs malzemesi de yapılıyor. Örneğin düğümleyerek basit bir makrame hazırlıyor ve saksıları içine koyup asabiliyorsunuz.

Büyük kasnaklar bulabilirsiniz ipleri kasnağın içine gererek paspasınızı gene merkezden başlayarak örebiliyorsunuz. Bu durumda kasnaktan çıkarmak için son aşamada atkı iplerini kesiyor ve düğümler halinde birbirine bağlıyorsunuz.

Eski penyenizden yapabileceğiniz birbirinden değişik modeller için videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla modele ulaşmak için; Örgü Modelleri kategorimizi ziyaret etmeyi unutmayın!

Penye İp ile Halı Nasıl Örülür

Derya Baykal’ın YouTube kanalında yer alan Penye ip ile halı nasıl örülür videosunu izlemeyi unutmayın!

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu