Örgü Yelek Modelleri

Kapüşonlu Örgü Yelek Modelleri

Kapüşonlu yelekler ve ceketler vazgeçemediğimiz kıyafetlerdendir. Her türlü hava şartlarına uyum sağlayabilen kapüşonlu ürünler çok kullanışlıdırlar. Özellikle hafif esintilerde çocuğunuzun hastalanmaması için giydirebileceğiniz şık ve fonksiyonel yeleklerdir. Çocuğunuzu da bunaltmadığı için severek giydirebilirsiniz.

Bu gün sizlere akıllı ip diye tabir edilen ip ile bir örnek yazacağım.Bu sayede tek bir yumak ile zahmetsizce yeleğinizi örebileceksiniz.Akıllı ip ile yapılan kapüşonlu örgü yelek modelinin yapılışı;

İstediğiniz renkte  iki yumak akıllı ip

Fermuar

5.5 numara şiş

Arka bölümün yapılışı: Akıllı ip ile atmış altı ilmek olarak başlarız. On altı sıra iki artı iki lastik örülmeye devam edilir.Lastik örüldükten sonra elli yedi sıra oluncaya kadar düz örgü örülür.Kol yuvalarının yapılması için iki yandan üçer ilmek kesilir.Baştaki üç ilmek Selanik modeli ile örülür.Selanik modelini yapmak için iki ters bir düz örgü yapmanız gerekir.Kol kenarlarındaki lastiği oluşturan bu ilmekler diğer üç ilmekte de tekrarlanır.örgü boyu elli santime ulaştığında kademeli şekilde ilmekler örülür.On iki sıra örüldükten sonra boyun için iki defa altışar ilmek kesilip örgü şişte bekletilir.

Ön bölümün Yapılışı: Otuz üç ilmek örülerek başlanır. İki düz bir ters ve iki düz iki ters olacak şekilde Selanik örgü yapılır. İki artı iki sistemi ile on altı sıra lastik yapılır. Lastik örnek düz örnek olarak örülmeye devam edilir. Uzunluk otuz altı santime ulaştığında kol yuvaları için üçer ilmek kesilir ve iki ters bir düz olarak Selanik örgü yapılır. On iki sıra daha örüldükten sonra arka kısımla aynı şekilde boyun oyuntusu da yapılır.

Kapüşon yapımı: oluşturulan yelek parçaları omuzlardan dikilir. Şişte bırakılan ilmekler birleştirilir. Otuz altı ilmek olan örgü ikişer ilmek artışı ile ikişer artırılarak yetmiş altı ilmek yapılır. Yirmi santim kadar örüldükten sonra  ortadaki dört ilmeğin iki yanından iki ilmek kesilir. Her dört sırada bu kesme işi yapılır. Atmış dört ilmek kalınca örgü birleştirilerek aynı anda bitirilir.İkiye katlanarak dikilir.

İpek

İpek < Örgübu.com Sitesinin yöneticisidir. Türkiye'nin Örgü Sitesi yöneticisidir. 2015 yılından bu yana Örgü modelleri ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
İnstagram Hesabımızı Takip Edin!