yandex metrica
Lif Modelleri

Örgü Lif Modelleri ve Yapılışı

Günümüzde pek çok şekilde lif örneği bulmak mümkün.Kare, dikdörtgen, el şekilli, çilek şekilli, oval ve daha sayamayacağım pek çok çeşit. Fakat şekillerinin yanında biraz da kullanımına bakmak gerekiyor. Banyo sırasında elimizin yetişemediği sırt bölgelerimizin temizlenmesinde zorlanırız. 2022 lif örnekleri arasında uzun dikdörtgen lifler çok tutulmaktadır. Uzun olmaları sebebiyle sırt bölgesinin temizlenmesinde bize en çok yardım eden lif modelidir.

Örgü Lif Modelleri Yapılışı

Banyo yapmayı sevmeyen çocuklarınız mı var? O zaman sevdikleri şekillerde lifler yaparak onlara banyo yapmaya ikna edebilirsiniz. Arabalı modelli, ördek desenli gibi lif modellerini kullanabilirsiniz.

Rüzgar Gülü Şeklinde Lif Örneği: Tığ ile örülen bir modeldir. Kalın pamuklu bir yumak kullanıyoruz.8 adet zincir çekip lif örneğimize başlıyoruz. Zincir uçlarını birleştirip yuvarlak yapıyoruz. Tığ üzerine üç ip alıp 1 fıstık örneği örüp 3 zincir çekiyoruz. Bu diziyi beş sıra olacak şekilde tekrar ediyoruz. Beş sıra bittiğinde 7 adet fıstığımız tamamlanmış oluyor. Üç zincir çekip en baştaki fıstığa batıp daire modeli oluşturuyoruz. Üzerine ipi uzatarak bir fıstık örüp 1 zincir çekiyoruz.

Son yaptığımız fıstık modeli üzerine bir fıstık modeli daha yapıyoruz. Aralarına üç zincir çekiyoruz. Bu şekilde devam ediyoruz. 1 fıstık, 1 zincir, 1 fıstık, 3 zincir sırayı bu modelle tamamlıyoruz. Üst sıraya geçtiğimizde fıstıklar arasındaki boşluğa 1 fıstık, 1 zincir, 1 fıstık, 1 zincir ve 1 fıstık, 4 zincir yapıyoruz. Bu şekilde sıra tamamlanınca üst sıraya 1 fıstık, 1 zincir uyguluyoruz. Her üçlü fıstık arasına bir zincir çekiyoruz. Üçlü fıstığın yanına 1 zincir, 1 fıstık ve 4 zincir yapıyoruz. En baştaki fıstık modeline geldiğimizde 4 zincir aralıklarla fıstıkların üzerine 3 fıstık boşluklara 1 fıstık yapıyoruz. Bu şekilde lifimizi tamamlıyoruz.

Lif modeli ile ilgili daha çok modele Lif Modelleri kategorimizden ulaşabilirsiniz.Orgu-Lif-Yapilisi

Orgu-Lif-Modelleri

Orgu-Lif-Modeli-Yapimi.

Orgu-Lif-Modelleri

Lif-Modelleri-Resimler

Ceyizlik-Altigen-Lif-Modeli

 

Lif modelleri ile ilgili yapım örneği olan bir kaç videoyu aşağıya ekledik. Oradan bakarak bir çok modeli yapabilirsiniz. 🙂

Sevilayın Renkli Dünyası Kanalından; aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu