Örgü Modelleri

Örgü Şık Hırka Yapılışı

Sizde ünlü isimlerin bile trendleri arasında olan bu hırka ile kendi modanızı oluşturmaya ne dersiniz? Örülmesi son derece kolay Örgü Şık Hırka Yapılışı modeli çok sevecek olduğunuzu düşünüyoruz. Gelin nasıl yapıldığına bakalım.

Bu örgünün mantığı tek tek oluşturacağınız motiflerin birleşmesinden meydana gelene bir şık model hırka elde edeceksiniz. Tek yapmanız gereken boş kaldığınız vakitlerde bile keyifle öreceğiniz, ya da dilerseniz sevdiklerinize bile hediye edebileceğiniz, bu motifler ile harika bir hırka sahibi olabilirsiniz. Bunun için malzemeleriniz 1,9 mm kalınlığında bir tığ işinizi görecektir. Örgü şık hırka yapılışının kalınlığı isteğe bağlı bir incelikte farklı renklerde yün iplere ihtiyacınız var.  Bu modelde kullanılan renkler; krem, simli renkte bir ip, bordo tonları, askerî yeşil ve bol sayıda siyah renk edinmeniz motiflerin çerçeveleri için gerekli görüldüğünden dolayı önemlidir.

Örgü Hırka Yapılışı

Şimdi gelin bir motifin nasıl yapıldığına bir bakalım.

Örgü Şık Hırka Yapılışı Anlatımı

İlk olarak 5 adet zincir çekerek işe başlıyoruz. Bunu minik bir halka haline getiriyoruz. Ardından 2 zincir daha çekilerek ardından bu kısımdan itibaren dolgu yapmaya başlıyoruz.

Örgü Hırka Nasıl Yapılır?

Örgü Hırka Yapılışı

Burada dolgu için yapılması gereken şey; ipi tığa dolayıp boşluğun içinden geçirip buradan tığa ip alıp çıkmak. 3 adet ilmek tığımızda birikti bu adımdan sonra dolguyu tamamlamak için her bir ilmeği her biri için tek tek 1,2 ve 3 seferde çıkıyoruz. Bu dolgu işlemini tek seferde 12 kez yapıyoruz. Ardında tığdaki ipi genişleterek tığdan çıkarıp bir makas yardımı ile kesiyoruz. Örgü Şık Hırka Yapılışı‘nda dikkat etmemiz gereken ipin çözülmemesi için tığdan çıkan ipi genişleterek düğüm atıyoruz. Aşağıdaki resimde görüldüğü şekli ile ilk motifimizi bitiriyoruz.

Örgü Hırka Yapılışı Anlatımlı

Bu halkamızı elde ettik, bundan sonra yapmamız gereken sıra, farklı bir renkte ip kullanarak 2. Katı yapmak olmalıdır. Bu kısımda farklı bir model uygulayacağız. Bu oluşan yeni halkamızın kenarındaki boşlukları kullanarak Örgü şık hırkanın yeni renk ipimizi tığa alıyoruz. Bir zincir yapıp sonraki deliğe 5 kez girerek ip alıyoruz. Elde ettiğimiz tığdaki görüntü tıpkı bu aşağıda görülen görüntüdeki gibi olmalıdır.

Örgüden Hırka nasıl yapılır

Elde ettiğimiz bu 5 ipin arasından tığa ip alıp içinden geçiriyoruz. Çıktığımız iple tekrar tığa ip geçirip çıkıyoruz. Burada tomurcuk bir yaprak oluşmuş oluyor. Görüntü aşağıdaki resimlerde olduğu gibi olmalıdır.

Örgü Hırka Anlatımlı Yapılışı

Bu işlemi yuvarlak halkamız etrafında bitinceye kadar uyguluyoruz. Son durumda elde edeceğimiz yeni görüntü bu şekilde olmalıdır.

Hırka Yapılışı

Ardından motifimizi tığımızdan çıkarıp makas yardımı ile keserek ipimizi çözülmemesi açısından düğümlüyoruz. Farklı bir renk ip alarak aynı işlemi yeni rengimiz ile motif etrafında uyguluyoruz. 3. Katı da uyguladığımızda son elde edeceğimiz görüntü bu olmalıdır.

Örgü Hırka Yapımı

Bundan sonraki aşamada yani 5. Kat örme işleminde ise şeklimizi kare haline getiri motifimizi bitireceğiz. Buradaki mantığımız motifteki boşlukları doldurmak olacak. Her boşluğu 5 dolgu yaparak ilerleyeceğiz. Ama burada önemli olan nokta, kare elde edeceğimiz için köşelere gelecek motifi daha farklı dolgu yapmalıyız. Bunun için şu yolu izleyeceğiz.

Örgü Şık Hırka Yapılışı’nda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bundan sonraki aşamada yani 4. Kat örme işleminde ise yine en başta yaptığımız uygulamaya geçiyoruz. Bu kısımda farklı renk ip alıp, tomurcuk yaprakların arasında oluşan boşluklara 4’er adet dolgu uyguluyoruz. Son görüntü bu şekilde oluşuyor.

Örgüden Şık Hırka Yapılışı

Boşluğa tığımızı batıp 3 zincir çekiyoruz, 3 dolgu yapıyoruz aynı yerde. Ardından burada 3 adet daha zincir çekerek tekrar aynı yere 3 adet dolgu yapıyoruz. Bu aşağıdaki gibi bir görüntü elde ediyoruz. Bu işlemi kare elde etmek için 4 köşesine de uyguluyoruz.

Hırka Yapılışı Örgü

Örgü şık hırka yapılışında En son elde edeceğimiz hırkamızı oluşturacak her bir kare bu aşağıdaki görüntüde olduğu şekilde olmalıdır. Bu kareleri dilerseniz bir şablon tasarlayarak da bir iğne yardımı ile birleştirebilirsiniz. Bu model için arkada toplamda 30 kare, ön tarafta yan iki yerde 12’şerden 24 adet kare, ortadaki kareler yaka açıklığı için olmuyor. Kollarda da 12’şer örgü parça ayrılıyor.

Anlatımlı Örgü Hırka Yapılışı

Örgü Hırka Yapılışı Video Anlatımı

 

Kendinize ördüyseniz ve Bebeğiniz için Hırka ve çorap yapmak istiyorsanız sitemizde arama yaparak ya da buraya tıklayarak Bebek için Hırka anlatımı yaptığımız makalemize gidebilirsiniz.

İpek

İpek < Örgübu.com Sitesinin yöneticisidir. Türkiye'nin Örgü Sitesi yöneticisidir. 2015 yılından bu yana Örgü modelleri ile ilgili yazılar yazmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı