yandex metrica
Örgü Modelleri

Rüzgar Gülü Lif Yapılışı

Yapılışı en kolay örgü modellerinden olan rüzgar gülü lif yapılışı oldukça kolay olduğundan bunu yapmak isteyenlerin zorluk çekmeden öğrenip yapacakları bir modeldir. İster çeyize, ister kendiniz kullanabileceğiniz, ister hediye edebileceğiniz gayet çık bir görselliği olan lif modelidir.

Rüzgar Gülü Lifinin Örülme Şekli

Öncelikle 6 yada 8 tane zincir çekilir ve başladığınız nokta ile birleştirerek halka yapılır. Halkanın içine tığ üzerine üç kez ip alarak bir fıstık yapıyoruz ve ardından üç zincir çekiyoruz bir fıstık yapıyoruz yine üç zincir çekiyoruz. Bu işlemi tam beş kez daha tekrarlıyoruz. Toplamda yedi fıstık elde ediyoruz. Son çekilen üç zinciri ilk yaptığımız fıstığa batırarak daire şeklinde tamamlıyoruz. Üst sıraya geçiyoruz. Fıstığımızın üzerine bir fıstık yapıyoruz bir zincir çekiyoruz. Aynı fıstığın üzerine bir fıstık çekip üç zincir çekiyoruz.

En güzel en yeni lif modelleri

Bu işlemi diğer fıstıklar üzerinde de yaparak ikinci daireyi tamamlıyoruz. Üçüncü daireye geliyoruz. İki fıstığın arasında oluşan boşluğa bir fıstık bir zincir, bir fıstık bir zincir ve yine bir fıstık dört zincir çekiyoruz. Ve bu şekilde devam ederek üçüncü sırayı da tamamlayarak halka yapıyoruz. Bir üst sıraya geçiyoruz. En başta ki boşluğa 1 fıstık 1 zincir, 1 fıstık 1 zincir, 1 fıstık 1 zincir, 3 fıstık arasında 1 zincir bu şekilde 3 lü bir fıstık yapılacak daha sonra 1 zincir 1 fıstık 4 zincir yaparak o halkayı da bu şekilde tamamlarız. Üst sıralarda bu şekilde yapılarak motif tamamlanır. Rüzgar gülü lif yapılışı oldukça kolay bir model olduğundan kolaylıkla kavrayıp yapmanız mümkündür.

İlgi çekici en güzel lif modelleri

Rüzgar gülü lif yapılışı için püf noktası ilmikleri bir sıra kaydırarak rüzgar gülü şeklini almasını sağlamaktır. Yukarıda ki anlatılan şekilde yaptığınız takdirde motifi çabucak anlamanız ve uygulamanız mümkündür.

Ruzgar-Gulu-Lif-Yapimi-Anlatimli
Ruzgar-Gulu-Lif-Modeli-Yapilisi
Ruzgar-Gulu-Ornegi
Rüzgar-Gülü-Lif-Modelirüzgar-Gülü-Lif-Modeli
Rüzgar-Gülü-Lif-Modeli-2
Rüzgar-Gülü-Lif-Modeli-3
Ören Hanım youtube kanalında örnek videoyu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu