Lif Modelleri

Kalpli Lif Nasıl Yapılır?

Hazır liflerin dışında, el emeği göz nuru birbirinden farklı desen ve renkleri ile örgü lifler oldukça dikkat çekiyor. Hanımların ellerinde örerken gördüğümüz bu lifler, motifleri ile de farklılık yaratıyor. Çiçek sepeti şeklinde, yuvarlak, kare, kalpli gibi çeşit çeşit motifleri görmek mümkün. Kızların çeyizinde yerini alan bu emek dolu liflerden sizde örmek isterseniz tarifini verelim.

 

En çok sevilen modellerden biri, kalpli lif örneği. Kalpli lif örneği nasıl yapılır sorusuna kolay anlaşılır bir açıklama getirelim. Öncelikle lifimizi örmeye sekiz adet fıstık örneği ile başlıyoruz. Kalpli lifimizin içi klasik yıldız motifi olacak. O yüzden yıldız örneğimizi tek renk ip ile örüyoruz. Kalp yapacağımız için tercih çoğunlukla kırmızı olacaktır. 5 sıra yıldız motif ördükten sonra, kalbimizin ortasına gelmiş oluyoruz. Ördüğümüz parçanın ortasına kadar yıldız motifimizi örüyoruz ve geriye dönüyoruz. Artık başa kadar gitmiyoruz, kısa sıra oluşturup kalbimizin oyuntusunu yapıyoruz. Aynı işlemi karşı tarafa da yapıyoruz. Elimizde kabaca bir kalp motifi oluşacak. Kalbimizin en alttaki sivri ucundan yine kırmızı iple fıstık örüyoruz. Kalp motifimizin etrafına fıstıkları yapıp, tığ ile batıyoruz ve çevrenini fıstıkla yuvarlayıp daha hoş görünen bir kalp oluşturuyoruz.

 

Bu tariften dört adet yapıp kalpleri birleştirebilirsiniz. Farklı renkte ipler kullanabilirsiniz. Kalpli lifin yapılışında renk tercihi tamamen size ait. Kendi tasarımlarınızı bu tarif üzerinden yapabilirsiniz.

İpek

İpek < Örgübu.com Sitesinin yöneticisidir. Türkiye'nin Örgü Sitesi yöneticisidir. 2015 yılından bu yana Örgü modelleri ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı

Başa dön tuşu
İnstagram Hesabımızı Takip Edin!