yandex metrica
Kolay Örgü ModelleriÖrgü Modelleri

Tığ İşi Örgü Yastık Yapılışı

Örgü işleri eskiden her ne kadar hobi olarak görülse de günümüzde küçük büyük çalışan ya da ev hanımı yani herkesin ilgi alanına girdiği gibi, son zamanlarda özellikle ev hanımları için ev bütçesine katkı sağlayacakları bir platform haline gelmiştir. Hatta birçok site ve sosyal medya uygulamalarında bayanlar ürünlerini sergileyebilmekte ayrıca tarifini de verebilmekteler. Özellikle yapımı kısa sürdüğü ve belli bir kalıp standardı olduğu için tığ işi örgü yastık yapılışı trendler arasındadır.

Tığ işi yastık modelleri

Sizde rengârenk bir ürün elde etmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Şimdi sizleri oldukça pratik ve güzel bir tığ işi örgü yastık yapılışından bahsedeceğim. Öncelikle beğendiniz ipleri en az 3 ya da 4 renk olacak şekilde belirleyiniz. Ben yastığımın 50*50 büyüklüğünde olmasını istiyorum.

 

Tig-Isi-Orgu-Yastik-Yapimi

 

Tığ işi motifli kırlent modelleri

Öncelikle ben beyaz bir iple başlayacağım. Sihirli bir halka yapıyorum. Halkanın birleşim yerinden 3 tane zincir çekiyorum ve yanında bir trabzan yapıp bir zincir çekiyorum. Ve aynı işlemi 3 kez daha devam ettiriyorum. Eğer trabzanın ne olduğunu bilmiyorsanız internette örgü trabzan nedir diye arattığınızda özellikle karşınıza çıkan video ile kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Sihirli halkayı bu işlemi deva ettirerek dolduruyoruz ve en son halkamızı ipi sabitleyerek kapatıyoruz ve ipimizi kesiyoruz. Tığ İşi Örgü Yastık Yapılışı

 

Tig-Isi-Orgu-Yastik-Nasil-Yapilir-

 

Akabinde seçmiş olduğum turuncu iplik ile bir zincir çekerek başlıyorum.  Halkamdaki beyaz iplikle zincir çektiğim kısma, turuncu ipliğim ile 3 trabzon yapıyoruz. 1 tane zincir çekip aynı yere 3 tane daha trabzon yapıyoruz. Halkanın diğer köşelerine de aynı işlemi yaparak etrafını tamamen dolanıyoruz ve daha sonra ipimizi sabitleyerek kesiyoruz.

Daha sonra iplerim arasından seçtiğim sarı ip ile aynı işlemim yapıyorum yanız dikkat edilmesi gereken nokta aradaki tek zincirlik yerlere de 3 trabzan yapmam gerektiğidir. Yoksa örgüm çekecek ve yuvarlak bir hale gelecektir.  Bu şekilde halkamızı tamamen dolanarak sarı iplikle işimiz bitiyor ve ipimizi sabitleyerek kesiyoruz.

En son tekrar beyaz ipliğimle aynı işlemi yapıyorum. Bu kez dikkat etmem gereken nokta aralara iki tane 3 trabzan yapmam gerektiğidir. Bu şekilde de halkamı dolanarak ilk motifimi bitiriyorum. Aynı şekilde farklı ip kombinasyonlarıyla sizde diğer motiflerinizi oluşturabilirsiniz. Yaklaşık olarak 5*5 şeklinde 25 motife ihtiyaç vardır.

 

Tig-Isi-Orgu-Yapimi

Daha sonra motiflerimizi birleştirme işlemine geçiyoruz. Motiflerden iki tanesini düzgün yüzleri birbirine bakacak şekilde birleştiriyoruz ve beyaz iplikle ilmek kaydırma seklinde örüyoruz. Her iki ilmek üstüne ipi takıyoruz ve geçiriyoruz. Bütün kare motifleri bu şekilde birleştirerek işlemimizi devam ettiriyoruz. Bu şekilde işlemimiz sona erecektir.

Son olarak kırlentimizin etrafına tüm motifleri kapsayacak şekilde bir çerçeve örelim. Kırlentimizin köşesine ipimizi sabitleyelim ve 3 trabzan örgü modelimizle etrafını dolanalım. Yalnız dikkat etmemiz gereken husus  köşelere geldiğimizde köşe yapmadan önce 1 zincir çekelim 2 trabzan yapalım ve diğer yuvaya atlayalım.2 trabzan daha yapıp bir zincir çekerek aynı işleme deva edelim.

Daha sonra arka taraf için de şekilde görüldüğü gibi bir örgü modeli yapabiliriz. Yaptığımız motifin aynısı. Sadece tek fark biz 4. Turda son verirken burada tamamen tek motif üzerinden devam edilmiş ve gerekli büyüklük elde edilmiştir. Son olarak etrafını da beyaz çerçeve ile dolarak örgümüzü bitiririz. Daha önce motiflerimi birleştirmekte kullandığımız ilmek kaydırma işlemi ile bu iki örgümüüz düzgün tarafları zıt olacak şekilde tutuyoruz ve birleştirme işleminin yapıyoruz. 3 tarafını dolandıktan sonra yastığımızı içine koyuyoruz ve son kısmı da tamamlayarak kapatıyoruz. Tığ İşi Örgü Yastık Yapılışı

İşte size şık bir o kadar da sevimli aynı zamanda sizin el emeğiniz olan bir yastık. Üstelik de oldukça da kullanışlı. Tığ işi örgü yastık yapılışı için hem basit hem de en çok tercih edilen modelimizi size sundum. Sizde kendinize, tamamen sizin emeğiniz olan bir yastık yapmak istiyorsanız işe buradan başlayabilirsiniz.

Gülayca youtube kanalında örnek videoyu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu