Kolay Örgü ModelleriÖrgü Modelleri

Tığ İşi Örgü Yastık Yapılışı

Örgü işleri eskiden her ne kadar hobi olarak görülse de günümüzde küçük büyük çalışan ya da ev hanımı yani herkesin ilgi alanına girdiği gibi, son zamanlarda özellikle ev hanımları için ev bütçesine katkı sağlayacakları bir platform haline gelmiştir. Hatta birçok site ve sosyal medya uygulamalarında bayanlar ürünlerini sergileyebilmekte ayrıca tarifini de verebilmekteler. Özellikle yapımı kısa sürdüğü ve belli bir kalıp standardı olduğu için tığ işi örgü yastık yapılışı trendler arasındadır.

 

Sizde rengârenk bir ürün elde etmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Şimdi sizleri oldukça pratik ve güzel bir tığ işi örgü yastık yapılışından bahsedeceğim. Öncelikle beğendiniz ipleri en az 3 ya da 4 renk olacak şekilde belirleyiniz. Ben yastığımın 50*50 büyüklüğünde olmasını istiyorum.

 

Tığ İşi Örgü Yastık Yapımı

 

 

Öncelikle ben beyaz bir iple başlayacağım. Sihirli bir halka yapıyorum.

 

Halkanın birleşim yerinden 3 tane zincir çekiyorum ve yanında bir trabzan yapıp bir zincir çekiyorum. Ve aynı işlemi 3 kez daha devam ettiriyorum. Eğer trabzanın ne olduğunu bilmiyorsanız internette örgü trabzan nedir diye arattığınızda özellikle karşınıza çıkan video ile kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 

Sihirli halkayı bu işlemi deva ettirerek dolduruyoruz ve en son halkamızı ipi sabitleyerek kapatıyoruz ve ipimizi kesiyoruz.

 

 

Tig işi Örgü Yastık Nasıl Yapılır

 

 

Akabinde seçmiş olduğum turuncu iplik ile bir zincir çekerek başlıyorum.  Halkamdaki beyaz iplikle zincir çektiğim kısma, turuncu ipliğim ile 3 trabzon yapıyoruz. 1 tane zincir çekip aynı yere 3 tane daha trabzon yapıyoruz. Halkanın diğer köşelerine de aynı işlemi yaparak etrafını tamamen dolanıyoruz ve daha sonra ipimizi sabitleyerek kesiyoruz.

 

Daha sonra iplerim arasından seçtiğim sarı ip ile aynı işlemim yapıyorum yanız dikkat edilmesi gereken nokta aradaki tek zincirlik yerlere de 3 trabzan yapmam gerektiğidir. Yoksa örgüm çekecek ve yuvarlak bir hale gelecektir.  Bu şekilde halkamızı tamamen dolanarak sarı iplikle işimiz bitiyor ve ipimizi sabitleyerek kesiyoruz.

 

En son tekrar beyaz ipliğimle aynı işlemi yapıyorum. Bu kez dikkat etmem gereken nokta aralara iki tane 3 trabzan yapmam gerektiğidir. Bu şekilde de halkamı dolanarak ilk motifimi bitiriyorum. Aynı şekilde farklı ip kombinasyonlarıyla sizde diğer motiflerinizi oluşturabilirsiniz. Yaklaşık olarak 5*5 şeklinde 25 motife ihtiyaç vardır.

 

 

Tiğ İşi Örgü Yapımı

 

 

Daha sonra motiflerimizi birleştirme işlemine geçiyoruz.

 

Motiflerden iki tanesini düzgün yüzleri birbirine bakacak şekilde birleştiriyoruz ve beyaz iplikle ilmek kaydırma seklinde örüyoruz. Her iki ilmek üstüne ipi takıyoruz ve geçiriyoruz. Bütün kare motifleri bu şekilde birleştirerek işlemimizi devam ettiriyoruz. Bu şekilde işlemimiz sona erecektir.

 

Son olarak kırlentimizin etrafına tüm motifleri kapsayacak şekilde bir çerçeve örelim. Kırlentimizin köşesine ipimizi sabitleyelim ve 3 trabzan örgü modelimizle etrafını dolanalım. Yalnız dikkat etmemiz gereken husus  köşelere geldiğimizde köşe yapmadan önce 1 zincir çekelim 2 trabzan yapalım ve diğer yuvaya atlayalım.2 trabzan daha yapıp bir zincir çekerek aynı işleme deva edelim.

 

 

 

Daha sonra arka taraf için de şekilde görüldüğü gibi bir örgü modeli yapabiliriz.Yaptığımız motifin aynısı. Sadece tekfark biz 4. Turda sn verirken burda tamamen tek motif üzerinden devaö edilmiş ve gerekli büyüklük elde edilmiştir. Son olarak etrafını da beyaz çerçeve ile dolarak örgümüzü bitiririz. Daha önce motiflerimi birleştirmkete kullandığımız ilmek kaydırma işlemi ile bu iki örgümüüz düzgün tarafları zıt olacak şekilde tutuyoruz ve birleştirme işleminin yapıyoruz. 3 tarafını dolandıktan sonra yastığımızı içine koyuyoruz ve son ısmı da tamamlayarak kapatıyoruz.

 

 

İşte size şık bir o kadar da sevimli aynı zamanda siizn el emeğiniz olan bir yastık. Üstelikde oldukça da kullanışlı. Tığ işi örgü yastık yapılışı için hem basit hemde en çok tercih edilen modelimizi size sundum. Sizde kendinize, tamammen sizin emeğiniz olan bir yastık yapmak istiyorsanız işe burdan başlayabilirsiniz.

 

İpek

İpek < Örgübu.com Sitesinin yöneticisidir. Türkiye'nin Örgü Sitesi yöneticisidir. 2015 yılından bu yana Örgü modelleri ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
İnstagram Hesabımızı Takip Edin!