Örgü Modelleri

Tunus İşi Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Tunus işi diye adlandırılan örgü modelinin uygulandığı pek çok yer vardır. Patiklerde, yeleklerde, battaniyelerde, bebek takımlarında, hırka ve kazaklarda bolca uygulanır. Tunus işi örgüleri sık ilmekleri nedeniyle en çok tercih edilen modeldir. Bunun yanında renk ve desenlerin bolca kullanıldığı için ön plandadır. Tunus işleri süsü ve gösterişi seven kadınlar için vazgeçilmezdir.

 

Tunus İşi Bebek Battaniyesi Yapılışı

 

Tunus işi Bayan Patik Modelleri

 

Yeni Moda Tunus İşi Atkı Modelleri

 

Tunus işi Patik Modelleri

 

Tunus işi Örgü Modelleri ve Yapılışı

 

Tunus işi Örgü Modelleri anlatımlı

 

Tunus işi Bebek Ceket Modelleri

 

Tunus işi Bayan Patik Modelleri

 

Bayan Patik Tunus işi

Sizlere Tunus işi örgü modeli nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmelidir bunları anlatacağım. Tunus işi örgülerin çok çeşitli olduğu unutulmamalıdır.

Tunus İşi Örgü Modeli Yapılışı

Tunus işi şiş kullanabilir bunun yanında tığ da kullanabilirsiniz. Zincir çekerek örmeye başlıyoruz. Sıkı olmaması için zincirleri geniş çekiyoruz.

Zincirlerin içinden ilmek alarak zincir çeker gibi bir kez örüyoruz ve sıra bitene kadar işleme devam ediyoruz. Tığı ilmeklerden çıkarıp tekrar başa dönüyoruz. ilk ilmek delikli olduğu için bir zincir çekip ikinci zinciri öndeki ilmekten yeni ilmek alarak zincir çeker gibi batırıyoruz.

Sıra bitene kadar işlem devam ettirilir. Yelek, patik ve hırka yapımında kullanabileceğiniz bu örgü hazır giyim sektörünü aratmayan bir görüntüye sahip.

Tunus işi ile farklı bir modeli daha anlatacağım. Tunus işi papatya modeli; bir zemin oluşturduğunuz örgünüzde papatyayı konduracağımız alanı ayarlamak içindir. 5 tane zincir çekiyoruz. Bir ilmek boşluk bıraktıktan sonra beş zincir daha çekilir.İki delik oluşmuş olur.

Aynı işleme devam edilir. Bir ilmek boş bırakılıp beş zincir çekilip batırılır. Sıra bitince örmeye devam edilir.Beş zincir çekerek alt sırada oluşan boşlukların bitimine batırılır. Böylece papatyanın pıtırcıkları oluşur. Sıra tamamlandığında altı yapraktan oluşan bir papatya oluşur.

Farklı bir renk ile papatyanın orta kısmını yapabiliriz. Bu ip ile beş zincir çekilip tomurcuk haline getirilir. İp koparılıp düğümlenir.tığ yardımıyla papatyanın ortasından geçirilen tomurcukla beraber Tunus işi papatyamız tamamlanmış olur.

Tığ ile Tunus işi lif yapılışı için konumuza tıklayabilirsiniz.

Pinterest sayfamızdan bizi takip edin : @orgubu

Tunus işi modellerine örnek bir videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

 

İpek

İpek < Örgübu.com Sitesinin yöneticisidir. Türkiye'nin Örgü Sitesi yöneticisidir. 2015 yılından bu yana Örgü modelleri ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu