yandex metrica
Örgü Modelleri

Tunus İşi Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Tunus işi diye adlandırılan örgü modelinin uygulandığı pek çok yer vardır. Bu yazımızda sizlere Tunus İşi Örgü Modeli Nasıl yapılır? ve malzemeleri nelerdir gibi konularda bilgi vereceğiz.

Patiklerde, yeleklerde, battaniyelerde, bebek takımlarında, hırka ve kazaklarda bolca uygulanır. Tunus işi örgüleri sık ilmekleri nedeniyle en çok tercih edilen modeldir. Bunun yanında renk ve desenlerin bolca kullanıldığı için ön plandadır. Tunus işleri süsü ve gösterişi seven kadınlar için vazgeçilmezdir.

Sizlere Tunus işi örgü modeli nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmelidir bunları anlatacağım. Tunus işi örgülerin çok çeşitli olduğu unutulmamalıdır.

Tunus İşi Örgü Modeli Yapılışı

Tunus işi şiş kullanabilir bunun yanında tığ da kullanabilirsiniz. Zincir çekerek örmeye başlıyoruz. Sıkı olmaması için zincirleri geniş çekiyoruz.

Zincirlerin içinden ilmek alarak zincir çeker gibi bir kez örüyoruz ve sıra bitene kadar işleme devam ediyoruz. Tığı ilmeklerden çıkarıp tekrar başa dönüyoruz. ilk ilmek delikli olduğu için bir zincir çekip ikinci zinciri öndeki ilmekten yeni ilmek alarak zincir çeker gibi batırıyoruz.

Sıra bitene kadar işlem devam ettirilir. Yelek, patik ve hırka yapımında kullanabileceğiniz bu örgü hazır giyim sektörünü aratmayan bir görüntüye sahip.

Tunus işi ile farklı bir modeli daha anlatacağım. Tunus işi papatya modeli; bir zemin oluşturduğunuz örgünüzde papatyayı konduracağımız alanı ayarlamak içindir. 5 tane zincir çekiyoruz. Bir ilmek boşluk bıraktıktan sonra beş zincir daha çekilir.İki delik oluşmuş olur.

Aynı işleme devam edilir. Bir ilmek boş bırakılıp beş zincir çekilip batırılır. Sıra bitince örmeye devam edilir.Beş zincir çekerek alt sırada oluşan boşlukların bitimine batırılır. Böylece papatyanın pıtırcıkları oluşur. Sıra tamamlandığında altı yapraktan oluşan bir papatya oluşur.

Farklı bir renk ile papatyanın orta kısmını yapabiliriz. Bu ip ile beş zincir çekilip tomurcuk haline getirilir. İp koparılıp düğümlenir.tığ yardımıyla papatyanın ortasından geçirilen tomurcukla beraber Tunus işi papatyamız tamamlanmış olur.

Tığ ile Tunus işi lif yapılışı için konumuza tıklayabilirsiniz.

Pinterest sayfamızdan bizi takip edin : @orgubu

Tunus işi modellerine örnek bir videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

YouTube video

Tunus-Isi-Bebek-Battaniyesi-Yapilisi

 

Tunus-Isi-Bayan-Patik-Modelleri

 

Yeni-Moda-Tunus-Isi-Atki-Modelleri

 

Tunus-Isi-Patik-Modelleri

 

Tunus-Isi-Orgu-Modelleri-Ve-Yapilisi

 

Tunus-Isi-Orgu-Modelleri-Anlatimli

 

Tunus-Isi-Bebek-Ceket-Modelleri

 

Tunus-Isi-Bayan-Patik-Modelleri

 

Bayan-Patik-Tunus-Isi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu