yandex metrica
Amigurumi

Amigurumi Bebek Yapımı

Amigurumi Bebek Nasıl Yapılır?

Son yıllarda özellikle bebek eşyaları konusundaki bilinçlenme bebek sahibi ebeveynleri daha doğal malzemelerden üretilmiş oyuncaklara yöneltti. Bu anlamda el örgüsü oyuncak yapımı yükselen bir trend. Amigurimi bebek yapımı; zararsız, bebeklerin canını yakmayan oyuncaklar olması açısından ve çocuğunuza kendi el emeğinizle çok güzel oyuncaklar verebilmeniz açısından ideal.

Amigurumi Nedir?

Amigurumi Japonca kökenli bir kelime olup tığ veya şişle yapılmış içi doldurulmuş oyuncak anlamına gelmektedir. Amugurumi bebekler genelde sık iğne tekniği kullanılarak oluşturulurlar. Amigurumi bebek yapmanın püf noktası yapılan işlerde oval veya yuvarlak şekiller elde etmek için sayılara sadık kalınması nerede kaç ilmek alınacağı ve artırma –eksiltme sayılarına dikkat edilmesi önem taşımaktadır.

Amigurumi-Bebekler-Farkli

Amigurumi Bebek Yapımı için Gerekli Malzemeler:

Orta kalınlıkta yün kullanmak amugurumi bebek yapımı için ideal olacaktır. 0-1 numara tığ ve güvenli göz kitleri kullanmanız da gereklidir. Güvenli göz kiti; terzi malzemeleri satan mağazalarda bulabileceğiniz takıldıktan sonra asla yerinden sökülmesi mümkün olmayan bir malzemedir. Amugurumi bebeği doldurmak için elyaftan, oyuncak dolgu boncuklarına hatta fasulye gibi taneli tahıllara kadar birçok seçenek kullanabilirsiniz.

Amigurumi Bebek Nasıl Yapılır?

Öncelikle parmağınıza doladığınız 6 ilmek sık iğne yapılıp parmağa dolanan ip tamamen sıkıştırılır. Daha sonra bu ilmekler artırılarak yuvarlak bir tepe bölgesi elde edilir. Artırmak için aynı deliğe iki kez batarak ilmek sayısı artırılır. Eksiltmek için ise size en yakın delik boş bırakılarak sık iğneye bir yanından devam edilir.

İşlemler tekrarlanacağı ve kol, bacak gibi, kulak gibi eklemeler iki adet yapılacağı için tüm yapılan artırma eksiltme ve örülen sıra sayılarının not edilmesinin büyük yardımı olur. Bebeğin öncelikle baş ve gövde bölgesi tamamlanır. Kollar ve bacaklar ayrıca örülerek gövdeye sabitlenir. Bebeğin kıyafeti de yapılacaksa modele göre ayrı ya da kol ve bacaklarla birlikte örülebilir.

Amigurumi-Sapkali-Bebek

Amigurumi bebek yapımı teknikleriyle dilediğiniz her model oyuncağı elde etmeniz mümkün. Kız çocuklar için saçlı bebeklerden tutun da sevimli hayvanlara, beşik üstü oyuncaklara, kapı ya da duvar süslerine kadar canınız ne yapmak isterse tamamı bu teknikle yapılabiliyor. Bebeğiniz için yıkanabilen sağlıklı oyuncaklar yapmanın gönül rahatlığı ise tartışılmaz.

Amigurumi bebek yapımı için Hobi Yuvam YouTube kanalında yayınlanan videoyu sizin için ekliyoruz. iyi seyirler. 🙂

YouTube video
YouTube video
YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu