Tığ İşi Örgü Modelleri

Artık İplerden Paspas Yapımı

Ev ekonomisinin değerini ve önemini çözmüş hanımlar deyim yerindeyse evde ki bir ufak bir ipliği bile boş yere harcamazlar. Sizin de mutlaka örgü sepetinizde, daha önceden örmüş olduğunuz örgülerde kalmış olan az ya da çok artık ipler bulunmaktadır. Bu ipler bir süre atılmaya kıyılmasalar da eninde sonunda yer sıkıntısı veya yıpranma sonucu çöpe gönderilmektedir. Bunun yerine bu ipleri değerlendirmek ve hem şık ham de size özel bir tasarıma sahip olma mümkündür.

 

Artık İpler Nasıl Birleştirilir?

Artık ipler bazen uzun bazen ise tek başına bir şeyler üretmeye yetmeyecek kadar kısa olabilir. Yapmanız gereken ilk adım ipleri birbirlerine yakın olan cinsler bir araya gelecek şekilde kategorize etmektir. Sonrasında cinsleri yan yana geldiğinde sırıtmayacak ipler, bir de renk uyumlarına göre sırlanmalı ve arka arkaya eklenerek yeni bir yumak oluşturulmalıdır. Eğer evinizde yeterince artık ip mevcut ise, devasa bir yumağa ulaşacağınızı öngörmek hiç de zor değildir.

Artık İpler ile Paspas Yapımı

 

 

Artık İplerden Paspas Örülmesi

Artık iplerden oluşan yumağınızı oluşturduktan sonrası oldukça kolay bir süreçtir. Yöntem olarak istediğiniz deseni kullanabileceğiniz gibi, sade modeller dahi estetik bir görüntüye sahip olmaya yetecektir. İp renklerinin çok faklı ve çeşitli olması dolayısı ile çok ekstrem modellere gerek duyulmamaktadır. Paspasın toplanmasına ve kendini sıkmasına engel olmak adına; iki düz bir ters örgüden oluşan lastik adı verilen model gibi seçeneklerden uzak durmak gereklidir. Daha düz sonuçlar alabileceğiniz, haraşo veya düz örgü gibi seçenekler hem sizi daha az yoracak hem de ideal görüntüyü verecektir.

Artık İplerden Paspas Yapımı

 

 

Paspasınızı Süslemek

Paspasınız ana hataları ile oluştuktan sonra, hayal gücünüz ile onu renklendirmek ve modernleştirmek tamamen sizin elinizdedir. Daha profesyonel bir görüntüye kavuşmak istiyorsanız, tıpkı dokuma paspaslarda olduğu gibi el örmesi paspasınızda da püsküllerden destek alabilirsiniz. Püsküller paspasa hem şıklık hem de hacimce genişlik sağlayacaktır. Buna ek olara, paspasınızın örgü aşamasını bitirdikten sonra temel renklerden biri ile etrafından geçerek ev yapımı bir overlok oluşturabilirsiniz. Ayrıca eğer paspasınız çok ayak altı olan bir bölgede bulunmayacak ise; boncuklardan da yardım alınabilir.

 

İpek

İpek < Örgübu.com Sitesinin yöneticisidir. Türkiye'nin Örgü Sitesi yöneticisidir. 2015 yılından bu yana Örgü modelleri ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
İnstagram Hesabımızı Takip Edin!