Örgü Yelek Modelleri

Bayan Yelek Örneği Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlere zik zak modeli bayan yelek örneğinin yapılışını anlatacağız. Çok basit olan bu örnek aynı zamanda çok da şık görünüyor. Bu örneği bayanların yanında erkek süveteri olarak da kullanabilirsiniz.

İp kalınlığına göre şiş seçimi yapılır. Bu örnek için 4 numara şiş iyi bir seçim olur. 38 beden bayanlar için 98 ilmek ile başlamanız uygun olur. 600 gr ip yeleğiniz için yeterlidir.Lastiği dilediğiniz kalınlıkta örebilirsiniz.2-4 cm olabilir. Önce ilmek boş alınır ve bir ters örülür. Birinci ilmekten değil arkasındaki ikinci ilmekten ip alınır fakat ip şişten çıkarılmaz. Öndeki ip alınarak ilmek içinden geçirilir. Şiş ipten çıkarılır. Ters örgünün ardından hep aynı işlem tekrarlanır. Sıra bitince örgü ters çevrilir. İlk ilmek düz örerek alınır. İp ön tarafa atılarak ikinci ilmek içinden ip çıkarılır şişten çıkarılmadan ardından öndeki ilmeğin içinden ip çekilerek şişten çıkarılır. Bir yüzde ters örgü ve model yapılır. Diğer yüze geçince düz örgü ardından model yapılır.

Bayan yeleklerinde dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de kol kesmedir. Kol kesme işleminin kusursuz ve iyi bir teknikle yapılması kolda oluşacak kötü görüntüleri engeller. Bir diğeri de boyundur.Eğer boyun kesilirken ovallik verilmezse rahatsız edici olabilir.

Kol kesimi yapılırken 6 ilmek artırmalı ve lastik olarak örülmelidir. Kol lastiğini bir ters ve bir düz olarak örebilirsiniz. Son örülen ilmek ile yelekteki ilk ilmek beraber alınır ve geri dönülür. Lastik örmeye devam edilir. Yeleğin ön parçasını yaparken oyuntulu olması için iki ya da üç ilmek birden alınır. Örülen lastik ve yeleğin ilmeği beraber kesilirse potluk yapmayan bir kol oyuntusu yakalarsınız. Altı sıra devam edildikten sonra kesme işi biter.

İpek

İpek < Örgübu.com Sitesinin yöneticisidir. Türkiye'nin Örgü Sitesi yöneticisidir. 2015 yılından bu yana Örgü modelleri ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
İnstagram Hesabımızı Takip Edin!