Tığ İşi Örgü Modelleri

Tığ İşi Paspas Modelleri

Paspas örmek sabır ve güç isteyen bir iştir. Zamanınızı alır, sizi yorar ama evinizde o kadar şık durur ki tüm yorgunluğunuzu unutursunuz. Tığ işi örgü paspas modelleri hanımların vazgeçemediği örgülerdendir.

Bugün sizlerle bir tığ işi paspas örneği paylaşalım istedik. Paspasımız için on bir adet kalın yüne ihtiyacımız var. Bir de dört numara tığ gerekli olan malzemelerdir.

Paspasımızı örmeye orta göbekten başlayacağız. İlk olarak sekiz zincir çekip uçlarını birleştiriyoruz. İkinci sırada yirmi dört adet ikili tırabzan yapacağız. Üçüncü sıraya geçtiğimizde bir tırabzanın üzerine iki tırabzan yaparak tırabzan sayımızı iki katına çıkarıyoruz.

Dördüncü sıraya geldiğimizde üç zincir çekiyoruz. iki tırabzan atlayıp bir tırabzan yapıyoruz. Bir tırabzanın üzerine üç zincir çekip dört tırabzan yapıyoruz. Beşinci sıraya geldiğimizde alt sıranın üzerine dört tırabzan yapıp üç zincir çekiyoruz. Dört tırabzan üç zincir olarak sırayı tamamlıyoruz.

Altıncı sırada bir önceki sırada bulunan dört tırabzanın her birine tekli tırabzan (yani dört adet)üç zincire de dört tırabzan yapıyoruz. Yedinci sıraya gelince yedi zincir çekip dört tırabzanı aynı anda birleştiriyoruz. Aynı sistemde paspasınızı istediğiniz ölçüye gelinceye kadar devam edin.

Son sıraya gelip bitirmek istediğinizde ilk olarak iki tırabzanı boş bırakıp yanına üç tırabzan yapın. Yaptığınız bu üç tırabzanı tek seferde çekin. Araya yedi zincir çekip üç tırabzanı aynı anda çekme işlemine devam edin. Bu işlemi beş tane tırabzan olunca geri dönün ve üç zincir çekip dokuz tırabzan yapın. Ardından üç zincir çekilip tırabzanların yanına batılır. Yanına bir zincir ve bir tırabzan yapılır. Bundan sonraki aşamada da iki tırabzan yapıp üç tırabzan atlanır ve tek seferde çekilir. ikili tırabzanlar on tane olduğunda tırabzanın yanına birleştirilir.Geriye dönülüp alt sıradaki üç zincirin üzerine bir zincir iki tırabzan yapılır.Bu aşamalar tekrarlanarak paspasın etrafı tamamlanır.

İpek

İpek < Örgübu.com Sitesinin yöneticisidir. Türkiye'nin Örgü Sitesi yöneticisidir. 2015 yılından bu yana Örgü modelleri ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
İnstagram Hesabımızı Takip Edin!