yandex metrica
Tığ İşi Örgü Modelleri

Tığ işi Paspas Modelleri

Paspas örmek sabır ve güç isteyen bir iştir. Zamanınızı alır, sizi yorar ama evinizde o kadar şık durur ki tüm yorgunluğunuzu unutursunuz. Tığ işi paspas modelleri hanımların vazgeçemediği örgülerdendir.

Bugün sizlerle bir tığ işi paspas örneği paylaşalım istedik. Paspasımız için on bir adet kalın yüne ihtiyacımız var. Bir de dört numara tığ gerekli olan malzemelerdir.

Oval Paspas Modelleri

Paspasımızı örmeye orta göbekten başlayacağız. İlk olarak sekiz zincir çekip uçlarını birleştiriyoruz. İkinci sırada yirmi dört adet ikili tırabzan yapacağız. Üçüncü sıraya geçtiğimizde bir tırabzanın üzerine iki tırabzan yaparak tırabzan sayımızı iki katına çıkarıyoruz.

Dördüncü sıraya geldiğimizde üç zincir çekiyoruz. iki tırabzan atlayıp bir tırabzan yapıyoruz. Bir tırabzanın üzerine üç zincir çekip dört tırabzan yapıyoruz. Beşinci sıraya geldiğimizde alt sıranın üzerine dört tırabzan yapıp üç zincir çekiyoruz. Dört tırabzan üç zincir olarak sırayı tamamlıyoruz.

Kolay Paspas Modelleri

Altıncı sırada bir önceki sırada bulunan dört tırabzanın her birine tekli tırabzan (yani dört adet)üç zincire de dört tırabzan yapıyoruz. Yedinci sıraya gelince yedi zincir çekip dört tırabzanı aynı anda birleştiriyoruz. Aynı sistemde paspasınızı istediğiniz ölçüye gelinceye kadar devam edin.

Tunus İşi Paspas Modelleri

Son sıraya gelip bitirmek istediğinizde ilk olarak iki tırabzanı boş bırakıp yanına üç tırabzan yapın. Yaptığınız bu üç tırabzanı tek seferde çekin. Araya yedi zincir çekip üç tırabzanı aynı anda çekme işlemine devam edin. Bu işlemi beş tane tırabzan olunca geri dönün ve üç zincir çekip dokuz tırabzan yapın. Ardından üç zincir çekilip tırabzanların yanına batırılır. Yanına bir zincir ve bir tırabzan yapılır. Bundan sonraki aşamada da iki tırabzan yapıp üç tırabzan atlanır ve tek seferde çekilir. ikili tırabzanlar on tane olduğunda tırabzanın yanına birleştirilir. Geriye dönülüp alt sıradaki üç zincirin üzerine bir zincir iki tırabzan yapılır. Bu aşamalar tekrarlanarak paspasın etrafı tamamlanır.

Gülcan Volkan Duran Youtube kanalında yer alan Harika Kolay Paspas yapımı videosunu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz. Ayrıca; sitemizde yer alan kalp örgü paspas yapımı makalesine de göz atabilirsiniz.

YouTube video

Tığ ile yapılmış paspas örnekleri

Tığ ile yapılmış olan paspas örneklerinden sizler için bir kaç model hazırladık. Seçtiğiniz herhangi bir modelden kendinizde yapabilirsiniz.

Birbirinden-Güzel-Örgü-Paspas-Modelleri

Birbirinden-Güzel-Örgü-Paspas-Modelleri-2

Birbirinden-Guzel-Orgu-Paspas-Modelleri-3

Birbirinden-Güzel-Örgü-Paspas-Modelleri-4

Birbirinden-Güzel-Örgü-Paspas-Modelleri-5

Paspas-Modelleri-Ve-Yapılışı

Tığ-İşi-Çiçek-Şeklinde-Paspas-Modelleri

Tığ-İşi-Örgü-Paspas-Modelleri

Tığ-İşi-Paspas

Tığ-Işi-Paspaslar

Tığ-İşi-Paspas-Modelleri

Tığ-İşi-Paspas-Modelleri-2015

Tığ-İşi-Paspas-Örnekleri

Tığ-İşi-Paspas-Yapımı

Trend-Sakallı-İpten-Tığ-Işi-Paspas-Modelleri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu