yandex metrica
Örgü Yelek Modelleri

Fıstıklı Yelek Yapılışı

Kış mevsiminin kapıya dayandığı ve soğukların etkisini iliklerinize kadar hissettiğiniz şu günlerde siz örgü severlere örgü modelleri sunmak istiyoruz ve çok hoşunuza gideceğini düşündüğümüz bir yelek örgü modelini size tavsiye ediyoruz. Şimdi dilerseniz fıstıklı yelek yapılışı hakkında örgünün nasıl yapıldığını anlatmaya başlayalım. Öncelikle tığ ile yapılan fıstıklı yelek yapılışı nasıl oluyor anlatalım. Daha sonrasında ise şiş ile yapılan fıstıklı yelek yapılışı nasıl oluyor modelin anlatımına geçeceğiz.

Fistikli-Bebek-Yelekleri

Tığ ile Fıstıklı Yelek Yapılışı

İşe 3 adet zincir çekerek başlayın. Tığın üzerine ipi bir sefer dolayın ve zincire batın. Tığ da bulunan ipi iki seferde çıkarın. Tekrar tığın üzerine ip dolayarak zincir üzerine tekrar batın. Her seferinde tek zincirlerin üzerine batın ve tekrar iki seferde ipi çığdan çıkarma işlemini gerçekleştirin. İlk seferden sonra hep bir yandaki zincire batın.

Tığ işi yelek modelleri

Bu işlemi 5 sefer yapın ve sonrasında ipi tığdan çıkarın. İlk yaptığınız işlemin ucuna tığı batırarak çıkardığınız ipin üzerine ekleyin ve tek seferde hepsini çekin. Üzerine bir ip çekip sıkılaştırın. Sonra arada bir tane zincir çekerek trabzan yapın. Aralarda çektiğiniz zincirler fıstık yapmanız için. Aynı işlemi sürekli tekrar edin. Ne kadar yapacağınız ise; yeleğinizin ölçüsü ne kadar olacaksa size kalmış.

İsterseniz şimdi de şiş ile yapılan modelin nasıl yapıldığına geçelim.

Bebek-Yelegi-Ornegi-Fistikli

Şiş ile Fıstıklı Yelek Yapılışı

Önce 5 ilmek düz örgü örün. 6’ncı ilmeği diğer şişte bekletin ve bir ilmek daha örün. İpi şişten çıkarmadan ipin yönünü değiştirerek öne geçin ve aynı işlemi burada da uygulayın. Bu işlemi uygularken aynı ilmekten bir ilmek daha çıkarın.

Örgü yelek modelleri

Bunu 3 sefer tekrarlayın. Oluşan bu 3 ilmeği 4 sıra örün. Ama sadece bu 3 ilmeği örün. 4’üncü sıraya geldiğinizde 3 ilmeği de beraber alın. Böylelikle ilk fıstığı tamamlamış olacaksınız. Ve tekrar aynı sırada ilerlerken 5 ilmek düz örün. 6’ncı ilmeğe geldiğinizde tekrar aynı işlemi uygulayın. Buradaki ölçüde de boy ve genişlik yine size kalmış.

Yapılışı oldukça kolay örgü modelin görselliği de bir o kadar göz doldurucu! Bu sebeple hemen sizde deneyin. El emeği göz nuru sımsıcak kıyafetleriniz olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu