yandex metrica
Amigurumi

Kadife İp İle Amigurumi Ayıcık Yapımı

Amigurumi ayıcık modelleri son zamanlarda hemen her örgücünün favorileri arasında yerini çoktan almış durumda. Amigurumi ayıcık, kadife ip ile amigurumi ayıcık yapımı veya diğer özel örgü iplerinden örülen sevimli hayvan figürlerinden bir tanesidir. Sevimli ve kabarık olmalarının yanı sıra, şekerleme zamanlarının vazgeçilmezi, oyunların ve hatta küçüklerin kucağından düşürmediği oyuncakların favorilerindendir.

Kadife İp İle Amigurumi Ayıcık Yapımı Anlatımlı

İçi doldurulmuş hayvan oyuncakları arasında sayabileceğimiz Amigurumi ayı ve ayıcıklar farklı ebatlarda ve modellerde satılmaktadır. Fakat tığı eline alıp örgü işiyle uğraşmayı seven herkes için amigurumi ayıcık yapımı son derece seri ve basittir.

Kadife-Ip-Ile-Amigurumi-Ayicik-Yapimi

Amigurumi kadife ayıcık, kadife ipten örüldüğü için daha yumuşak ve sevimli bir görünüm sunmaktadır. Normal iplere göre daha parlak ve göz alıcı durduğunu amigurumi kadife ayıcık modelleri galerimizi incelediğinizde fark edebilirsiniz.

Sık iğne tekniği ile yapılan bu sevimli oyuncaklar aslında birçok hayvan figüründen örülmekle beraber en çok tercih edilen amigurumi modelleri arasında ayıcık gelmektedir.

Kadife ip ile amigurumi ayıcık yapımı tarifinin sıklıkla araştırılmasının sebebi ise bu modelin çocuklar dahil hemen her yaş grubunun dikkatini çekmesidir.

Kadife-Ip-Ile-Amigurumi-Ayicik-Yapimi-1

Amigurumi Ayıcık Ölçüleri

Amigurumi ayıcık modelleri arasından birini beğendiniz ve örmek istiyorsunuz. Fakat hangi ebatlarda örmeniz gerektiğine karar veremediyseniz amigurumi ayıcık ölçüleri hakkında işin ustalarından tüyolar almanızda fayda var.

Youtube platformunda herkese açık paylaştığı amigurumi ayıcık tarifleri videosu ile popüler olan bir youtubera sorduğumuzda verdiği cevap şu şekilde: “Küçük bir anahtarlık ebatından kocaman bir raf üstü ayıcığa kadar hemen her ölçüde amigurumi ayıcık yapmak mümkündür”

İpin numarasına ve markasına göre ebatlar değişebilmektedir. Eğer yapacağınız model büyük olacaksa küçük amigurumi ayıcık ipi kullanmak sizi son derece yoracaktır. Aynı durum tam tersi içinde söz konusudur.

Aynı şekilde internette bulduğunuz bir amigurumi ayıcık tarifi için ölçeklendirme yöntemiyle ebatlarda değişiklik yapabilirsiniz. Mesela 25 cm ölçülerinde bir ayıcık modeli tarifi buldunuz diyelim.

Daha büyüğünü yapmak isterseniz tarifte bahsedilen tüm ilmek ve örgüleri 2 katı veya 1,5 katı şeklinde hesap ederek istediğiniz ölçülere yaklaşabilirsiniz.

Kadife-Ip-Ile-Amigurumi-Ayicik-Yapimi-2

Amigurumi Ayıcık Yapımı

Amigurumi ayıcık yapımı aslında karışık gibi gözükse de örgü işine aşina olan ve terimleri pratiğe dökenler için oldukça kolaydır. Öncelikle amigurumi ayıcık nasıl yapılır sorusuna cevap ararken yazılı tariflerden ziyade video anlatımlara göz atmanızı tavsiye ederiz. Hatta bu video anlatımların birden fazla izlenilmesi işinizi daha da kolaylaştırabilir.

Amigurumi ayıcık figürü yapımı için 2 türlü ip kullanılır. İnce ve kalın ip. İpin çeşidi sizin tercihinize bağlı olarak yün veya kadife olabilir. Genelde önce ayaklardan başlanır. Sık iğne, artırma ve eksiltme yöntemleri kullanılarak modeli hızlı bir şekilde örebilirsiniz.

Bu tekniklerin kısaltmalarını aklınızda tutarsanız yazılı tariflerden de yararlanabilirsiniz. Ayıcığın ayak, kol, vücut ve baş kısmını sırasıyla ördükten sonra iç doldurma ve birleştirme aşamalarını da tamamladığınızda geriye süsleme ve aksesuarlar kalıyor. Aşağıda ki video anlatımı inceleyerek hemen örmeye başlayabilirsiniz.

Kadife-Ip-Ile-Amigurumi-Ayicik-Yapimi-3

Amigurumi Ayıcık Modelleri

Amigurumi ayıcık modelleri sayı veya çeşitle sınırlandırılamayacak kadar çoktur. Hayal gücünüze ve yeteneğinize göre sizde bu işi ilerleterek kendinize özgü modeller çıkarabilirsiniz. İnternette bazı modeller isimleri ile bile ünlü olmuşlardır.

Amugurumi-Ayicik-4

Mesela:

  • Amigurumi uykucu ayıcık,
  • Amigurumi ayıcık bombo,
  • Amigurumi ayı simon

Galerimizi inceleyerek daha çok modeli görebilir ve öreceğiniz kadife ip ile amigurumi ayıcık yapımı hakkında fikir edinebilirsiniz.

Amigurumi-Ayicik-Yapilis-Asamalari

Amugurumi-Ayicik

Amugurumi-Ayicik-3

Amugurumi-Ayicik-8

Amugurumi-Ayicik-9

Amugurumi-Ayicik-10

Amugurumi-Ayicik-11

Amugurumi-Ayicik-12

Amugurumi-Ayicik-13

Amugurumi-Ayicik-14

Amugurumi-Ayicik-15

Amugurumi-Ayicik-16

Amugurumi-Ayicik-17

Amugurumi-Ayicik-Nasil-Yapilir

Kadife-Iple-Amigurumi-Ayicik-Yapilişi

Daha fazla amigurumi modeline kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Çiğdem Altıntaş YouTube kanalında yer alan videoyu da izleyebilirsiniz.

 

YouTube video

 

Amigurumi Ayıcık Yapımı Zor mu?

Amigurumi ayıcık yapımı aslında çok zor değil. Makalemizi ve ilgili videoyu izleyerek çok kolay şekilde Amigurumi ayıcık modelini yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu