yandex metrica
Örgü Patik Modelleri

Kolay Patik Yapılışı ( 10 Farklı Patik Modeli )

Bu makalemizde sizlerle, kolay patik yapılışı hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Orta kalınlıkta bir ip ve 5 numara şiş ile bu şık ve kolay yumuşacık patikleri örmeniz için bu adım adım tarifli örneği sizler içi hazırladık. Haydi kolay patik yapılışının nasıl yapıldığına bir bakalım.

Yapmamız gereken ayak uzunluğumuza göre şişimize ilmek atmak. Bunun için ayak uzunluğumuzu ölçüp ona göre ilmek atabiliriz. Bu örnekte 37-38 numara bir ayak için tasarlanmış 40 ilmek atılmıştır. İlmeğimizi attıktan sonra tam 13 sıra haroşa örerek işe başlıyoruz. Ayağın gireceği yeri de ayarlayabilmek için baştan 20 ilmeği de eksiltmeye başlıyoruz. Aşağıdaki sağdaki resimde olduğu gibi.

Kolay-Patik-Modelleri
Kolay Patik Modelleri
Kolay-Patik-Nasil-Yapilir
Kolay Patik Nasıl Yapılır

Kolay Patik Tarifleri

20 ilmeği eksilttikten sonra, patiğin ön üst kısmını örmek için devam ediyoruz. Burada tam 9 sıra haroşa örmeye devam ediyoruz. Aşağıdaki resimde olduğu gibi. Ayağınızın daha büyük ya da taraklı olması gibi durumlarda ise bu uzunluğu daha da arttırabilirsiniz. O tamamen sizin tercihinize kalmıştır.

9 sırayı bitirdikten sonra artık, eksilttiğimiz o 20 ilmeği yeniden arttırmaya başlıyoruz. Tekrardan haroşa örmeye devam ediyoruz. Burada yine 13 sıra örerek devam ediyoruz. Ve elde ettiğimiz görüntü aşağıdaki resimde olduğu gibi bir U şeklinde olmalıdır.

Kolay-Patik-Yapilisi
Kolay Patik Yapılışı
Tig-Isi-Patik-Yapimi
Tığ Işi Patik Yapımı

Örgü Patik Modelleri

Pratik şık patiğimiz temel olarak bir U parçadan oluşmaktadır. Son derece kolay şekil alan bu parça ile istediğiniz büyüklüklerde patiklere sahip olabilirsiniz.

Artık sıra bu parçaları birleştirmeye geldi. Ördüğümüz bu yün parçanın kesilmeden örülmüş kenarından teyelleyerek dikiyor sonrada hafifçe büzüyoruz. Burada amacımız patiğimizin burnunu oluşturmak.

Ardından aşağısında kalan açık kısmıda yine aynı iple dikiyoruz. Daha sonra taban kısmını oluşturacak parçaları da birbirine dikiyoruz. Topuk kısmınıda şekilde görüldüğü gibi dikiyor ve patiğimizi tamamlıyoruz. Son derece şık bu patiği iyi günlerde kullanmanızı temmeni ediyoruz.

Yeni-Patik-Modelleri-1
Yeni Patik Modelleri
Yeni-Patik-Modelleri
Yeni Patik Modelleri
Patik-Modelleri
Patik Modelleri
Kolay-Patikler
Kolay Patikler

Patik Modelleri 2022

2022 yılında trend olan patik modellerini sizler için bir araya getirdik. Umarız, patik modellerini beğenirsiniz. Aşağıdaki video yardımıyla sizde yapımı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yeni-Kolay-Patik-Modelleri-8
Yeni Kolay Patik Modelleri
Yeni-Kolay-Patik-Modelleri
Yeni Patik Modelleri
Yeni-Kolay-Patik-Modelleri-3
Yeni Patik Modelleri
Yeni-Kolay-Patik-Modelleri-5
Yeni Patik Modelleri
Yeni-Kolay-Patik-Modelleri-2
Yeni Patik Modelleri
Yeni-Kolay-Patik-Modelleri-2
Yeni Patik Modelleri
Yeni-Kolay-Patik-Modelleri-7
Yeni Patik Modelleri
Yeni-Kolay-Patik-Modelleri-7
Yeni Patik Modelleri
Yeni-Kolay-Patik-Modelleri-10
Yeni Patik Modelleri
Yeni-Kolay-Patik-Modelleri-6
Yeni Patik Modelleri

Kadın patik modeline kaç ilmek ile başlanır?

Patik modelini yapabilmek için,  burun kısmında 3 ilmekle ile başlamak çok daha sağlıklı olacaktır. Sonrasında ise ilmekleri arttırarak istediğimiz ayak ölçüsüne uygun olacak şekilde yapabiliriz. Ayak ölçüsü için 2 ya da 4 ilmek kadar arttırma yapabilirsiniz daha küçük patik yapmak için ise 2 sıra artırmaları azalma işlemi yapabilirsiniz.

Patik kaç numara şiş ile örülür?

İki renkli olarak yapabileceğiniz Bayan Patiğinin yapılışı da farklı şekilde yapılıyor ve Himalaya Süper Soft Örgü İplerini tercih edebilirsiniz. 3 numara şişler ile 99 ilmek ile 37-38 Numara Patik Modeline başlayabilirsiniz. Patikler için kullanılan ipler biraz kalın tercih edildiğinden siz de aynı kalınlık ta ya da marka ipleri kullanarak başlarsanız 99 ilmek ile başlamak genellikle yeterli oluyor.

Diğer Kolay patik yapılışı modellerine, sitemizdeki Örgü Patik Modelleri kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Kolay patik yapılışı konusunda diğer ziyaretçilerimize destek olmak için, aşağıda bulunan yorum bölümünü kullanarak bilgilerinizi ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

Canselin Örgü Dünyası YouTube kanalında bulunan > Örmeyen kalmasın iki şiş ile en kolay patik yapılışı videosunu aşağıya bırakıyoruz. Oradan kolay patik yapılışı videosunu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu