yandex metrica
Örgü Bere Modelleri

Değişik Yün Örgü Modelleri

Havaların soğumasıyla birlikte değişik yün örgü modelleri ile dikkat çeken sıcacık hırkalar, kazaklar, bereler, atkılar ön plana çıkmaya başladı. Hazır giyim ürünlerini tercih etmeyen ve elinin maharetine güvenen hanımlarımız için birkaç değişik yün örgü modelleri derledik.

Değişik tığ işi örgü modelleri

Kabartmalı Örgü Kazak

Arka parça için 100 ilmek başlanır. 3 sıra haraşo, 1 sıra düz örülür. 2 ilmek örülüp, 12 ilmek 6+6 bükülür. 12 ilmek düz örülür ve bir sonraki 12 ilmek yine 6+6 bükülür. Bu seriye 10 kez tekrarlanır. Kol bölümü için 3 ilmek birlikte kesilir ve bu işlem 3 kez uygulanır. Sonra 2 ilmek kesilip bitirilir ve bu seri 3 kez tekrarlanır. Omuz mesafesine kadar düz örülüp ilmekler kesilerek bitirilir. Ön parça için de arka parçadaki işlemler tekrarlanır. Yaka bölümü için ortadan 10 ilmek, yanlardan birer ilmek (6 kez) kesilir ve omuz hizasında kalan 30 ilmek tek seferde kesilerek bitirilir. Kollar için 50 ilmek başlanır. 3 sıra haraşo örülür. Her 4 sırada yanlardan birer ilmek artırılarak 70 ilmek olana kadar devam edilir. Kol yerine gelindiğinde 3 ilmek birlikte kesilir ve bu işleme 14 ilmek kalana kadar devam edilir. Son kalan 14 ilmek birlikte kesilerek bitirilir. Yaka bölümü için omuzlar dikildikten sonra tüm yaka 84 ilmek olacak şekilde şişte toplanır. İkiye ayrılacak şekilde 2+2 lastik örülür ve ilmekler tek seferde kesilerek bitirilir.

 

Degisik-Yun-Orgu-Modelleri
Değişik Yün Örgü Modelleri

 

Yün işleri örgü modelleri

Bere

Değişik yün örgü modelleri ne bir diğer örnek de sıcacık bereler. 60 ilmekle örgüye başlanır. 4 düz ve 2 ters ilmekle berenin lastik bölümü istenilen ölçüde örülür. Lastik bölümü bittiğinde 3 ilmekte 1 ilmek artırarak 80 ilmeğe kadar ulaşılır ve 12 cm haraşo örülür. Sıra sonunda 2 ilmek tek alınarak kesilir ve bu işleme bere istenilen boyuta gelene kadar devam edilir. Bitirildikten sonra kalan ilmeklerin içinden iplik geçirilerek bere büzdürülür.

Pempe-Patik

Patik

Değişik yün örgü modelleri arasında güzel patikler de vardır. 70 ilmekle patiğe başlanır. 21 sıra haraşo örülür ve kesmeye başlanarak patiğin burun kısmı oluşturulur. Burun kısmının ortasına gelindiğinde 2 kez örülüp 1 kez kesilerek toplamda 5 kez kesme işlemi uygulanır. Sonrasında 10 sıra haraşo örülür ve ortasından büzdürülerek bitirilir. Değişik bir örgü modeli elde etmek istiyorsanız patiğinizin üzerine boncuk ve kurdelelerden süslemeler yapabilirsiniz.

AYŞENİN ÖRGÜLERİ youtube kanalında örnek videoyu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu