yandex metrica
Örgü Modelleri

Keçeden Çerçeve Yapımı

Bu yazımızda sizler için keçeden çerçeve yapımı konusunu işlemeye çalışacağız. Keçerleri kullanarak bir şeyler yapmak hem maliyeti düşük, hem de eğlence ve hobi olarak düşünebileceğiniz aktiviteler arasında. Sizin ile birlikte çocuğunuzun da yapabileceği hem de güzel vakit geçirmeniz için yardımcı olacaktır. Yapacağınız ürünler için çok bir para harcamanız da gerekmediği için eğlenceli bir hobi haline gelecektir. Bu makalemiz sayesinde keçeden çerçeve yapımı öğrendikten sonra sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz. 🙂

Tabi bunları yaptıktan sonra internet siteleri aracılığı ile de satış yaparak aile bütçenize katkıda bulunabilirsiniz. Keçe ile yapacağınız uğraşılarda zararlı maddeler bulunmadığı için kullanırken de içiniz rahat etmiş olacaktır. Daha fazla konuyu uzatmadan isterseniz keçeden çerçeve yapımı hakkında bilgileri vermeye başlayalım.

Keçeden Çerçeve Yapımı Malzemeleri

  • Suya dayanıklı malzemeden yapmış olduğunuz kalp şablonu,
  • Tercihen başka markalarda kullanılabilir ama bizim tercihimiz Nako markasının keçelerinden herhangi biri,
  • Sıcak su,
  • Yağ bazlı sabun,
  • Bir miktar tül,
  • Naylon,
  • Bambu servis,
  • Bir adet bez.

Kalp şablonunu uyguladığınızı düşünerek devam edecek olursak, kalp şablonu yaparken kullandığınız teknikten tek farkı, bambu servisin üzerine yapmıyoruz sadece şablonun üzerine yapıyoruz.

Kalp-Çerçeve-Yapimi

Kalp çerçeve yapımına başlayacak  olursak, kalp şablonu üzerine yatay ve dikey yün şerileri ikişer kat olacak şekilde yerleştirmeye başlıyoruz. Daha sonra şablonumuzun üzerine tek tarafına olacak şekilde yünleri yerleştiriyoruz. Bir sonraki aşamada ise tülleri üzerine yerleştiriyoruz. Ardından malzemelerimiz arasında bulunan su ve sabun ile birlikte elinizle yedirme işlemini uyguluyoruz. Keçeden çerçeve yapımı ile uğraşırken dikkat etmeniz gereken kenarlarının kuru kalmaması.

Daha sonra şablonumuzu ters çevirerek kuru kalan kenarlarını suyu kullanarak şablonun üst kısmına doğru bastırarak devam edin. Bir sonraki aşamada ise, yatay ve dikey yün şeritlerinin ikişer kat olmak üzere şablonumuzun üzerine doğru yerleştirelim. Üzerlerine tül koyuyoruz ve kenarlarının kuru kalmasını sağlayarak su ve sabun yardımı ile iyice yedirmeye devam edin. Keçeden çerçeve yapımına devam edecek olursak.  Yine şablonumuzu ters çevirerek suyu kullanarak kenarlarını kıvırıyoruz. Elimizde kalan sonuca göre su ve sabun ile birlikte yedirdiğimiz yünler kalp şeklinde şablonumuzu tamamen kaplamış olacaktır.

Kalp-Çerçeve-Yapimi-3

Keçeden Çerçeve Yapımı Anlatımı

Bir sonraki aşamada ise elimizdeki kalbi, bambu servisin içine koyarak rulo haline getiriyoruz. Yuvarlama işlemini bitirdikten sonra ise çerçevemizi tamamlamak için tek tarafının orta kısmını daire şekilde kesiyoruz ve şablonu çıkartıyoruz. Kestiğimiz kısmı yünün dağılmaması için su ve sabunu kullanarak düzelterek elimiz ile birlikte ovarak keçeleştiriyoruz. Daha güzel bir sonuç elde edebilmek için ise kalp çerçevemizi tekrar rulo haline getirip yuvarlıyoruz. En son işlem olarakta keçeden çerçeve yapımını iyice durulayıp kuruması için  bırakıyoruz. Kuruma işlemi de bittikten sonra içerisine sevdiklerinizin resimlerini koyarak sergileyebileceğiniz keçeden çerçeve yapımı hazır olmuş olacak.

Dilerseniz aşağıda bulunan video ile izleyerek keçeden çerçeve yapımını öğrenebilirsiniz.

Daha fazla DIY projesi için ; https://tr.pinterest.com/edaaydemir/diy-projeleri/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu