yandex metrica
Amigurumi

Örgü Maymuş Yapımı

Bu sevimli oyuncak çocuğunuzun en yakın arkadaşı olacaktır. Hem sağlıklı bir oyuncak hem de sizin ellerinizden çıktığı için değeri tartışılmaz. Bu sevimli örgü maymuş oyuncak yapımı, en küçük bebeklerin bile motor becerilerine uygun, kolaylıkla kavrayacağı kuyruk gibi parçalarının yanı sıra el göz koordinasyonunu geliştirecek el, ayak, göz, ağız gibi görsel detaylara da sahip.

Amigurumi Nedir?

Amigurumi tekniği denilen, sık iğne ile tığ işi örgü olarak hazırlanıyor. Amigurumi örgü modellerine örnek olarak birçok kaynaktan ulaşabilirsiniz. Bu teknikte önemli olan ilmek sayılarına, artırma ve eksiltme sayılarına çok dikkat etmelisiniz. Örgüyü hazırlarken sayıları not almak çok yardımcı olacaktır.

Orgu-Maymus
Maymuş oyuncak için öncelikle koyu ve açık kahve, orta kalınlıkta dayanıklı yüne ihtiyacınız var. Piyasada “lif ipi “ olarak satılan yünler bu tip oyuncaklar için idealdir. Dolgu malzemesi olarak boncuk elyaf ya da pamuk kullanabilirsiniz. Gözler için Güvenli göz kiti; bir kez takıldıkları yerden asla çıkmadıkları için idealdir. Ağız ve burun işlemeleri için de bir parça siyah yün yeterlidir.

Örgü Maymuş Yapımı malzemeleri;

  • Örgü maymuş yapımı baş kısımdan başlanarak 6 adet sık iğneyle dönülerek başlıyor.
  • sırada her sık iğnenin içine iki kere batıp artırıyoruz.
  • 3 sıra da 3 sık iğne 1 artırma yani bir göze iki kere batıp 2 ilmek elde etme, sırasıyla
  • 4 sık iğne 1 artırma
  • 5 sık iğne 1 artırma
  • 6 sık iğne 1 artırma
  • 7 sık iğne 1 artırma… Bu sıra düzeniyle 12 sıra tamamlanıyor
  • Sıradan 26. Sıraya kadar 1 sık iğneye 1 batma ile düz devam ediyor.
  • Sırada 12 sık iğne bir eksiltme düzeniyle her sırada o sıra kadar düz ilme 1 eksiltme yapılarak baş tamamlanıyor.

Amugurimi-Maymus-1

Maymuşun ağız kısmı baştaki 27. Sıraya kadar aynı düzende devam edip içi doldurularak tığ ile sabitlenir. Daha sonra baş doldurulup gövdeye devam edilmelidir. Kulaklar ve göz daha sonra eklenir. Kol, bacak ve kuyruk parçaları 6 sıra açık renk artırılıp, artırmadan dönerek yapılır ve eksiltme yapmadan doldurulup gövdeye sabitlenir. Bu şekilde yaptığınızda amigurumi tekniği ile örgü maymuş yapımını tamamlamış olacaksınız.

Örgücü Dükkanı isimli Youtube kanalında yer alan Amigurumi Maymuş yapımı videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu