yandex metrica
Örgü Modelleri

Örgü Örnekleri Modelleri

Örgü yapmak her kadının sevdiği ve yaparken keyif aldığı bir iştir. Kendi yaptığı ürünün güzel olması ve beğenilmesi de her kadının hoşuna gider. Bayanların örgülerde kullandığı birçok model vardır. Herkesin hepsini bilmesi mümkün değildir tabi ki. Bu nedenle bazı örgü örnekleri modellerini sizlerle paylaşmak istedik.

Kolay Örgü Modelleri

Su dalgası örneği: İlk ilmeği örmeden alıyoruz. İkinci ilmekte örüyoruz. Bir ilmek atlayıp ikinci ilmeği örüyoruz. Sırayı bu şekilde bitiriyoruz. Arkaya döndüğümüzde hiçbir işlem yapmadan ipi önden alıp çekiyoruz. Tekrar ön sıraya geldiğimizde dikkat etmemiz gereken ilmeklerin üst üste gelmemesi. İlmekler üst üste gelirse su dalgası oluşmaz. Bu nedenle örülen ilmek atlanıp altta örülmeyen ilmek örülür. Örgü modelimiz bu şekilde devam eder.

Böğürtlen Örgü Modeli

Böğürtlen Örgü Modeli: Örnek arka kısımda yapılıyor. İki düz örgü örüyoruz. Üç tane ilmek birden ters olarak kesiyoruz. Sıradaki ilmekten üç ilmeği birden çıkaracağız. Üç ilmeği ters, düz ve ters olarak çıkaracağız. Bu işlemi yapmak için bir ilmeği girip düz örüp ipi öne atıyoruz, tekrar batıp ters örüp ilmeği dışa atıyoruz tığdan çıkarmadan tekrar batıp düz örüp ipi öne alıyoruz. Kısaca bir ilmekten üç ip çıkarıp üç ilmek kesiyoruz. Sıra sonunda iki ilmek olduğu için düz örgü yapıp bitiriyoruz. Ön sıraya döndüğümüzde tüm sırayı ters örgü yapıyoruz.

Kolay Patik Modelleri

Rende modeli: Örgünün arka yüzünde oluşan bir modeldir. iki ve katlarıyla yapıldığında güzel sonuçlar verir. Kenar ilmeği alıp iki ilmek ters örüyoruz. İpliği bir kez sağ şişe dolayıp iki ilmek ters örüyoruz. Sol şişin ile dolamış olunan ipliği iki ilmeği artırdığımız ilmeğin içinden sağ şişe geçirilir.

Sıra sonuna kadar bu işlem devam edilir. Örgünün ön yüzünde sıra boyunca düz örülen örgüler arka yönde ipliği aşırma işlemi yaparak aradaki iki ilmek üzerine örülür. Rendenin çapraz oluşumu ortaya çıkar.

Bu yazımızda sizlere Örgü Örnekleri Modelleri hakkında bilgilendirmeye çalıştık.

Örgü Tasarım Youtube kanalında yer alan İşkembe Örgü Örneği modelinin videosunu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Patik Modelleri

YouTube video
 

Anlatimli-Orgu-Ornekleri-Modelleri

Örgü-Örnekleri-Modelleri-9

Örgü-Örnekleri-Modelleri-7

Örgü-Örnekleri-Modelleri-6

Örgü-Örnekleri-Modelleri-5

Orgu-Ornekleri-AnlatimliÖrgü-Örnekleri-Modelleri-4Örgü-Örnekleri-Modelleri-3

Örgü-Örnekleri-Modelleri

 

Örgü-Örnekleri-Modelleri-3

Bir Yorum

  1. Sitenizi severek ve ilgi ile takip ediyorum. Yine çok güzel bir örgü modeli ile bizlere bilgi vermişsiniz ekibinize başarılar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu