yandex metrica
Tığ İşi Örgü Modelleri

Tığ İle Çanta Örme

Her yerde rastlanabilen seri üretim çantalardan sıkılan bayanlar için hem kolay hem de farklı modellerde çantalar yapmak hiç de zor değil. El işinden hiç anlamıyorum diyenlerin bile kolayca öğrenebileceği tığ ile çanta örme , hem basit hem de hayal gücünüzün yettiğince değişik modeller üretmenizi sağlayabilecek bir yöntem. İhtiyacınız olan tek şey, bir tığ ve istediğiniz renkte veya renklerde seçilmiş ipler. Özellikle yaz aylarında kullanımı oldukça kolay ve rahat olan bu çantalar aynı zamanda güzel bir hediye alternatifi ancak fazla emek istediği gerçeğini göz önünde bulundurmalısınız.

Tıg-Isi-Cantalar-5

Tığ İle Postacı Çanta Örülmesi

Tığ ile çanta örme yaparken değişik bir model arıyorsanız postacı çanta modeli tam size göre. Çantanızı oluşturmak için üç ayrı motif örmeniz gerekiyor. İki model aynı olacak ve çantanın gövdesini oluşturacak. Diğer model ise çantanın kapağını oluşturacak. Çantanızın sapını ise, ister örgüden tamamlayabilir isterseniz ise deri veya farklı bir materyal ile oluşturabilirsiniz. Gelelim çantanın yapılışına.

Tıg-Isi-Cantalar-14

Tıg-Isi-Cantalar-12

Postacı Çantanın Gövdesinin Oluşturulması

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli adım, çantanın gövdesini oluşturacak iki modelin tam olarak yuvarlak yapılmamasından geçiyor. Bunun nedeni motifin bir ucunun, çantanın ağzını oluşturacak olması. Aksi takdirde çantaya kapak eklemeniz mümkün olmayacaktır. Motife 3’lü trabzan ile başlamalısınız, ancak son 4 sıraya geldiğinizde motifin bir kısmı tekli tığ üzerine ip almadan örülüyor bu yolla çatanın ağız kısmı oluşturuluyor. Aynı renk sıralaması ve teknik kullanılarak, parçadan bir tane daha oluşturmanız gerekiyor.

Tıg-Isi-Cantalar-7

Tıg-Isi-Cantalar-6

Postacı Çantanın Kapağının Oluşturulması

Kapak kısmına geldiğinizde, tam yuvarlak bir parça oluşturmanız gerekiyor. 1 sıra tekli 3 defa da tığdan çekilmiş trabzan örgüsü ile örülüyor son sıraya geldiğinizde, farklı renk bir ip ile tıpkı sık iğne örgüsünde olduğu gibi tığ üzerine ip almadan,  tek seferde çekerek motifi bitirilecek.

Tıg-Isi-Cantalar-15

Tıg-Isi-Cantalar-11

Tıg-Isi-Cantalar-2

Tıg-Isi-Cantalar-3

Tıg-Isi-Cantalar-4

Tıg-Isi-Cantalar-8

Tıg-Isi-Cantalar-9

Tıg-Isi-Cantalar-13

Tıg-Isi-Cantalar-10

Tıg-Isi-Cantalar

Orgu-Canta-Modelleri

Orgu-Canta-Modelleri-4

Orgu-Canta-Modelleri-3

Orgu-Canta-Modelleri-2

Orgu-Canta-Modelleri-5

Çantanın Astarlanması

Eğer çantanıza astar eklemezseniz, çanta düzgün bir formda görünmeyecek ve hacimli durmayacaktır. Bu nedenle, çantanıza hacim sağlayacak bir kumaştan çantanızı astarlamanız gerekmektedir. Astarı çantanızda kullandığınız herhangi bir renkten seçerseniz daha şık bir görüntü yakalayabilirsiniz.

Örgü Kolik youtube kanalında örnek videoyu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu