Diğer Modeller

Günümüze Adapte Olan Çeyizlikler

Çeyiz, eski zamanlarda sadece erkekler çalıştığından kızlarında yeni evlerine bir katkısı olması için küçüklüklerinden itibaren biriktirilmeye başlanan küçük ev eşyaları, danteller ve örgülerdir. Günümüzde ise artık çoğu kadın çalışmaya başladığı ve bu eşyaları kullanmayacakları için çeyizlerini evlenmeden önce sadece ihtiyacı olan parçalarla hazırlamaktadırlar. Şartlar her ne kadar değişmiş olsa da olmazsa olmaz çeyiz örgülerine gelin birlikte göz atalım.

1.Örgü Patikler

Eski zamanlarda insanlar, kız çocuklarının ayaklarını üşütürlerse çocuklarının olmayacağına inanırlarmış. Bu nedenle de çeyizlerin olmazsa olmazıdır patikler. Giymem diye ön yargıyla yaklaşsanız bile kışın o soğuk günlerinde tesadüfen denediğinizde vazgeçemeyeceksiniz.

corap-orguler

2.Bebek Eşyaları

Çeyizinizde en çok bulunması gerekenler arasındadır bebek örgüleri. Her ne kadar eskiden bebek kıyafetleri satan yerlerin azlığı ve maddi gelirin çok olmaması sebebi ile örülmüşse de günümüzde de birçok insan çocuklarına kalitesini bilmedikleri kıyafetleri giydirmektense kendi el işi ördükleri parçaları tercih ediyorlar. Çeyizlik örgülerinizin arasında bebeğiniz için öreceğiniz şapka, atkı, yelek ve patikleri de eklemeyi unutmayın.

bebek-orguleri

3.Danteller

Eskilerin çeyizde en çok yer ayırdıkları asıl parçalar dantellerdi. Genellikle beyaz tonlarında yemek masaları, küçük sehpalar, dolap içleri ve hatta televizyon üstleri için örülürdü. Günümüz modasında artık dantel örgüler kullanılmıyor demeyin. Şık bir yemekte yemek masalarında, küçük sehpaların üzerinde gösteriş için ve evin birçok yerinde mutlaka kullanılıyorlar. Eskiden beyaz renk tercih edilirken şimdilerde değişen tek şey renkleri ve modelleri .

4.Havlu Kenarlıkları

Genç kızlar, havlularını süslemek için kenarlarına kendi ördükleri dantelleri dikerlerdi. Şimdilerde pek tercih edilen modeller olmasalar da evimize misafir geleceği zaman ya da önemli günlerde şık bir havlu arıyoruz genellikle. İşte böyle günlerde seçtiğimiz o şık havlular neden sizin kendi el emeğiniz olmasın ki? Emin olun herkesi kendinize hayran bırakabilirsiniz.

Şöyle dönüp bir baktığımızda aslında çeyiz kavramının çok fazla değişmediğini, sadece çeyiz modellerinin değiştiğini görüyoruz. Çeyizin olmazsa olmaz parçaları hala aynı. Tek fark bu parçaları biraz günümüze adapte edip kullanmamız. Çeyizinizde olan bu parçaları en mutlu günlerinizde kullanmanızı dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
İnstagram Hesabımızı Takip Edin!