yandex metrica
İğne Oyası Modelleri

İğne Oyası Broşlar

İğne oyası Anadolu’da çok yaygın ve değerli bir el sanatıdır. Yapımı özel bir beceri gerektirir. İlk zamanlarda kadınlar yemenilerinin kenarlarını iğne oyası ile süslerdi. Önceleri düz bir oya yapılır iken zaman içinde modeller değişerek büyümeye başladı. Çiçek ve kelebek modelleri en yaygın olanlardır. Moda dünyasında otantik rüzgarlar esmeye başladı ve tasarımcılar araştırmalarını Anadolu üzerinde yoğunlaştırdı. Moda dünyasındaki gelişmeler iğne oyasını yemenilerden alarak aksesuarlara taşıdı. Takılarda da iğne oyasını görmeye başladık. Önceleri yaka iğnesi diye bildiğimiz broşlarda da iğne oyası tekniği kullanılmaktadır. İğne oyası broşlar çok değişik model ve ebatlarda olmak üzere hanımlar tarafından tercih edilmektedir.

İğne oyası yaka iğnesi modelleri

Broş bir dönem önemini yitirmiş ve fazla kullanılmamıştı ama iğne oyası broş modelleri kullanılmaya başladığından beri önemli bir aksesuar oldu. Önceleri sadece tayyör ile kullanılan broşlar iğne oyası modası ile birlikte gömlek yakalarına ve elbeselerin göğüs kısımlarına takılarak kullanılmaya başladı. İğne oyası için broşun yeniden gündeme gelmesi ve moda olmasını sağladı diye düşünebiliriz.

Yaka iğnesi

Önceleri toplumda gündelik yaşamda çok fazla kullanılmayan broşlar son yıllarda daha fazla kullanılmaya başladı. Hanımların birçoğunda iğne oyası broşları görmek mümkündür.

Çiçek Modelli İğne Oyası Broş:

Çiçek modeli olarak çalışılmış bu iğne oyası broşlar en çok gördüğümüz modellerdir. Değişik renklerde ve değişik çiçek modelleri mevcuttur. Bazen tek çiçek bazen de bir kaç çiçekten oluşan buket görünümlü iğne oyası broş modelleri vardır.

Kirmizi-Gul

Meyve Modelli İğne Oyası Broşlar:

İğne oyası broş modelleri arasında meyve modellerine de rastlamak mümkündür. Sevdiğiniz meyve modeli olarak tasarlanmış iğne oyası broşu yakanızda taşıyabilirsiniz.

Kurdelelı İğne Oyası Broş Modelleri:

İğne oyası ile yapılan model uygun renkteki bir kurdele ile de detaylandırılmış. Böylece model küçük bile olsa kurdele broşun boyutunu arttırarak daha dikkat çekici hale getirilmiş.

Hayvan Motifli İğne Oyası Broş Modelleri:

İğne oyası ustası hanımlar hayvan motifleri de çalışmışlar. Sevdiğiniz hayvanları yakanızda sevgiyle taşıyabilirsiniz. Ayrıca hayvanlara atfedilmiş simgeler ile de çevrenize mesaj vermiş olursunuz.

Kelebek-Bro

İncili Boncuklu İğne Oyası Broş Modelleri:

İğne oyası broş modellerinin bazıları daha kapsamlı tasarlanarak oyaya inci ve kum boncuk da eklenmiş. İnciler çiçeğin ortasına yerleştirilirken boncuklar çoğu kez yapraklarda kullanılmış.

Broş iğnesi

İğne oyası yapabiliyor iseniz kendiniz yapabileceğiniz gibi, iğne oyası broşlar aksesuar satılan her yerde bulunabiliyor. Hanımların yakalarını süsleyen broşlar Anadolu esintileri taşımaya devam edecek.

Silivri Belediyesi youtube kanalında örnek videoyu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu