Örgü Şal Modelleri

Kırmızı Renkli Örgü Şal Modelleri

Siz de hırka ve kazakların ağırlığından sıkılıyor fakat aynı zamanda üşüyorsanız. Birçok kadının dolabından eksik etmediği şallardan edinmenizi tavsiye ederim. Hatta ilk şalınızı kendiniz örebilirsiniz. Yapımı çok kolay bir şal modeli vereceğim bir de bu şal kırmızının albenisiyle birleşince ortaya mükemmel bir sonuç çıkıyor işte sizlere kırmızı renkli örgü şal modeli tarifi.

Şalımız için 100 gr ip, 10 numara tığ ve pipet gerekli olacak.

On adet zincir çekiyoruz ve çektiğimiz zincirin ucunu pipete alıp bırakıyoruz. Bir alttaki zincirden tığ yardımıyla bir ilmek alıp yine pipete geçiriyoruz. Onun da altındaki zincirden ilmek alıp pipette bekletiyoruz.5 zincire aynı işlemi yapıyoruz. Tığımızla 10 zincir daha çekiyoruz ve alttaki zincirden ilmek alıp pipette bekletiyoruz. Pipette beklettiğimiz ilmekler zincirler arasında kalarak çiçeklerimizi oluşturuyor. Pipet yerine kalem, tığ veya başka bir malzeme de kullanabilirsiniz.

İkinci sıraya geçtiğimiz zaman 8 zincir çekiyoruz. Altta oluşan çiçeğin ilmeğine batıyoruz. 8 zincir çekip alttaki zincirden ilmek alıp pipette bekletiyoruz. Bu işlemi tekrar 5 defa yapıyoruz. Bir sonraki sırada 7 zincir çekip alt sırada oluşan çiçeğin ilmeğine batıyoruz.7 zincir çekip beş ilmeği pipette bekletiyoruz. İstediğimiz model bu şekilde oluşuyor.

İşlemleri tekrar başa döndürerek 10 zincir 5 dolama, 8 zincir 5 dolama ve 7 zincir 5 dolama dizisini tekrarlıyoruz. Şalın eni 20 boyu da 55 çiçek olunca bitiriyoruz. İsterseniz daha uzun ya da daha kısa yapabilirsiniz.

Bu şal örneğini üçgen olarak da yapabilirsiniz. Şalın en çok dikkat çeken şekli oluşan çiçekleridir. Kendisinden pıtırcık olan bu şal hem çok hafif bir kullanım sağlıyor hem de şıklığı ile göz dolduruyor.

 

İpek

İpek < Örgübu.com Sitesinin yöneticisidir. Türkiye'nin Örgü Sitesi yöneticisidir. 2015 yılından bu yana Örgü modelleri ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu