Diğer Modeller

Örgü Balık Lif Yapılışı

Çocuklara banyo yaptırmak tabiri caizse tam bir işkence! Banyo yapmaktan hoşlanmayan küçük beyler ve minik hanımlar doğal olarak lif yapmaktan da pek hazzetmezler. Bizde siz annelerin kâbusu haline gelen banyo yaptırma olayını çocuklara nasıl sevdirebiliriz diye düşündük ve tam da bu noktadan yola çıkarak lif desenleri arasından çocuklara banyoyu sevdirebileceğini umduğumuz yeni balık şeklinde bir lif modeli ile karşınıza çıkıyoruz. Belki de bu sayede çocuklarınıza balık lifi bir eğlence aracı olarak gösterip, oyuncakmış gibi kullanarak banyo yapmayı sevdirebilirsiniz.

balik-lif-modelleri

Bu sebeple balık lif modeli nasıl yapılır sizlere adım adım anlatarak yardımcı olmaya çalışacağız. Eğer zaten örgü yapmayı biliyorsanız çok kolay olan bu lifi hemen bitirebilirsiniz. Ama örgü örmeyi bilmiyorsanız amacımız bu yazımızda elimizden geldiğince sizlere hem örgü örmeyi öğretmek hem de el emeği göz nuru balık lif modeli ile çocuklarınıza banyoyu sevdirmektir.

Balık lifiniz için isterseniz sakallı ip isterseniz de lif ipi kullanabilirsiniz. Tercih tamamen size kalmış. Ayrıca bu lifin birkaç türlü yapımı olduğunu da unutmadan söyleyelim. Bir tanesi fıstık yapılarak örülüyor, diğeri trabzanlarla örülüyor, bir tanesi tığ ile örülürken diğerinde ise normal örgü şişi kullanabiliyorsunuz. Trabzanla yapılan lifler oldukça şirin gözükse de fıstık yaparak örülen liflerin kullanım açısından daha elverişli olduğunu söylemek de mümkün.

Biz sizlere tığ kullanılarak fıstıkla yapılan örgü balık lif modeli örneğini vereceğiz. Şimdi dilerseniz balık lifimizin yapım aşamasına geçelim. Hadi hanımlar kollarınızı sıvayın! Öncelikle işe beş zincir çekerek başlayın. Zinciri halka haline getirerek altı tane dörtlü fıstıkla doldurun. Şimdi ikinci sıraya geçebilirsiniz. İkinci sıraya geçerken farklı renk bir ip tercih edin ve bir örüp bir artırma yaparak on iki adet fıstık yapın.

degisik-lif-modelleri

Üçüncü sıraya geldiğinizde ise yine bir örüp bir artırma yapın ve hemen ardından dördüncü sıraya geçin. Dördüncü sırada ise iki örüp bir artırma yaptıktan sonra on yedi sıra hiç artırma yapmadan örmeye devam edin. Böylece yuvarlak şekil kese halini almaya başlayacak. Şimdi oluşan keseyi ikiye katlayın ve üçgen şeklinde bir kuyruk yaparak birleştirin. Kuyruğu da yukarıda anlattığımız gibi artırma yaparak ortaya çıkarabilirsiniz. Son olarak kenarındaki açıklıkları birleştirerek dikin ve lifiniz artık kullanıma hazırdır. Bu balık lif modeli ile artık banyolar daha eğlenceli olacak ve çocuklarınız banyo yapmak isteyecek! Güle güle kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
İnstagram Hesabımızı Takip Edin!