yandex metrica
Dantel Örnekleri

Dantel Peçete Kenarları Yapımı

Küçüklüğümüzden beri evimizde annelerimiz en işlerinin yanı sıra el işi örgüleri dantelli oyalarıyla uğraşırlarken çok görmüşsünüzdür. Bir yandan bebeği sallayan bir yandan el işi dantelli oyalar veya patikler ören annelerin en büyük tutkularından bir tanesi de dantel peçete kenarları yapımı dır.

Peçete kenarı tığlama

Bizleri okula veya işe gönderirken her zaman düşünen annelerimiz bizler için mutlaka kazak, patik ördüklerine şahit olmuşuzdur. Çünkü Türk örf ve adetin de el işi mutlaka vardır. El sanatlarını en önemli kısmını el işi örgüler oluşturmaktadır. Bu el işi örgülerinde birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan biri de dantel peçete kenarları yapımı dır. Bu çeşitlerin içerisinde dantel çeşitleri çok yaygın olarak işlenmektedir. Annelerimiz, teyzelerimiz televizyonlara buzdolaplarına kısacası beyaz eşyalara dantel yapıp koymaları onların ayrı adetlerinden sadece birkaçıdır.

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi.

Masa örtüleri, özel günler için çarşaflar ve sehpa dantellerini de saymadan geçemeyiz. Dantel çeşitlerinde en önemli hususlardan bir tanesi de kenar dantel oyalarının işçiliği ve görünümüdür. Kenar dantel oyaları yapılırken ören kişiden esintiler mutlaka olmalıdır. Yani bu dantelli oyayı ören kişinin kendi tasarımını yaratmalıdır. Kenar örgü danteli ören kadınlar kendi tasarımını yaratamayanlar ise ellerinde birkaç örnek bulundurup bu el işini bu modellere uygun olarak örebilir. Dantellerin günlük hayatımızda diğer önemi ise kız çeyizleri için hazırlanması ve el emeği göz nuru bu örgüler bu açıdan çok önemlidirler.

Basit kenar dantel örnekleri

Eskiden evlilik ve sünnet için yapılan dantelli çarşaflar hem çok zor emek istemesinden hem de kullanımının zor olmasından dolayı çok yaygın olarak yapılmamaktaydı ancak halen şimdide dantelleri de yapılan çarşaf modellerim vardır. Özellikle beyaz renkli dantelli örgüler kız çeyizlerinde mutlaka yer almaktaydı.

Peçete kenarı modelleri

Eskiden yapılan ağır ve gösterişli oyalar yerine şimdi daha sade şık ve zarif dantelli oyalar yapılmaktadır. Bunun yanı sıra dantelin altına kullanılan renkli kumaşlarla yapılan kombinler sayesinde öyle güzel dantelli el yapımı ürünler ortaya çıkmaktadır ki adeta nevresimlere o eski ağır ve gösterişli dantellerin yeri almaktadır. Dolayısıyla pike takımlarında da aynı kombinleme yani pike ve çarşafın kombinlenmesine devam edilmektedir.

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-2

Dantel örgü modelleri düz olmasından ziyade tırtıklı sutaşı denen hafif kıvrımlı modellerden meydana gelir. Bu kenarlı dantel örnekleri çoğu zaman özgün olarak yapılmakla beraber çoğu zamanda belirli kenar dantel örneklerinin aynısı uygulanarak model tekrarlanmış olur. Kenar dantelli örgülerin  çok olması hem malzemenin görünümüne renk ve şıklık katar hem de malzemenin kalitesi artar. İyi bir kenar dantelli örneği yapmak ciddi emek ve çalışma ister bunun için önce modeli çizip sonra modele göre örgüyü yapmak en mantıklı iştir.

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-3

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-4

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-5

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-6

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-7

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-8

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-9

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-10

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-11

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-12

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-13

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-14

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-15

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-16

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-17

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-18

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-19

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-20

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-21.

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-22

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-23

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-24

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-25

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-26

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-27

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-28

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-29

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-30

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-31

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-32

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-33

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-34

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-35

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-36

Dantel-Pecete-Kenari-Yapimi-37

 

 

 

 

 

Emel Hobi Evi youtube kanalında örnek videoyu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu