yandex metrica
Lif Modelleri

Tığ İle Tunus İşi Örgü Lif Modeli

Resimli ve anlatımlı bir şekilde tığ ile tunus işi lif modeli nasıl yapılır diye merak edenler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda tunus lifin yapılışı hakkında elimizden geldiğince sizlere detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Yapılışı oldukça zor ama görünüşü bir o kadar harika olan bu tunus lif modellerini bayanlar ne kadar yapmak isterlerse istesinler zorluğundan çekinerek geri duruyorlar.

Ama çekinmenize hiç gerek yok biz elimizden geldiğince sizlere adım adım nasıl yapmanız gerektiğini anlatacağız. Böylelikle sizlerde artık tunus lifler örmeye başlayabilirsiniz. Şimdi dilerseniz lifimizin nasıl yapıldığına geçelim.

Tunus-İsi-Orgu-Lif-Modelleri-2

Tunus-İsi-Orgu-Lif-Modelleri-5

 

Tunus işi lif Modelleri ve yapılışı

Öncelikle işe üç renk ip seçmekle başlayın. Ortası için pembe yaprak için yeşil ve kenarları için beyaz bizim tercihimiz, siz istediğiniz renkleri seçebilirsiniz. Beyaz renk ipi alarak 7 zincir çekin. Ardından 7 tane fıstık yaparak içlerini doldurun. Şimdi artırma yaparak yuvarlağı yapmaya başlayacaksınız.

Üç sıra bu şekilde yaparak bir yuvarlak oluşturun. Tunus işi Örgü Lif modelinin devamı için, üçüncü sıraya geldiğiniz zaman hala artırarak örmeye devam edin. Artık ikinci rengi girmenin sırası geldi. Tomurcukları oluşturacak olan yeşil rengi ortalarına koyun. Diğer sıraya geçin ve pembe renk ile çiçekleri oluşturun. Her sırada artırmalar yaparak bu sırayı da bu şekilde bitirin. Bu arada ikinci çiçek için yan yana olacak şekilde yeşillerini koyun.

Bu sırayı da bu şekilde bitirin. Dokuz sıra yaptıktan sonra kalp şekli verebilmek için eksilterek dilim şeklinde kesin. Böylelikle eksilterek kalpleri oluşturmayı başardınız. Bu sırada öteki dilimlere geçerken ipi kopararak her dilime kalp şekli verin.

Tunus-İsi-Orgu-Lif-Modelleri-10

 

Tüm dilimlere kalp şekli verdikten sonra kenarlarını yapabilmek için U şeklinde bir tel kullanın. Parmağınıza pembe ipi dolayın beyaz ip boşta kalsın. Bir tane pembe ile zincir çekerek beyazı üzerine dolayın. Bu şekilde örmeye devam edin ve ördüğünüzü telin ardına bağladığınız ipin üzerine indirin.

Tunus-İsi-Orgu-Lif-Modelleri

Tunus İşi Lif Örnekleri

Tunus işi Örgü Lif Modelini, böyle yaparak altı buçuk metre kadar örmeye devam edin. Altı buçuk metreyi ördükten sonra teli çıkarın. Kalplerin üzerine ördüğünüz altı buçukluk parçanın ucundan başlayarak zincir çekerek bir parça alın ve her fıstığın üzerine altı zincir çekip bir parça daha alın.

Lifin kenarından iç kısımdaki zincirlere doğru bu şekilde tutturun. Koparmadan bu işlemi zincirlerin üzerinden giderek yapmaya devam edin. Kalbin iki tanesinin üzeri boş kalacak. Oraları da parçadan kesip boş kalan kısımları tutturun. Bu şekilde bitirin. Tunus işi lifiniz artık kullanıma hazırdır. Güle güle kullanın.

Tunus-İsi-Orgu-Lif-Modelleri-3

Tunus-İsi-Orgu-Lif-Modelleri-7

Tunus-İsi-Orgu-Lif-Modelleri-11

Tunus-İsi-Orgu-Lif-Modelleri-6

Tunus-İsi-Orgu-Lif-Modelleri-4

 

Modalifçi Youtube kanalındaki Tunus işi çeyizlik lif modelini aşağıya ekledik. iyi seyirler.

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu