yandex metrica
Örgü Çanta Modelleri

Rengarenk Örgü Çanta Nasıl Yapılır?

Rengarenk Örgü Çanta Nasıl Yapılır?

Sizde normal makine ürünü çantalardan bıktıysanız ve kendi el emeği çantanızı yapmak istiyorsanız, renkli bir kişilikseniz doğru adrestesiniz.  Öncelikle renkli bir çanta yapmak istediğimiz için size hitap eden renklerinizi seçmelisiniz, daha sonra rengârenk örgü çanta nasıl yapılır diyerek örgüye başlayabilirsiniz. Rengarenk Örgü Çanta Nasıl Yapılır?

Tığ işi motifli çanta

Rengarenk-Orgu-Canta-Modeli-2

Motifli örgü çanta yapılışı

İlk olarak su yeşili rengimle başlıyorum, 4 zincir çekiyoruz ve örmeye başlıyoruz. İlk tur için mor ipimle 3 zincir ve 10 tane trabzan yapıyoruz.  Eğer trabzanın ne olduğunu bilmiyorsanız internete örgü trabzan dediğiniz anda özellikle çıkan videolara bakarak kısa zamanda öğrenebilirsiniz. İkinci tura pembe ipimizle başladığımız anda 3 zincir çekip yanına bir trabzan yapıyoruz. Daha sonra bir önceki turda yaptığımız trabzanların üzerine 2 kez batıp trabzan sayımızı 22’ye çıkarıyoruz. Üçüncü turda kırmızı ile başlayıp 3 zincir ile başlıyoruz, bir ör bir arttır ile trabzan sayımızı 33’e çıkartıyoruz. Daha sonra dördüncü turda 3 zincir ile başlayıp bu turda iki ör bir arttır olarak örgümüzü devam ettiriyoruz. 44 trabzan ile bitiriyoruz. Rengarenk Örgü Çanta Nasıl Yapılır?

Rengarenk-Orgu-Canta-Modeli

Bundan sonraki turlarda yani dokuzuncu tura kadar aynı olayı devam ettiriyoruz. Her turda renkli bir ip kullanabiliriz. Ve her turda birer birer arttırarak ör bir arttır mantığıyla örmeye devam ediyoruz, zaten her tur on bir sayısının katları şekilde devam etmekte, bu şekilde de örgümüzü takip edebiliriz. Yani sonuç olarak dokuzuncu turda 3 zincirle başlamış, yedi tane örmüş bir arttır olarak örgümüzü örmüş oluyoruz ve trabzan sayımız 99 oluyor.  Bu şekilde çantamızın genişliğini tamamlamış oluyoruz. Şimdi yapmamız gereken çantamızın boyunu tamamlamamız. Bunun içinde her turda yeni ve değişik bir ip kullanarak hiç eksiltme ve ya arttırma yapmadan 99 tane trabzanımızın üzerine örgü yaparak devam ediyoruz. Ve bu şekilde 18 tur örüyoruz, her turda ip değiştirmeyi unutmadan. Rengarenk Örgü Çanta Nasıl Yapılır?

Rengarenk-Orgu-Canta-Modeli-3

Yuvarlak motifli çanta yapımı

Çantamızın üst kısmına süs için ipimizi sabitleyerek tekli trabzan, ikili trabzan ve sıklı iğne yaparak tam bir tur atıyoruz ve işlemi bitiriyoruz. Rengârenk örgü çanta nasıl yapılır yazımızda çantamızın sap kısmını ister deri ister ise ahşap kullanabilirsiniz ama ben orayı da örgü yapmak istiyorum.88 zincir çekerek başlıyoruz, yine her tur için ip değiştirmeyi unutmuyoruz. İkinci zincirden başlayarak her bir ilmek üzerine sık iğne yapıyoruz. Aynı işlemi 9 sıra olacak şekilde ve iki tane olacak şekilde yapıyoruz.

Orgu-Canta-Nasil-Yapilir

Orgu-Canta-Yapimi-Ornekleri

Rengarenk-Orgu-Canta-Nasil-Yapilir?

Son olarak çanta saplarımızı çantamıza iğne yardımıyla dikerek çantamızın yapımını bitiriyoruz.

Rengârenk örgü çanta nasıl yapılır diyerek çıktığımız yolda bu güzel ve el emeği şık ürünümüzle son veriyoruz. Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle.

tamanne youtube kanalında örnek videoyu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu