yandex metrica
İğne Oyası Modelleri

Yeni Yazma Modelleri

Yazmalar her genç kızın çeyizlerini süsleyen yıllar boyu gelen bir gelenek ile günümüze kadar taşınmış çeyiz kültürünün bir parçacı. Her genç kız onlarca yazma oyalar ve çeyizi için bunları saklar. Bu gelenek halen daha devam etmekte fakat artık günümüzün moda anlayışı, renkleri ve desenleri ile şekil değiştirmiş olsa da halen daha sürekliliğini korumakta. Örgü modellerinde yeni modeller, renkler kullanılmakta. Yeni Yazma Modelleri de artık modaya ve yeni tarzlara uyum sağlamakta.

Toz-Pembe-Yazma-1

Yenilenen Yazma Oyaları

Yeni Yazma Modelleri yapımında boncuk kullanımı günümüzde de moda olduğu kadar daha da modern bir hal ve hava içerisinde. Genç kızlar çeyizleri için en güzel modelleri ve rengârenk boncukları bir araya getirip yeni yeni örgü modellerini çeyizleri ile hem bir sonraki nesillere aktarmak hem de severek kullanmak için çeyizlerinde yer buluyor. İğne oyası da yeni yazmalar için oldukça revaçta.

Tığ yazma modelleri

Hem kibar görünümü hem de yapılış tekniği ile oldukça tercih edilen iğne oyası da genç kızların çeyizleri için tercihleri arasında. İğne oyası yapım olarak biraz zahmetli olsa da görünümü ile oldukça fazla kişi tarafından hem kullanmak hem de çeyizlere koymak için tercih ediliyor. Yazma örgüleri giderek yeni desen ve motifler ile yerini hiç boş bırakmıyor.

Pembe-Yazma-Modeli-1Geleneklerden Geleceğe Yazma Oyaları

Yeni moda ve tarzlara uygun her çeşit örgü modelleri ve birçok çeşitli yazma oyalar, yeni yazma modelleri her kişi için birer seçenek sunuyor. Yazma modelleri ve desenleri de yeni trendlere göre şekillendikçe yazma örgüleri de çeşitli şekillerde yapılmakta. Boncuklar, iğne oyaları derken klasik modellerden de şaşmayanlar elbette var. Klasik modeller her zaman çeyizlerin başköşesinde yer bulmakta. Çiçek motifleri, kelebekler, kurdele ve fiyonk motifleri de bunlar arasında.

Kolay yazma modelleri

Her nesilde bir yeni birkaç model ve fikir ortaya çıksa da klasik motifler de ya olduğu gibi yada biraz renk ve desenler, motifler ile günümüze uyarlanarak halen kullanılmakta. Yazma kenarlarını süsleyen el emeği göz nuru dediğimiz oyalar her çeyizde mutlaka bulunan ve her gelinin yanında götürdüğü bir gelenek olarak yenileri, klasikleri ve uyarlanmış halleri ile günümüze kadar geldi ve geleceğe de taşınacağa benziyor.

Sunayla el işleri youtube kanalında örnek videoyu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu