Dantel Örnekleri

Dantel Havlu Kenarı Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlere Dantel havlu kenarı nasıl yapılır konusunda bilgi vereceğiz. Günümüzde ev dekorasyonu mağazalarında hediyelik veya kullanımlık çok şık havlular bulunabilse de, satın aldığınız iyi kalitede ama basit bir havlunun kenarına, kendi ellerinizle dantel havlu kenarı yapıp, misafirlerinize sunmanın veya hediye götürmenin zevki de tartışılmazdır.

Dantel Havlu Kenarı Örnekleri

Eğer elinizden tığ işi de geliyorsa, çok basit bir şekilde yapabileceğiniz bir dantel havlu kenarı örneği tarifini beğeninize sunuyoruz.

Dantel Havlu Kenarı Anlatımlı

Öncelikle yapmanız gereken; 13 sıra zincir çekmek. Sonrasında, 3 zincirle sıra başı yapıp, 4 adet tekli sık iğne, 2 zincir çekip 1 adet tekli sık iğne ile pencere, tekrar 2 zincir çekip bir pencere daha ve sonunda 4 adet tekli sık iğne yapıp ilk sırayı bitiriyorsunuz.

  1. sırada; 11 tane zincir çekip 7 taneyi atlayarak son 4 tanesine 4 adet tekli sık iğne yapıyorsunuz. 2 zincir 1 pencere yapımını 3 kez tekrar ettikten sonra yine 4 adet tekli sık iğne ile 2. sırayı bitiriyorsunuz.
  1. sıraya 3 zincir çekerek başlıyorsunuz. 4 tane ikili sık iğneden sonra, 2 zincir 1 pencere yapımını bu sefer 4 kez tekrar ediyorsunuz. En sonunda 4 kez tekli sık iğne yaptıktan sonra, 3 adet zincir çekip bir alt sırada boş kalan 7 zincirin ortasındaki zincire ikili sık iğne ile bağlanıyorsunuz.
  1. sırada 6 zincir çektikten sonra, 4 adet tekli sık iğne yapıyorsunuz. Bu sırada yapmanız gereken pencere sayısı 5 adet. En sonu yine 4 adet tekli sık iğne ile bitiriyorsunuz.
  1. sıra 3 zincir, 4 adet tekli sık iğne ve 4 adet pencere ile devam ediyor. En son 4 adet tekli sık iğneden sonra 3 zincir çekip 1 adet tekli sık iğneyi bir alt satırdaki sık iğnenin en sonuna ikili sık iğne ile bağlıyorsunuz. Böylece tepe üçgeniniz oluşmuş oluyor.
  1. sırayı; 4 zincir, 4 adet tekli sık iğne, 3 pencere ve 4 adet tekli sık iğne ile tamamlıyorsunuz.
  1. sırada pencere sayısı 2 ye düşüyor.Dantel Havlu Kenarı Modelleri

Örneğin son sırası olan 8. sırada ise 4 adet sık iğnenin üzerine pencere, pencerenin üzerine 4 adet sık iğne yapıyorsunuz. Temel modeliniz tamamlandı. Bu 7 sırayı havlu kenarınız kadar tekrar ettikten sonra, kenarını havluya uygun bir başka renk ile üçgenlerin üzerini belirleyecek şekilde işliyorsunuz.

Dantel havlu kenarınız, havluya dikilmek üzere artık sizi bekliyor…

İpek

İpek < Örgübu.com Sitesinin yöneticisidir. Türkiye'nin Örgü Sitesi yöneticisidir. 2015 yılından bu yana Örgü modelleri ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
İnstagram Hesabımızı Takip Edin!