Dantel Örnekleri

Dantel Yaka Nasıl Yapılır?

Dantel Yaka yapabilmek için gerekli olan malzemeler ve açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz. Aşağıdaki malzemeleri hazırladıktan sonra yapılışına geçebiliriz.

Dantel Yaka Yapılışı Malzemeleri:

3.5 mm tığ

50 gram iplik

1 adet düğme

Dantel Yaka Yapılışı:

Dantel yaka 118 tane zincir çekilerek başlanır. Zincir tamamlandıktan sonra, 3 sıra zincir örüldükten tekli trabzan tamamlanır. Dantel yakanın başlarında sonra bir tane zincir çektikten sonra döndürülerek tekrar trabzan örülür böylelikle iki sıra tekli trabzan örülmüş olur. Bu sıra bittikten sonra 3 zincir çekilip yandaki halkaya batırılır ve bu şekilde ikili trabzanla sıranın sonuna kadar gelinir. Böylelikle elimizde iki sıra tekli trabzan ve bir sıra ikili trabzan olmuş olur. 1 tane zincir çekip yandaki halkaya batırıp tekrar yandaki halkaya batırıp 4 tane zincir çekip aynı noktaya 3 defa dolgu yapılıp dolduyoruz ve batırıp hepsini birden toplayarak birleştirilir ve 3 halkaya batırılıp tekrar 4 defa zincir çekiyoruz, 3 defa doluyoruz dolgu yapıp hepsini birden topluyoruz. Tekrar 3. Halkaya batırılıp birleştiriliyor bu şekilde model ortaya çıkmış oluyor bu şekilde sonuna kadar tığ ile işlenir.

 

Bu modelin üstüne diğer model için 4 tane zincir çekip döndürüyoruz ve halkaya 3 defa ikili trabzan örülür.  Diğer halkaya geçilerek aynı şekilde tekrar 3 defa ikili trabzan örülür. Her seferinde halkalarımıza 3 defa ikili trabzanla sıra sonuna kadar gelir son sıradaki halkaya üçlü trabzan örülür 3 defa zincir çekilip diğer modele başlanır. Bu modelin adı çapraz model bir sıra atlanarak iki defa ikili trabzan örülür ve bırakmış olduğumuz halkaya batırılıp çapraz örülür. Bir sıra atlatarak iki defa ikili trabzan örülür ve bırakmış olduğumuz halkaya batırılır ve sıranın sonuna kadar örülür. Son sıramızda bir tane ikili trabzan örülür. 3 tane zincir çekilip 3 döndürülür ve bu sırayı ikili trabzanla örerek bitiriyoruz. Son sıramızda bir tane zincir çekilerek döndürülür ve 4 tane zincir çekilir 3 defa dolanıyor toplanır 3 halkaya batırılır.

 

Dantel yaka Böylelikle ilk başta yaptığımız modelleri ikili tırabzandan sonra sırasıyla dolama ikili trabzan ve çapraz modelle bitirilir.

İpek

İpek < Örgübu.com Sitesinin yöneticisidir. Türkiye'nin Örgü Sitesi yöneticisidir. 2015 yılından bu yana Örgü modelleri ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
İnstagram Hesabımızı Takip Edin!