yandex metrica
Diğer Modeller

Geleneksel Çeyiz Modelleri

Hepimizin evinde el emeği, göz nuru; kimi zaman anneanneden kalma, kimi zaman annelerimizin bizim için işlediği ufak tefek çeyizimiz vardır mutlaka. Pek çoğu sandıkta miladını doldururken, pek az bir kısmı evlerimizde sergilenmekte.  “Kız beşikte, çeyiz sandıkta.” sözünü sıklıkla kullanır büyüklerimiz.  Bu sözden yola çıkarak geleneksel çeyiz modellerini sizler için araştırdık.

Kanaviçe Modelleri

Çeyiz modellerinin en başında kanaviçe gelir kuşkusuz. Gerek desenleri gerekse renkleriyle çeyiz sandıklarının olmazsa olmazlarındandır. Kanaviçe işlerken 5 malzemeye ihtiyacınız var: Kasnak, kumaş, iğne, ip ve desen şablonu. Malzemelerimizi temin ettikten sonra geriye sadece desen şablonundaki deseni sayarak kendi kumaşımıza işlemek kalıyor. Bu işlemelerle; masa örtüleri, seccadeler, yatak örtüleri ve daha pek çok şey üretebilirsiniz. Kullandıkça sıkıldığınız eski kanaviçelerinizi, başka yerlerde de değerlendirebilirsiniz.

Kanavice-Orgu

Havlu Kenarları Modelleri

Pek çoğumuzun ilk örgü denemesi olan havlu kenarları da çeyiz sandıklarından çıkanlar arasında. Renk renk havluların kenarlarını süslemenin en kolay yoludur havlu kenarları örmek.  Yıllar ilerledikçe mağazaların vitrinlerinde görmeye alışsak da hiçbiri el emeğinin yerini dolduramaz şüphesiz. Üstelik yapılışı da bir o kadar kolay. Havlu, ip ve tığ… Havlu kenarlarını boncuk, kurdele gibi malzemelerle zenginleştirmek ise tamamen sizin elinizde.

Yazma Oyaları

Geleneksel çeyiz modellerimizden yazma oyaları ise en çok görücüye çıkanlardan. Kadınlarımızın bu konuda titizlikle çalışmasının en önemli nedeni, yazmaların Türk kültürünün vazgeçilmez bir unsuru olmasındandır. Çeyiz bohçalarında, misafir ziyaretlerinde, mevlitlerde ve daha pek çok yerde gözümüze çarpar bu oyalar. Kolay modellerin yanı sıra oldukça zorlayıcı modelleri de mevcuttur.  İğne oyaları büyük emek isteyen yazma oyalarının başında gelir. İnce ince işlenir ve yine aynı incelikle yazmayla buluşturulur.

Öneri : 26 tane özenle seçilmiş Çeyizlik Lif modelleri için ilgili içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz. Geleneksel çeyiz modellerine çok iyi bir örnek olacağını düşünüyoruz.

Yazma-Oyalari

4.Dantel Modelleri

Bir başka çeyiz modeli ise danteller. Oldukça fazla kullanım alanına sahip olan danteller, hala pek çoğumuzun evlerini süslemekte. Danteller; raf örtüleri, perdeler, masa örtüleri, yatak örtüleri gibi farklı amaçlarda kullanılabilir. Diğer çeyiz modellerinde olduğu gibi dantellerde de oldukça zorlayıcı modeller mevcut. Özellikle masa örtüleri gibi büyük modeller; küçük parçalar halinde örülüp, daha sonra birleştirildiği için daha fazla emek ve zaman istiyor.

Çeyiz-Dantel-Modelleri

Çeyizlik Lif Modelelri

Geleneksel Çeyiz Modelleri

Çeyiz-Dantel-Modelleri--3

Çeyiz-Dantel-Modelleri-4

Çeyiz-Dantel-Modelleri5

Çeyiz-Dantel-Modelleri-6

Çeyiz-Dantel-Modelleri-8

Çeyiz-Dantel-Modelleri-9

Çeyiz-Dantel-Modelleri-10

Çeyiz-Dantel-Modelleri-11

Çeyiz-Dantel-Modelleri-12

Çeyiz-Dantel-Modelleri-13

Dantel-Islemeli-Masa-Ortusu-Ve-Peceteler

cahide kahve youtube kanalında örnek videoyu izleyebilirsiniz.

Geleneksel Çeyiz modelleri için bir diğer örneğimiz ise, 20 tane iğne oyasının bir arada olduğu ilgili makalemiz, hemen ziyaret edin.

Sizlerin de geneleksel Çeyiz Modelleri için önerileriniz varsa, yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu