yandex metrica
Dantel Örnekleri

Harika Dantel Modelleri

Kadın denilince akla hemen dantel gelir. Aslında dantel modelleri kadınların bir nevi kendilerini anlatış tarzlarıdır. Ressam nasıl duygusunu resmine veriyorsa kadınlar da üzüntülerini, mutluluklarını dantellere yansıtırlar. Hatta çoğu kadın için stres atma etkisi vardır. Kadının hayatında dantel bu kadar önemli olunca kullanıldığı alanlar, modeller, renkler, şekiller de çeşit çeşit oluyor. Dantel modellerinin kullanıldığı yerlere bir göz atacak olursak perdeden, bluza, bluzdan bardak altlığına kadar her alanda kullanılabilirler.

Harika-Dantel-Modelleri-16

En Sevilen Dantel Modelleri Nerelerde Kullanılır?

Birbirinden şık ve zarif harika yeleklerden örerek sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Kızınızın çeyizine harika dantel modelleri hazırlayabilir. Havlu, yazma, yatak örtüsü işleyebilirsiniz. Oda takımları, salon takımları çeyizlerimizde olmazsa olmazlardandır. Dantel diğer işlere göre zor ve zahmetli bir iştir. Şimdi size basit ve gösterişli bir kenar dantel örneği vereceğim.

Harika-Dantel-Modelleri-10

Dantel Modellerine Örnek;

Dantel örneğine  dört zincir çekerek başlıyoruz. Daha sonra tığın üstüne ipi bir kez doluyoruz. En içteki zincire batıp çekiyoruz. Aynı işlemi üç kere tekrarlıyoruz. Üç tane oluşan ilmeğin hepsini aynı anda alıyorum. Ardından üç zincir çekiyorum. Aşağıda oluşan yuvarlağın içine batıyorum ve tığımda üç iplik kalana kadar devam ediyorum. Kalan üç ipi beraber alıp tığın üzerine ipi alarak ipi çekiyoruz.

İstediğimiz uzunluğa gelene kadar işleme devam ediyoruz. Sonra yedi tane zincir çekiyoruz. Bir altta bulunan deliğe batıyoruz. Yedi zincir daha çekip bir alttaki deliğe tekrar batıyoruz ve sıra bitene kadar devam ediyoruz. Yedi zincir çekip başlangıç zincirine batıyorum ve sabitliyorum. Üç zincir çekip aynı şekilde batıyorum ve ipi kendiliğinden yürütmüş oluyoruz. Yedi zincir daha çekip başlangıç noktasına ulaşıyoruz. istediğiniz uzunlukta kenar dantelinizi yapabilirsiniz.

Harika-Dantel-Modelleri-5

Dantel Örneklerinin renkleri nasıl olmalı?

Havlu kenarında, yastık kılıflarında, nevresim takımlarında, masa örtüsü kenarı gibi eşyalarda kenar olarak kullanabilirsiniz. Yaptığınız kenarları yeşil, mor, pembe gibi renklerde yaparak dinamik ürünler, krem, beyaz gibi renkleri kullanarak da klasik görünümlü şık kenarlar elde edebilirsiniz.

Harika-Dantel-Modelleri

Harika-Dantel-Modelleri-2

Harika-Dantel-Modelleri-3

Harika-Dantel-Modelleri-4

Harika-Dantel-Modelleri-6

Harika-Dantel-Modelleri-7

Harika-Dantel-Modelleri-8

Harika-Dantel-Modelleri-9

Harika-Dantel-Modelleri-11

Harika-Dantel-Modelleri-12

Harika-Dantel-Modelleri-13

Harika-Dantel-Modelleri-14

Harika-Dantel-Modelleri-15

Harika Dantel Modelleri örneklerine ulaşabilmek için Örgü modelleri kategorisi altında bulunan Dantel Örnekleri kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Hünerli Eller Hobi Evim kanalında yer alan videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu