Örgü Kazak Modelleri

İtalyan Örgü Kazak Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere İtalyan erkekler dar ve  V yaka kazakları daha çok sevmektedirler.Burada İtalyan işi erkek kazak  nasıl yapılır sorusunun cevabını vereceğiz.Bu model ,orta düzeyde örgü örebilen herkesin yapabileceği bir modeldir.Kullanılan teknikler; düz örgü ve ters örgüdür.Elde edeceğimiz kazak yaklaşık olarak 46_48 bedenlerinde olacaktır.İsteyenler  yapmak istedikleri bedene göre anlatacağımız şemadan yola çıkarak arzu ettikleri bedeni yapabilirler.En sonunda kış mevsiminin olmazsa olmazı kazağımızı elde etmiş olacağız.

italyan-erkek-kazak-yapilisi

MALZEMELER

1)Bir çift olmak üzere Kartopu 4.5mm çelik çelik telli misinalı şiş

2)Dört tane Kartopu sera K641(mavi renk)

3)İki tane Kartopu sera K882 (kahve rengi)

YAPILIŞ

ARKA KISIM:Başlangıçta 140 ilmek mavi iplikle örülür.16 cm 3 ilmek düz ,+1 ilmek ters lastik şeklinde örülür.Kahve rengi ve mai ipliklerle model uygulanmaya başlanır.Örgünün ön ve arka yüzlerinden her sırada haraşo (düz)örgü örülür.Başlangıç için, önce kahverengi iplikle 1 ilmek sonra mavi iplikle 1 ilmek olmak üzere sıra başına kadar tekrarlanarak örülür.Modelin devamı ise altta görülen, şemadaki desen uygulanarak örülür.Örgünün uzunluğu 44 cm olduğunda ,kol evini yapmak için örgünün her iki yanından sırasıyla 3+2+2 kesilerek örülür.Örgünün uzunluğu 67 cm e ulaştığında yaka için ilmikler ortalanıp ,orta kısımdaki 54 ilmek 1 defada kesilir.Yaka için kesilen  ilmiklerin her iki yanından sırasıy ile kesilirken diğer taraftan omuzlarda kalan  36 ilmikte 3 kademede kesilerek bitirilir.

italyan-kazak-modelleri

ÖN KISIM:Örgü uzunluğu 42 cm ye ulaşıncaya kadar arka parçayla aynı biçimde örülür.İstenilen uzunluğa ulaşıldığında ,yaka kısmının yırtmacı için;örgü ortalandıktan sonra ortadaki 6 ilmek 1 kerede kesilip,örmeye iki parça halinde devam edilir.Örgü uzunluğu 56 cm e ulaştığında,yakanın yapılması için ,örgünün ön orta yanından sırasıyla 10+5+5+4+4+2+2+1 ilmek kesilmek suretiyle örülür.Örgü uzunluğu 67 cm ulaştığında omuzlarda kalan 32 ilmek 3 aşamda kasilmek suretiyle bitirilir.

KOL KISMI: Mavi renk kullanarak 68 ilmekten başlayıp örgü bitene kadar 3 düz 1 ters lastik örgü örülür. Örgü uzunluğu 7 cm e ulaştığında, 45 cm olana kadar, her 3 cm de bir, örgünün her iki tarafından 16 kere 1’er ilmek arttırmak suretiyle örülür. Örgü uzunluğu 45 cm ulaştığında, kol evi için örgünün her iki tarafından sırayla 3+2+2 ilmek; devamen örgü uzunluğu 68 cm ve 14 ilmek oluncaya kadar örgünün her iki tarafından, her sıradan 1’er ilmek kesilir. Örgü uzunluğu 68 cm olduğu zaman geriye kalan 24 ilmek 1 defada kesilir.

italyan-isi-erkek-kazak-yapilisi-anlatimli

İtalyan işi erkek kazak nasıl yapılır sorusunu cevabını büyük oranda vermiş bulunmaktayız.Şimdi  son aşamayı anlatacağız.

YAKA KISMI:Mavi iplik kullanılarak yaka yırtmacının her iki tarafından 30 ilmek toplatıp çıkartıyoruz.Daha sonra 3 cm boyunca 3 düz 1 ters olmak üzere lastik örgü örülür.Kahverengi ip kullanılarak 7 cm ,mavi iplik kullanılarak 4 cm örülür.Örgü uzunluğu 11 cm olduğunda ilmikler 1 defada kesilmek suretiyle bitirilir.Böylelikle italyan işi erkek kazak nasıl yapılır sorusunu cevabını tamamen vermiş bulunuyoruz.

İpek

İpek < Örgübu.com Sitesinin yöneticisidir. Türkiye'nin Örgü Sitesi yöneticisidir. 2015 yılından bu yana Örgü modelleri ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
İnstagram Hesabımızı Takip Edin!