yandex metrica
Örgü Kazak Modelleri

İtalyan Örgü Kazak Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere İtalyan erkekler dar ve  V yaka kazakları daha çok sevmektedirler. Burada İtalyan örgü kazak  nasıl yapılır? sorusunun cevabını vereceğiz. Bu model ,orta düzeyde örgü örebilen herkesin yapabileceği bir modeldir. Kullanılan teknikler; düz örgü ve ters örgüdür. Elde edeceğimiz kazak yaklaşık olarak 46_48 bedenlerinde olacaktır. İsteyenler  yapmak istedikleri bedene göre anlatacağımız şemadan yola çıkarak arzu ettikleri bedeni yapabilirler. En sonunda kış mevsiminin olmazsa olmazı kazağımızı elde etmiş olacağız. İtalyan Örgü Kazak Nasıl Yapılır?

Şemalı erkek kazak modelleri

Italyan-Orgu-Kazak-Nasil-Yapilir?
İtalyan Örgü Kazak Nasıl Yapılır?

Örgü kazak modelleri yapılışı

MALZEMELER

1)Bir çift olmak üzere Kartopu 4.5mm çelik çelik telli misinalı şiş

2)Dört tane Kartopu sera K641(mavi renk)

3)İki tane Kartopu sera K882 (kahve rengi)

YAPILIŞ

ARKA KISIM: Başlangıçta 140 ilmek mavi iplikle örülür.16 cm 3 ilmek düz ,+1 ilmek ters lastik şeklinde örülür. Kahve rengi ve mai ipliklerle model uygulanmaya başlanır. Örgünün ön ve arka yüzlerinden her sırada haraşo (düz)örgü örülür. Başlangıç için, önce kahverengi iplikle 1 ilmek sonra mavi iplikle 1 ilmek olmak üzere sıra başına kadar tekrarlanarak örülür. Modelin devamı ise altta görülen, şemadaki desen uygulanarak örülür. Örgünün uzunluğu 44 cm olduğunda ,kol evini yapmak için örgünün her iki yanından sırasıyla 3+2+2 kesilerek örülür. Örgünün uzunluğu 67 cm e ulaştığında yaka için ilmikler ortalanıp ,orta kısımdaki 54 ilmek 1 defada kesilir. Yaka için kesilen  ilmiklerin her iki yanından sırası ile kesilirken diğer taraftan omuzlarda kalan  36 ilmikte 3 kademede kesilerek bitirilir.

El örgü kazak modelleri

Italyan-Kazak-Modelleri

ÖN KISIM: Örgü uzunluğu 42 cm ye ulaşıncaya kadar arka parçayla aynı biçimde örülür. İstenilen uzunluğa ulaşıldığında ,yaka kısmının yırtmacı için; örgü ortalandıktan sonra ortadaki 6 ilmek 1 kerede kesilip, örmeye iki parça halinde devam edilir. Örgü uzunluğu 56 cm e ulaştığında, yakanın yapılması için ,örgünün ön orta yanından sırasıyla 10+5+5+4+4+2+2+1 ilmek kesilmek suretiyle örülür. Örgü uzunluğu 67 cm ulaştığında omuzlarda kalan 32 ilmek 3 aşamada kesilmek suretiyle bitirilir.

KOL KISMI: Mavi renk kullanarak 68 ilmekten başlayıp örgü bitene kadar 3 düz 1 ters lastik örgü örülür. Örgü uzunluğu 7 cm e ulaştığında, 45 cm olana kadar, her 3 cm de bir, örgünün her iki tarafından 16 kere 1’er ilmek arttırmak suretiyle örülür. Örgü uzunluğu 45 cm ulaştığında, kol evi için örgünün her iki tarafından sırayla 3+2+2 ilmek; devam eden örgü uzunluğu 68 cm ve 14 ilmek oluncaya kadar örgünün her iki tarafından, her sıradan 1’er ilmek kesilir. Örgü uzunluğu 68 cm olduğu zaman geriye kalan 24 ilmek 1 defada kesilir.

Italyan-Isi-Erkek-Kazak-Yapilisi-Anlatimli

İtalyan örgü kazak nasıl yapılır? sorusunu cevabını büyük oranda vermiş bulunmaktayız. Şimdi  son aşamayı anlatacağız.

YAKA KISMI: Mavi iplik kullanılarak yaka yırtmacının her iki tarafından 30 ilmek toplatıp çıkartıyoruz. Daha sonra 3 cm boyunca 3 düz 1 ters olmak üzere lastik örgü örülür. Kahverengi ip kullanılarak 7 cm ,mavi iplik kullanılarak 4 cm örülür. Örgü uzunluğu 11 cm olduğunda ilmikler 1 defada kesilmek suretiyle bitirilir. Böylelikle italyan örgü kazak nasıl yapılır? sorusunu cevabını tamamen vermiş bulunuyoruz.

Alaza Örgü youtube kanalında örnek videoyu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu