yandex metrica
Dantel Örnekleri

Dantel Örgü Elbise Yapımı

Dantel kimileri tarafından demode olarak görülse de her zaman için zarafet ve şıklığın sembolü olmuştur.  Bir dönem popülerliği azalsa da özellikle bu günlerde birçok modacının ve büyük markaların yeni koleksiyonlarında danteli sıklıkla kullanması, popülaritesini de tekrardan arttırmıştır. Dantel elbiselere hazır giyim sektörü aracılığı ile ulaşmak da mümkündür ancak,  yıllardır dolap veya sandık bekleyen dantellerinizi birkaç teknik ile birleştirerek elbise etmeniz de mümkündür. Ayrıca, çok da zor olmayan basit tekniklerle kendinize sıfırdan zevkinize uygun dantel örgü elbise yapımı da elde edebilirsiniz.

Evdeki Dantellerden Elbise Yapımı

Evinizde kullanılmayan dantelleri basit yöntemler ile birleştirerek kendinize bir dantel örgü elbise yapımı oluşturabilirsiniz. Parçaların üzerinde aynı ton ve numaralı ipliklerle oynamalar yapmak gerekir. Zincir ve dolgularla parçalar birleştirilebilir. Dantellerin hepsinin aynı desende olması gerekli gibi görünse de buna gerek yoktur. Tonları tutan farklı danteller de birleştirilebilir. Benzer desenlerden elbisenin gövdesi oluşturulurken kol ve yaka gibi detaylarda farklı desenler kullanılabilir.

Dantel Örgü Elbise Yapımı

Dantel Örgü Elbise Nasıl Yapılır?

Öncelikle elbisenin ön ve arkasını oluşturacak iki parça örülmelidir. Kendi zevkinize ve ten renginize göre, istediğiniz rengi seçebilirsiniz ancak dantel ile özdeşleşmiş renkler siyah ve beyaz tonları olarak bilinmektedir.  Dantel elbisede, çiçek desenleri oldukça şık görülmektedir. İstediğiniz sayıda çiçek motifini oluşturarak dolgu yöntemi ile birleştirdiğinizde elbisenizin önünü oluşturacak parçayı elde edebilirsiniz.

Aynı işlem ve teknik kullanılarak diğer parçada oluşturulduktan sonra, elbisenin gövdesini oluşturacak dikişler tamamlanır. Dikişler için dantelde kullanılan iplik tercih edilmelidir. Eğer elbisenize kol veya yaka eklemek istiyorsanız, aynı desende veya daha sade seçeneklerle parçalar oluşturabilir ve ilaveler yapabilirsiniz.

Diğer bir içeriğimiz olan; Yazlık kazak yapımı makalemizi  de okumanızı tavsiye ederiz.

Dantel-Orgu-Elbise-11

Elbiseye Astar Dikilmesi

Dantel elbiselerin olmazsa olmazı astarlardır. Astar seçimi elbisenizin tüm detaylarını ortaya çıkaracak olan aşamadır. Dantel elbisenizi hangi renkte oluşturursanız oluşturun astar seçimi ile bitiricilik sağlanabilir. Astar kumaşında, parlak ve ışıltılı kumaşlar tercih edilebilir. Özellikle saten kumaşlar astar için iyi tercihlerdir. Son dönemin popüler modellerinden biride, dantel elbiseler altına ten rengi astarlar tercih edilmesidir. Bu trend, danteli daha çok belirginleştirir ve görüntünüze zarafet katar.

Dantel-Orgu-Elbise-2

Dantel-Orgu-Elbise-3

Dantel-Orgu-Elbise

Dantel-Orgu-Elbise-4

Dantel-Orgu-Elbise-5

Dantel-Orgu-Elbise-6

Dantel-Orgu-Elbise-7

Dantel-Orgu-Elbise-8

Dantel-Orgu-Elbise-10

Dantel-Orgu-Elbise-12

Dantel-Orgu-Elbise-13

Dantel-Orgu-Elbise-14

Dantel-Orgu-Elbise-15

Dantel-Orgu-Elbise-16

Dantel-Orgu-Elbise-17

Dantel-Orgu-Elbise-18

Dantel-Orgu-Elbise-19

Dantel-Orgu-Elbise-20

Dantel-Orgu-Elbise-21

Dantel-Orgu-Elbise-22

Dantel-Orgu-Elbise-23

Dantel-Orgu-Elbise-24

Dantel-Orgu-Elbise-25

Dantel-Orgu-Elbise-26

Dantel-Orgu-Elbise-27

Dantel-Orgu-Elbise-28

Dantel-Orgu-Elbise-29

Dantel-Orgu-Elbise-30

Dantel-Orgu-Elbise-31

Dantel-Orgu-Elbise-32

Dantel-Orgu-Elbise-33

Dantel-Orgu-Elbise-34

Dantel-Orgu-Elbise-35

Dantel-Orgu-Elbise-36

Dantel-Orgu-Elbise-37

Dantel-Orgu-Elbise-38

Dantel-Orgu-Elbise-39

Dantel-Orgu-Elbise-40

Dantel-Orgu-Elbise-41

Sevil Örgü youtube kanalında örnek videoyu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu